piątek, 23 marca 2018 r.

Puławy

Radny, społecznik i fan Beethovena

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 grudnia 2005, 18:23

Ryszard Smolak z Puław od lat pomaga osobom niepełnosprawnym. W tym roku jego wysiłki zostały docenione na forum ogólnopolskim. Został „Społecznikiem Roku 2005”.

Ryszard Smolak od 15 roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Jest wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ludzi Niepełnosprawnych „Misericordes” w Puławach, przewodniczy Powiatowej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych, współtworzył puławskie Centrum Integracyjno-Rehabilitacyjne, wreszcie jest radnym Puław.
– Ucieszył mnie wybór na radnego, bo to znaczy, że ludzie mają do mnie zaufanie – mówi.
I podkreśla, że jego sukces i tytuł „Społecznika Roku” to także zasługa wielu ludzi, którzy na co dzień mu pomagają i wspierają jego działania.
„Misericordes” to najstarsza organizacja działająca na rzecz osób niepełnosprawnych w Puławach. Pomaga w integracji środowiska, organizuje zawody sportowe i wyjazdy. Pan Ryszard walczy też o to, żeby osoby na wózkach mogły się swobodnie poruszać po swoim mieście. Przyczynił się do zlikwidowania wielu barier architektonicznych. To m.in. dzięki niemu znikają wysokie krawężniki i pojawiają się podjazdy dla wózkowiczów. „Społecznik Roku” jest człowiekiem bardzo zajętym, marzy więc o tym, by znaleźć czas na słuchanie muzyki, np. Beethovena. – Kiedyś chciałem zostać leśnikiem albo muzykiem – opowiada.
W końcu został introligatorem, ale zajmował się także malarstwem. Oprócz tego Ryszard Smolak pisze wiersze, dwa lata temu wydał swój tomik poezji. Wcześniej pisał też teksty dla kabaretu. Żałuje, że nie może zajmować się malarstwem, bo na tę pasję w mieszkaniu, maleńkiej kawalerce, w której mieszka z żoną, po prostu brakuje miejsca. •

Wyróżnienie „Społecznika Roku” przyznaje Fundacja Pomoc Społeczna SOS Jacka Kuronia przy finansowym wsparciu Wisławy Szymborskiej. W ubiegłym roku finalistką konkursu została Dorota Nowosad z Zamościa, dlatego tam zorganizowano tegoroczny finał.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!