Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 maja 2016 r.
17:46

Puławy: Pomnik z polskim i radzieckim żołnierzem ma zniknąć z centrum miasta

0 51 A A
Pomnik był regularnie dewastowany przez wandali (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Pomnik był regularnie dewastowany przez wandali (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Jeszcze w tym roku z centrum miasta ma zniknąć pomnik przedstawiający polskiego i radzieckiego żołnierza. Domaga się tego większość radnych, która w przyszłym tygodniu przyjmie stanowisko w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomnik „Wspólnych Walk o Wyzwolenie Puław” stojący naprzeciwko hotelu Izabella pochodzi z końcówki lat 80-tych XX wieku. Część mieszkańców zdążyła się już do niego przyzwyczaić, nazywając go pieszczotliwie Bolkiem i Lolkiem. Dla innych od samego początku był symbolem sowieckiej dominacji nad Polską i powodem do wstydu. Są tacy, którzy składają przed nim kwiaty, inni dla odmiany regularnie go dewastują i ozdabiają transparentami z hasłami np. „Katyń pamiętamy”.

Temat pomnika co kilka lat pojawia się w przestrzeni publicznej, ale jak dotąd poza dyskusją o tym, czy go usuwać, czy zostawić, nic się nie zmieniło. Ten rok ma być przełomowy. – Chcemy żeby ten pomnik zniknął jeszcze w tym roku. Będziemy się tego domagać od starosty, który odpowiada za tereny należące do Skarbu Państwa – zapowiada Artur Kwapiński, miejski radny PiS.

Pierwszym krokiem do jego usunięcia ma być oficjalne stanowisko rady miasta w tej sprawie. Jego przyjęcie planowano już miesiąc temu, ale ostatecznie po proteście radnych opozycji, głosowanie w tej sprawie zostało przesunięte na kolejną sesję. Powodem krytyki było niedostateczne włączenie radnych innych klubów w proces przygotowania treści stanowiska. W odpowiedzi radni PiS wycofali dyskusję o stanowisku w sprawie pomnika do komisji i zaprosili do niej innych. Ostatecznie jednak oprotestowana początkowo treść stanowiska pozostała bez zmian.

Radni powołując się m.in. na treść Ustawy Dekomunizacyjnej, zwracają się do starosty puławskiego o usunięcie pomnika z „przestrzeni publicznej Puław”. Powołują się także na fakt, że I Armia Wojska Polskiego ppłk Zygmunta Berlinga nie pod-legała polskiemu rządowi na uchodźstwie, ale dowództwu sowieckiemu i realizowała sowiecką rację stanu. Swój wniosek radni motywują także tym, że w pobliżu pomnika w przeszłości funkcjonowała siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie mordowano polskich patriotów i z szacunku dla nich, pomnik powinien zostać usunięty.

Kto miałby zapłacić za usunięcie pomnika – nie wiadomo. Nie są znane także koszty tej logistycznej operacji, za którą w domyśle miałby odpowiadać powiat. Głosowanie w sprawie stanowiska radnych zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Czytaj więcej o:

