sobota, 24 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: Mniej pozwoleń na sprzedaż alkoholu. Sklepy i puby muszą czekać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2013, 17:42

Przy okazji uchwały radni ustalili również minimalną odległość sklepów z alkoholem i lokali gastrono
Przy okazji uchwały radni ustalili również minimalną odległość sklepów z alkoholem i lokali gastrono

Miejscy radni przyjęli uchwałę, która ogranicza wydawanie pozwoleń na sprzedaż alkoholu. Efekt? Każdy nowy sklep i pub będzie musiał czekać aż ktoś... straci takie pozwolenie

Radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta przyjęli uchwałę przy 12 głosach "za” i sześciu "przeciw”. Trzy osoby wstrzymały się od głosu. W efekcie, ustalono limit sklepów, w których może być sprzedawany alkohol na 97 (wcześniej to było 125) i 58 lokali gastronomicznych (wcześniej 85). 97 i 58 - dokładnie tyle sklepów i lokali działa obecnie, co oznacza, że w najbliższym czasie nie będzie możliwości wydania nowych pozwoleń.

Pojawiły się jednak opinie, że takie rozwiązanie uderzy w przedsiębiorców. Teresa Gutowska z PO zaproponowała, aby było dostępnych przynajmniej po pięć wolnych tzw. koncesji.

– Takie rozwiązanie wydawało mi się najrozsądniejsze. Powstaje u nas nowa Biedronka, za chwilę ma się również budować Lidl. W tej sytuacji przedsiębiorcy będą musieli czekać, aż komuś pozwolenie wygaśnie, zostanie odebrane lub ktoś zrezygnuje – mówi radna Teresa Gutowska. – Miasto się rozwija, powstają nowe osiedla i każdy chciałby mieć sklep w pobliżu. A w tej sytuacji może być z tym problem. W Puławach staramy się także promować przedsiębiorczość, ale obawiam się, że działania dotyczące sklepów z alkoholem są akurat skierowane przeciwko – dodaje radna.

Innego zdania jest Stefan Śliwczyński z PiS, który uważa, że nie ma sensu martwić się na zapas. – Jeżeli nie ograniczylibyśmy teraz ilości wydawanych pozwoleń, to za chwilę otwarto by kolejny sklep całodobowy, a to do nich mamy największe zastrzeżenia. Inni radni boją się, że przez tę uchwałę nie będzie nowych stanowisk pracy, ale dla mnie miejsc, gdzie można dostać alkohol i tak jest już za dużo, jak na tak małe miasto – mówi Śliwczyński.

Przy okazji uchwały radni ustalili również minimalną odległość sklepów z alkoholem i lokali gastronomicznych od szkół, przedszkoli czy kościołów. Zgodnie z projektem będzie ona wynosić 50 m. "Za” głosowało 12 radnych, pięciu było przeciwko, a czterech wstrzymało się od głosu. – To też może być broń obosieczna, bo nikt nie potrafił odpowiedzieć mi na pytanie, jak to się ma do istniejących już sklepów. Być może okaże się, że niektóre są położone bliżej – zauważa Teresa Gutowska.

JAK JEST W LUBLINIE?

W Lublinie nie może działać więcej niż 600 sklepów z alkoholem i maksymalnie 450 lokali gastronomicznych serwujących trunki. – Ale do limitu nie wliczają się miejsca, w których podawane jest wyłącznie piwo – zaznacza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Wspomniane limity obowiązują w Lublinie od lat i nie były ostatnio zmieniane. W jakim stopniu są wykorzystane? Na 600 możliwych sklepów z alkoholem w 2011 roku działały 573, w kolejnych latach 569 i 588. Limit jest więc bliski wyczerpania i teoretycznie może się zdarzyć, że ktoś dowie się, że nie będzie mógł prowadzić takiej działalności. Tego typu obaw nie ma w przypadku lokali gastronomicznych. W ostatnich trzech latach było ich 260, 258, a w roku bieżącym 254, przy limicie ustalonym na 400 tzw. koncesji. (DRS)

97 sklepów będzie mogło sprzedawać alkohol
125 tyle "koncesji” radni akceptowali wcześniej
58 lokali gastronomicznych będzie mogło serwować alkohol
85 tyle "koncesji” radni akceptowali wcześniej
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
observer
vbg
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2013 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trudno coś napisać na ten temat.

Słuchajcie znalazłem tutaj przed chwilą fajną stronkę która wyszukuje aktualne położenie danej osoby, wystarczy podać jej nr telefonu.
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale super sprawa szczególnie gdy wybieracie się całą rodziną gdzieś na wycieczkę :) http://lokalizato.pl
 

Rozwiń
observer
observer (5 grudnia 2013 o 06:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Puławach wydali pozwolenie na otworzenie sklepu z alkoholem 24h vis'a vis bloku mieszkalnego. Oczywiście całą noc darcie gęby przez mordopijce gromadzące się przy wodopoju. Jak można pozwalać na 24h handel alkoholem na osiedlu gdzie naprzeciw ludzie śpią? Takie sklepy niech sobie otwierają z dala od miejskich sypialni. Tam moga drzeć ryje do upadłego. ALE NIE NA OSIEDLACH... Ludzie.

Rozwiń
vbg
vbg (3 grudnia 2013 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ten haracz kosztuje koło 3500 zl rocznie, jezeli mówimy o alkoholi mocnych dla gastronomii, dziwie sie że sami sobie ograniczają dostęp do łatwej kasy...

Kolega z PiS-u,niech pozamyka wszystko,zaorac i organizować marsze:)

Tak jak to proponował ten Z BIAŁEGOSTOKU " ŻEBY NIE BYŁO NIC". A może chodzi o to żeby powstały znowu meliny?.

Rozwiń
ster
ster (3 grudnia 2013 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

chcesz otworzyć swój biznes?? czekaj aż ktoś splajtuje - jednym słowem idiotyzm

A to na (bez)radnych należy wybierać przedsiębiorców co to o życiu mają pojęcie.

Rozwiń
puławianin
puławianin (3 grudnia 2013 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

chcesz otworzyć swój biznes?? czekaj aż ktoś splajtuje - jednym słowem idiotyzm

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!