środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy: Honorowe obywatelstwo dla Barbary Czartoryskiej

Dodano: 25 sierpnia 2016, 21:34
Autor: rs

Barbara Maria Czartoryska zostanie honorową obywatelką miasta. Władze chcą wyrazić w ten sposób wdzięczność za wkład w rozwój kultury i oświaty na puławskiej ziemi, jaka miała miejsce dzięki rodzinie księżniczki, ale także jej samej.

W uzasadnieniu wniosku podkreślono zasługi pani Barbary dla promowania Puław, które przedstawicielka szlacheckiego rodu nadal lubi odwiedzać przy wielu okazjach. Sama w przeszłości była inicjatorką m.in. zjazdu rodu, który w 1989 roku zorganizowany został właśnie w Puławach. Często bywa także gościem wydarzeń organizowanych przez I LO, szkoły, którą założył jeden z jej przodków.

- Biorąc udział w licznych spotkaniach w kraju i za granicą podkreśla więzi rodziny Czartoryskich z miastem Puławy, stając się w ten sposób najlepszym ambasadorem naszego miasta - napisali wnioskodawcy. Komisja do kwalifikowania kandydatów na honorowych obywateli Puław wniosek rozpatrzyła pozytywnie. Dziś uchwałę w tej sprawie podejmie Rada Miasta.

Barbara Czartoryska urodziła się w 1935 roku w Żurawnie nad Dniestrem w powiecie Żydaczów (wtedy w granicach II RP, obecnie Ukraina). Jej rodzicami byli książę Kazimierz Jerzy Czartoryski (właściciel wytwórni alabastru) i Helena Skrzyńska, herbu Zaremba. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, rodzina przenosi się do Lwowa, a następnie innych miejscowości. Po wojnie pani Barbara, która zdobyła wykształcenie biologiczno-chemiczne poświęciła się pracy naukowej.

Zostaje doktorem w Instytucie Psychiatrii i Neurologii Zakładu Genetyki w Warszawie. W latach 80. ubiegłego wieku wspierała „Solidarność”, patronowała inicjatywom dotyczącym wychowania młodzieży. Obecnie Barbara Maria Czartoryska przewodniczy rodzinnemu Związkowi Czartoryskich, herbu Pogoń Litewska.

Czytaj więcej o: Puławy Barbara Czartoryska
Użytkownik niezarejestrowany
?
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako ciekawostkę podaję za moim historykiem, nauczycielem przedwojennym, >nie jeden hrabia z czworaków się wyczołgał> większość tych rodów ma podorabiane genealogie, tak jak np. Wiśniowiecki, tak i Czartoryscy wywodzili się z chłopów rusińskich. Gdzie ich metryki. Taka Atlantyda genealogiczna. Jak Kaczyński od Krzywoustego, tak Czartoryscy od Giedymina. Są genealogie że od Jezusa, a więc to żydzi. A może powinno być Czartoruscy.
Rozwiń
?
? (29 sierpnia 2016 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co to komu potrzebne?
Rozwiń
Gość
Gość (27 sierpnia 2016 o 05:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A niby który z książąt Czartoryskich założył czy czy miał udział w założeniu I LO? Inicjatorem i założycielem szkoły 100 lat temu był Stanisław EUSTACHIEWICZ. Wówczas też, przez wybór patrona, nawiązano do pięknej przeszłości dawnych Puław wybierając Ks. Adama Czartoryskiego. Co ciekawe od początku do lat 60 XX w. nie był patronem Jerzy. Warto sprawdzić tak istotne rzeczy.
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poseł to szacowny absolwent Czarta. Niektórzy mogą o tym tylko pomarzyć.
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2016 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Autorze pała z historii , szkoły nie założył , żaden z przodków księżnej , szkoła nosi imię jednego z przodków
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!