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
do roboty / 2 czerwca 2016 o 07:31
Jak wywalać to wywalać.Nad Wisłą obok ścieżki rowerowej stoi obelisk upamiętniający forsowanie Wisły przed zakończeniem wojny brać się za rozwalenie tego reliktu przeszłości.
Avatar
Gość / 31 maja 2016 o 17:31
wow to takie rzeczy jeszcze stoja w Pulawach?
Avatar
gość / 31 maja 2016 o 14:12
Ten który chce nasrać niech nie zapomni papieru toaletowego bo sobie gacie osra.
Avatar
to nie obraza, to diagnoza... / 30 maja 2016 o 15:01
Radni PiS! Bądźcie konsekwentni i podejmijcie uchwałę o usunięciu pomnika oraz zburzeniu posiadłości zdrajcy narodu Adama Jerzego Czartoryskiego, który wszak był ministrem cara. A przecież powszechnie wiaqdomo, że car Naród Polski prześladował. Zetrzyjcie z mapy Puław zespół parkowo-pałacowy, Świątynię Sybilli i wszelkie pamiątki po Czartoryskich. Przecież to gorzej niż za komuny. A potem zrównajcie z ziemią wszystkie osiedla z wielkiej i mniejszej płyty, budowane przecież za komuny. Toż to pomnik i pochwała tych cholernych komunistów. I szkoły, szkoły zburzcie, te Tysiąclatki, one wszystkie przypominają, jako żywo, czasy sowieckiej okupacji. A potem walnijcie sobie baranka... Naród, który burzy pomniki, wypiera się swojej historii. A naród bez historii nie jest Narodem.
Radni PiS! Bądźcie konsekwentni i podejmijcie uchwałę o usunięciu pomnika oraz zburzeniu posiadłości zdrajcy narodu Adama Jerzego Czartoryskiego, który wszak był ministrem cara. A przecież powszechnie wiaqdomo, że car Naród Polski prześladował. Zetrzyjcie z mapy Puław zespół parkowo-pałacowy, Świątynię Sybilli i wszelkie pamiątki po Czartoryskich. Przecież to gorzej niż za komuny. A potem zrównajcie z ziemią wszystkie osiedla z wielkiej i mniejszej płyty, budowane przecież za komuny. Toż to pomnik i pochwała tych cholernych komunistów. I s... rozwiń
Avatar
łobuz / 30 maja 2016 o 11:52
W Lechistanie jak w chlewie. Jedyne co się zmienia to świnie przy korycie.
Avatar
Tse tse / 28 maja 2016 o 20:12
Podobno ... COKÓŁ jest solidny (bo z PRL-u), to się nada do budowy ... pomnika nawet DWOCH BRACI Kaczyńskich. Oni przecież "wyzwalali" też od Niemców ... Puławy, tylko Puławy niewdzięczne zapomniały o Nich. Zamieni STRYJEK ... Siekierkę ... na Kijek. To takie proste jak ... BUDOWA CEPA PIS
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 17:53
Pozostawić jako wspomnienie III RP. Dwóch braci śpiących Włodzimierza K...... zwanego "Ch..... Polski Wschodniej" i Jana K...... .
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 12:22
o piździelski patriota się odezwał
Avatar
007 / 28 maja 2016 o 12:15
Twoja głupota czerwona gnido lub wnuku czerwonych nie ma granic !
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 12:15
Ruscy gwałcili i grabili byli gorsi niż Niemcy
Avatar
do roboty / 2 czerwca 2016 o 07:31
Jak wywalać to wywalać.Nad Wisłą obok ścieżki rowerowej stoi obelisk upamiętniający forsowanie Wisły przed zakończeniem wojny brać się za rozwalenie tego reliktu przeszłości.
Avatar
Gość / 31 maja 2016 o 17:31
wow to takie rzeczy jeszcze stoja w Pulawach?
Avatar
gość / 31 maja 2016 o 14:12
Ten który chce nasrać niech nie zapomni papieru toaletowego bo sobie gacie osra.
Avatar
to nie obraza, to diagnoza... / 30 maja 2016 o 15:01
Radni PiS! Bądźcie konsekwentni i podejmijcie uchwałę o usunięciu pomnika oraz zburzeniu posiadłości zdrajcy narodu Adama Jerzego Czartoryskiego, który wszak był ministrem cara. A przecież powszechnie wiaqdomo, że car Naród Polski prześladował. Zetrzyjcie z mapy Puław zespół parkowo-pałacowy, Świątynię Sybilli i wszelkie pamiątki po Czartoryskich. Przecież to gorzej niż za komuny. A potem zrównajcie z ziemią wszystkie osiedla z wielkiej i mniejszej płyty, budowane przecież za komuny. Toż to pomnik i pochwała tych cholernych komunistów. I szkoły, szkoły zburzcie, te Tysiąclatki, one wszystkie przypominają, jako żywo, czasy sowieckiej okupacji. A potem walnijcie sobie baranka... Naród, który burzy pomniki, wypiera się swojej historii. A naród bez historii nie jest Narodem.
Radni PiS! Bądźcie konsekwentni i podejmijcie uchwałę o usunięciu pomnika oraz zburzeniu posiadłości zdrajcy narodu Adama Jerzego Czartoryskiego, który wszak był ministrem cara. A przecież powszechnie wiaqdomo, że car Naród Polski prześladował. Zetrzyjcie z mapy Puław zespół parkowo-pałacowy, Świątynię Sybilli i wszelkie pamiątki po Czartoryskich. Przecież to gorzej niż za komuny. A potem zrównajcie z ziemią wszystkie osiedla z wielkiej i mniejszej płyty, budowane przecież za komuny. Toż to pomnik i pochwała tych cholernych komunistów. I s... rozwiń
Avatar
łobuz / 30 maja 2016 o 11:52
W Lechistanie jak w chlewie. Jedyne co się zmienia to świnie przy korycie.
Avatar
Tse tse / 28 maja 2016 o 20:12
Podobno ... COKÓŁ jest solidny (bo z PRL-u), to się nada do budowy ... pomnika nawet DWOCH BRACI Kaczyńskich. Oni przecież "wyzwalali" też od Niemców ... Puławy, tylko Puławy niewdzięczne zapomniały o Nich. Zamieni STRYJEK ... Siekierkę ... na Kijek. To takie proste jak ... BUDOWA CEPA PIS
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 17:53
Pozostawić jako wspomnienie III RP. Dwóch braci śpiących Włodzimierza K...... zwanego "Ch..... Polski Wschodniej" i Jana K...... .
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 12:22
o piździelski patriota się odezwał
Avatar
007 / 28 maja 2016 o 12:15
Twoja głupota czerwona gnido lub wnuku czerwonych nie ma granic !
Avatar
Gość / 28 maja 2016 o 12:15
Ruscy gwałcili i grabili byli gorsi niż Niemcy
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 4 3

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 9 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 205 6

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 4 7

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 6

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 5

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 8 6

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 3

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 9 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!