poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

Radni popierają podróż gimbusem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2006, 19:41

Szkoły w Zbędowicach i Skowieszynku zostaną zamknięte. Radni na wczorajszej sesji Rady Miasta poparli zamiar likwidacji tych placówek.
Szkoła w Zbędowicach to filia podstawówki w Bochotnicy, a placówka w Skowieszynie jest filią szkoły w Kazimierzu. Do obu chodzi po kilkoro dzieci (od zerówki do trzeciej klasy podstawówki).

Uczą się w klasach łączonych. Dla gminy koszt utrzymania niewielkich szkół to spory wydatek, szkoła w Skwieszynku pochłania z budżetu gminy około 150 tys. zł, a w Zbędowicach – 91 tys. zł. Po likwidacji dzieci ze Zbędowic będą dojeżdżały do podstawówki w Bochotnicy, a ze Skowieszynka – do Kazimierza.
– Utrzymamy budynki szkół, bo za kilka lat sytuacja może się zmienić. Nauczyciele z tych szkół także nie pozostaną bez pracy. Będziemy odpowiedzialni za dowóz dzieci do szkół, zimą dojazd ze Zbędowic do Bochotnicy może nie być łatwy, ale poradzimy sobie z tym problemem. Rozmawiałem o zamiarze likwidacji szkół w kuratorium. Małe szkoły nie są dobre – mówił na sesji burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Szczypa.
Projekt zamknięcia szkół wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców gminy. Przed sesją do przewodniczącego rady Kazimierza wpłynęło pismo podpisane przez siedemdziesiąt osób z prośbą o wycofanie projektów uchwał.
– Na całym świecie ludzie wracają do małych szkół – argumentowali mieszkańcy gminy.
– A teraz jak jest becikowe, to za trzy lata szkoły będą pękać w szwach – dorzucił jeden z panów przysłuchujących się obradom sesji.
– To, że małe szkoły są złe to totalna bzdura, małe szkoły są najlepsze i dzieci, które do nich chodzą są bardzo dobrze przygotowane – mówiła radna Irena Cieniuszek.
Padały także propozycje, żeby to rodzice zaangażowali się w utrzymanie szkół w Skowieszynku i Zbędowicach, albo żeby dla oszczędności wynająć część pomieszczeń w placówkach.
Rodzice dzieci ze Skowieszynka i Zbędowic obawiają się także dojazdów do Bochotnicy i Kazimierza.
– W tej chwili w autobusie szkolnym jest ścisk i tłok, starsze dzieciaki przepychają młodsze. Czy jest możliwość, żeby dla najmłodsze dzieci jeździły osobnym, mniejszym autobusem? – dopytywała jedna z mam.
– Z tego co wiem, jest taka możliwość – zapewniał burmistrz Kazimierza.
Władze Kazimierza zapewniły także, że pracy nie stracą nauczyciele zatrudnieni w filiach. Kadra ze Skowieszynka zostanie zatrudniona w szkole w Kazimierzu. Jedna z nauczycielek ze Zbędowic przejdzie do podstawówki w Bochotnicy, druga odchodzi na emeryturę.
Ostatecznie radni poparli zamiar likwidacji zarówno szkoły w Zbędowicach, jak i w Skowieszynku. Teraz uchwały zostaną przesłane do lubelskiego Kuratorium Oświaty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!