środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Puławy: WKU zmienia siedzibę. Izba pamięci poczeka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2015, 17:30
Autor: pab

Na ponad 1,5 roku Wojskowa Komenda Uzupełnień zmienia siedzibę z ul. Piłsudskiego na Kołłątaja. A to znaczy, że w najbliższym czasie nie powstanie izba pamięci w obecnie zajmowanym przez wojskowych budynku.

Budynek WKU przy ul. Piłsudskiego był w latach 1944-1956 siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który walczył ze zbrojnym podziemiem niepodległościowym i prześladował legalną opozycję oraz organizacje i osoby "wrogie” władzy komunistycznej. Właśnie po to, aby upamiętnić pomordowanych i prześladowanych w tym miejscu, wśród puławskich radnych pojawił się pomysł utworzenia w budynku izby pamięci.

Sprawa była poruszana na ostatniej Komisji Promocji Miasta, Kultury i Współpracy Rady Miasta Puławy. Radni złożyli wniosek do prezydenta o ustalenie czy utworzenie takiego miejsca będzie możliwe. - Wystosujemy pismo do WKU z zapytaniem o możliwość utworzenia izby - zapowiada Jolanta Wróbel, kierownik Wydziału Kultury i Promocji UM Puławy.

Kłopot w tym, że wojskowi w tej chwili siedzą już właściwie na walizkach. Od 1 kwietnia tego roku do 31 grudnia 2016 r. siedziba Wojskowej Komendy Uzupełnień przenosi się na ul. Kołłątaja, do budynku kiedyś zajmowanego przez KRUS. Obiekt przy ul. Piłsudskiego czeka zaś gruntowny remont. I do jego zakończenia izba pamięci nie będzie mogła powstać. - Poza tym to nie ja decyduję o jej utworzeniu. Zapytanie musi zostać skierowane do Rejonowego Zarządu Infrastruktury - podpowiada ppłk Krzysztof Wieczorek, komendant WKU w Puławach.

Puławscy radni chcą również, aby na budynku pojawiła się informacja, która mówiłaby więcej o jego historii. Treść informacji została już zaproponowana przez Instytut Pamięci Narodowej i zaakceptowana przez radnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: wojsko Puławy
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!