Andrzej Piotrowski został dyrektorem powstającego Muzeum Badań Polarnych w Puławach. To będzie nowa placówka podlegająca samorządowi województwa
Wiadomo, że muzeum będzie miało siedzibę w budynku Muzeum Regionalnego PTTK przy ul. Czartoryskich w Puławach. Od wczoraj wiadomo także, kto będzie kierował nową placówką. Władze województwa na to stanowisko powołały Andrzej Piotrowski, inicjator powstanie Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Stanowisko obejmie 15 marca.
Muzeum będzie pierwszą placówką w Polsce, która zajmie się budową zbiorów dotyczących polarnictwa. Gdy zostanie otwarte, odwiedzający będą mogli okazję obejrzeć m.in. księgozbiór map i fotografii pozyskanych od Uniwersytetu Warszawskiego, w tym 500 map geologicznych Spitzbergenu. Do Puław trafią także liczne eksponaty od Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Instytutu Geofizyki PAN, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Muzeum Ziemi PAN.
O tym, że takie muzeum ma powstać właśnie na Lubelszczyźnie i właśnie w Puławach radni sejmiku województwa zdecydowali wiosną ubiegłego roku, przyznając na ten cel 500 tys. zł. Początkowo, na czas organizacji, jej adresem był należący do województwa budynek Medycznego Studium Zawodowego przy ul. Mickiewicza. Docelowo będzie nią jednak dawna siedziba Muzeum Regionalnego PTTK przy ul. Czartoryskich 6a.
Umowa wynajęcia tego budynku (na czas nieokreślony) została już podpisana, co było możliwie dzięki powołaniu przez zarząd województwa dyrektora Muzeum Badań Polarnych.
Decyzja, że to właśnie Piotrowski będzie organizował i zarządzał muzeum nie dziwi. To on jest głównym inicjatorem i pomysłodawcą utworzenia MBP. Doktor Piotrowski ukończył Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W przeszłości pracował m.in. w Instytucie Paleobiologii PAN, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i Muzeum Ewolucji w Ogrodzie Botanicznym PAN. Jest autorem wielu publikacji na temat paleontologii, muzeologii, historii badań polarnych i geografii.
Nowy dyrektor został powołany na trzyletnią kadencję.
Dlaczego na siedzibę muzeum, które ma zajmować się dokumentowaniem badań polarnych prowadzonych m.in. na Antarktydzie wybrał Puławy? Jak tłumaczył, pytany o tę kwestię, chodziło przede wszystkim o wykorzystanie szansy, potencjału pustego, wyremontowanego budynku przy ul. Czartoryskich.
A jeśli chodzi o bezpośredni związek miasta z polarnictwem, to taki również istnieje. Jest nim postać gen. Józefa Kopcia, który po zesłaniu na Kamczatkę (gdzie prowadził badania antropologiczne) pod koniec XVIII wieku pomieszkiwał u Czartoryskich.
Muzeum ma już witrynę internetową, ale od razu uczulmy, że strona jest jeszcze w budowie, ale gdy zostanie ukończona, dodany zostanie m.in. wirtualny spacer, galerie zdjęć, informacje o wystawach itp. Jej adres to muzeumbadanpolarnych.pl.