poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Zbigniew Śliwiński jest bratem Albertem, a Ignacy Czeżyk mieszkańcem jego przytuliska. Obaj panowie są puławskimi radnymi, a role w dramacie "Brat naszego Boga” Karola Wojtyły to ich debiuty sceniczne.

Spektakl, który będzie adaptacją sztuki napisanej przez Karola Wojtyłę, to pomysł Ryszarda Stępnia z "Domu Chemika”.
- Z zamiarem realizacji nosiłem się już od czterech lat. Ostatecznie Puławy są bardzo związane z Adamem Chmielowskim, czyli bratem Albertem - mówi Ryszard Stępień.
To tutaj Chmielowski uczył się w Instytucie Politechnicznym, a pod Kurowem walczył w powstaniu styczniowym. Okazją do wystawienia sztuki stała się setna rocznica nadania Puławom praw miejskich.
Próby odbywają się już od ponad miesiąca. Przygotowania były jednak znacznie dłuższe. Poza adaptacją tekstu, reżyser musiał zająć się obsadzeniem głównej roli, czyli postaci brata Alberta. - Od razu pomyślałem o Zbyszku Śliwińskim. To osoba wiarygodna i bardzo pasująca do roli przez to, co robi dla społeczności lokalnej - zaznacza Ryszard Stępień.

Ale przekonać radnego Śliwińskiego nie było łatwo. - Długo się wahałem. Bałem się, że mogę nie podołać tak wielkiej i trudnej roli. Przecież moje ostatnie doświadczenia z teatrem to czasy jeszcze szkolne - opowiada Zbigniew Śliwiński.
Radny, aby przygotować się do roli włożył wiele wysiłku i poświęceń. Zapuścił nawet brodę, za którą, jak twierdzi, nie przepada. - Brat Albert w tej sztuce nie jest typową osobą świętą. To po prostu fajny facet, który potrafi zażartować, ale i zdenerwować się. Mam nadzieję, że uda mi się oddać to, kim był naprawdę - mówi Śliwiński.
Znacznie skromniejszą, ale jakże satysfakcjonującą, rolę w spektaklu, dostał inny puławski radny - Ignacy Czeżyk. - Chór, w którym śpiewam, już wcześniej pomagał w inscenizacji "Cyrulika sewilskiego”. Wtedy nie miałem czasu, ale teraz udało mi się go na szczęście znaleźć - mówi Czeżyk. Nowy puławski radny, który do niedawna zasiadał w sejmiku województwa, w dramacie "Brat naszego Boga” gra mieszkańca przytuliska dla bezdomnych. - Mam niewielką kwestię, ale przez udział w sztuce, uczę się wielu rzeczy potrzebnych w mojej pracy nauczyciela - zaznacza Czeżyk, który także nie ma doświadczenia teatralnego.
Efekty aktorskiego zaangażowania radnych będzie można zobaczyć na scenie puławskiego "Domu Chemika”. Spektakle zaplanowano na 3 i 10 grudnia.

\"Brat naszego Boga”

Obsada: • Adam - Zbigniew Śliwiński • Maks - Norbert Staszak • Stanisław - Grzegorz Oleszkiewicz • Nieznajomy Nikomu - Dariusz Korpysa • Pani Helena - Beata Taracha • Mąż pani Heleny - Mariusz Marek • Woźny z Rady Miejskiej - Ryszard Matyjasik • Hubert - Michał Wdowiak • Antoni - Ryszard Stępień • Sebastian - Piotr Rozdoba • Szczepan - Grzegorz Oleszkiewicz • Wiktor - Piotr Rozdoba oraz Elżbieta Żukowska, Henryka Bąkowska, Ignacy Czeżyk, Mariola Stuczyńska, Halina Zadura, Elżbieta Borucz, Ryszard Górski, Jan Lewandowski, Stanisław Cuch, Wiesław Czerwiński i inni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!