wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Pierwszy krok do obwodnicy Nałęczowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2014, 20:30
Autor: Paweł Puzio

Pod uwagę brane są dwa warianty przebiegu drogi. Nałęczowski Ratusz zaprezentował właśnie nowy, proponowany przebieg obwodnicy.

Na opracowanie raportu oddziaływania środowiskowego planowanej obwodnicy Nałęczowa Urząd Marszałkowski i miasto Nałęczów solidarnie wyłożą po 100 tys. zł. Do marca powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcą tego dokumentu - mówi Beata Górka, rzecznik marszałka. Zanim jednak raport powstanie, władze Nałęczowa musiały przygotować alternatywny przebieg obwodnicy. Dotychczas był prezentowany tylko jeden wariant. - Obowiązek wariantowania przebiegu planowanej drogi nakładają na nas unijne przepisy. Organ wydający decyzję środowiskową musi mieć wybór. Nie ukrywamy też, że pierwszy wariant zaproponowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich jest na jednym z fragmentów dość trudny do realizacji pod względem budowlanym - mówi Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. Chodzi o tzw. korytarz ekologiczny w okolicach Cynkowa. Ale to nie jedyna przeszkoda w tym miejscu. - Różnica poziomów wynosi ok. 30 metrów. To zmuszałoby wykonawcę zbudowania ogromnego nasypu lub estakady. Oba rozwiązania wiążą się z ogromną ingerencją w unikalny ekosystem - dodaje Ćwiek. Nałęczów zdecydował się zatem na alternatywne rozwiązanie. - Obwodnicę poprowadzimy po śladzie drogi gminnej do Cynkowa. To rozwiązanie pozwoli na wyprowadzenie ruchu ciężarowego z miasta. Tiry obsługujące zakład Nałęczowianki już nie będą jeździć przez centrum miasta, a jednocześnie uchronimy cenny ekologicznie korytarz w okolicach Cynkowa - tłumaczy burmistrz. Obwodnica Nałęczowa ma mieć 14 kilometrów. - Dla nas jednak najważniejszy jest 5,5-kilometrowy I etap, łączący drogę wojewódzką 830 i 826 - dodaje burmistrz. Wadą tego projektu jest jednak to, że ciężarówki muszą głębiej wjechać w miasto. Urzędnicy planują, że zwycięzca przetargu na wykonanie raportu, przygotuje ten dokument do końca 2014 roku. To pierwszy krok do budowy nowej drogi. Jaki będzie jej koszt? - Koszty budowy oszacuje firma ekspercka, która opracuje raport. Cena zależy ona od liczby wykupów, wyceny robót, itd. Nie z można dziś powiedzieć czy budowa obwodnicy Nałęczowa będzie kosztować 100 czy 300 mln zł - dodaje Beata Górka. W budżecie województwa na 2014 rok Urząd Marszałkowski nie zarezerwował żadnych innych środków na budowę tej drogi.
  Edytuj ten wpis
waldek
ja
malko
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

waldek
waldek (7 kwietnia 2015 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ktoś zastanawia się którędy przez Nałęczów jadą samochody....

proponowaną obwodnicą jeździć bedzie max. 15 % pojazdów

Potrzebna, bardzo potrzebna jest obwodnica od Lublina do Kazimierza!!!

Mam nadzieję ,.że NIK lub jakieś inne kontrole to zablokują...

Rozwiń
ja
ja (17 lutego 2015 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak przez nałęczów nie jeżdżą TIRy z Nałęczowianki bo jadąc od Lublina jest ograniczenie tonażowe. Jak już to na pusto ale to pewnie i tak spontanicznie i na farcie żeby POlicja nie stała gdzieś za rogiem.

Rozwiń
malko
malko (7 stycznia 2014 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

O konieczności budowy obwodnicy mówi się już około 50lat.

Kiedyś wszyscy prominenci zaczynali od tego, że Nałęczów to perła Lubelszczyzny i aby jej nie zniszczyć konieczna jest budowa obwodnicy.  Podejrzewam, że jest to kolejne  "perlenie o perle" w ramach zbliżających się  kampanii wyborczych.

Rozwiń
Heniek
Heniek (2 stycznia 2014 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wydawało mi się że potrzebna jest obwodnica w kierunku z Lublina na Kazimierz?

Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2014 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a kiedy ogłoszony będzie przetarg na wyłonienie kandydatów do przeprowadzenia przetargu na wyłonienie kandydatów?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!