środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Rekordowe wyniki finansowe Grupy Azoty. Głównie dzięki Puławom

Dodano: 12 marca 2016, 15:05
Autor: pab, rs

Grupa Azoty zakończyła 2015 rok historycznie rekordowymi wynikami finansowymi – poinformowała w piątek spółka.

Zysk netto wyniósł blisko 692 mln zł i był wyższy od ubiegłorocznego aż o 427 mln zł (265 mln zł w 2014r.). Przychody ze sprzedaży przekroczyły poziom 10 mld zł wobec 9,9 mld zł w roku ubiegłym.

Znakomite wyniki całej Grupy Azoty to przede wszystkim zasługa Grupy Azoty „Puławy”. Puławska spółka osiągnęła w 2015 roku zysk netto na poziomie 448 mln zł (225 mln zł w 2014 roku) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie ponad 3,8 mld zł wobec blisko 3,6 mld zł w roku ubiegłym.

– Raportowane dziś wyniki 2015 roku to z pewnością dobra wiadomość dla rynku. Jestem przekonany, że dalsza integracja Grupy Azoty i wzrost jej innowacyjności zapewnią firmie dalszy stabilny i bezpieczny rozwój – powiedział Mariusz Bober, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

Łączne nakłady inwestycyjne Grupy Azoty w 2015 roku wyniosły blisko 907 mln zł. W Puławach było to 154 mln zł. Pieniądze te wydano m.in. na produkcję stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu oraz wytwórnię nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej.Planowane nakłady inwestycyjne na obecny rok wynoszą około 2 mld zł. 

Wkrótce nowy zarząd puławskich Azotów

Przyszłość dotychczasowego zarządu Zakładów Azotowych „Puławy” rozstrzygnie się w ciągu najbliższego miesiąca. Zmiany rozpoczynają się od składu rady nadzorczej spółki, do której w tym tygodniu powołany został Janusz Cendrowski.

Cendrowski do Puław trafił na wniosek ministra skarbu Dariusza Jackiewicza. Szefowi resortu takie prawo gwarantują odpowiednie przepisy, z których ten skorzystał po tym, jak ze swojego miejsca w radzie zrezygnował Marek Kapłucha. Kim jest nowy członek rady największej? To absolwent Politechniki Wrocławskiej, były prezes KGHM Metale, spółki Pol-Miedź Trans, czy Walcowni Metali „Łabędy”. Ostatnio pełni funkcję dyrektora departamentu nadzoru właścicielskiego w Grupie Azoty.

Puławskie Azoty już niebawem czekają większe zmiany, zarówno w radzie nadzorczej, jak i w zarządzie. Na czwartek 24 marca zaplanowane zostało walne zgromadzenie spółki. Nie wiadomo kto pokieruje jedną z najbardziej dochodowych firm w woj. lubelskim. W ciągu ostatnich lat ludzie związani z naszym miastem rządzili nie tylko w „Puławach”, ale mieli także przewagę w całej Grupie Azoty. Nowe ruchy kadrowe wskazują na zmianę frontu i rosnące wpływy osób związanych często z KGHM. To właśnie z miedziowym zagłębiem związany jest zarówno nowy członek rady zakładów w Puławach, Janusz Cendrowski, jak i nowy prezes całej Grupy Azoty Mariusz Bober. 

wańka
Gość
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wańka
wańka (14 marca 2016 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bzdura do kwadratu. Przynależność do Grupy Azoty nie zmienia tego że siedziba spółki (Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.) jest w Puławach i tutaj też są odprowadzane podatki. Podstawy ekonomii się kłaniają.

TAAA i wszystkie zyski wykazane w małopolsce w Tarnowie. Tam gdzie siedziba.

Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2016 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Grupa Azoty zakończyła 2015 r. historycznie rekordowymi wynikami finansowymi. Przychody ze sprzedaży przekroczyły poziom 10 mld zł . Głównym motorem napędowym był segment nawozów -- farmer.pl
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2016 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ech ludzie ludzie. Ja rozumiem że Polska w ruinie i te sprawy ale skoro mamy na Lubelszczyźnie prężnie działający zakład to chociaż w tym temacie wypadałoby nie narzekać i nie szerzyć czarnowidztwa. Oby tak dalej Puławy ;)

Rozwiń
1
1 (14 marca 2016 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chcieliście PISlamizm to macie,ale na pewno lepiej już nie będzie.

Będziecie pragnąć starego zarządu ,który wypracował takie zyski.A teraz Pisuary sobie to przypną,że to dzięki nim jest tak dobrze,żalll

Rozwiń
ZZ
ZZ (14 marca 2016 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Puławach wygrał PiS więc idzie dobra zmiana. Był prezes z Puław i dwóch członków zarządu w całej Grupie Azoty ale było źle, więc teraz będzie lepiej. Pani posłanka chyba Kruk z PiS razem z panem Wręgą przeniosą siedzibę grupy do Puław i będą złote czasy dla Puław. Jak to mówi pani Szydłowiec i pani Klempa. ...suweren tak chciał. ...........więc ma.

Raczej ciężkie czasy idą. Wręga chce wrzucić do zarządu swoją marionetkę Skwarka który mówi między innymi o wydzielaniu struktur. Między wierszami mowa o zwolnieniahc. Taką to dobrą zmianę chcą robić związkowcy byle się dorwać do koryta. Mam nadzieję że załoga się opamięta i na nich nie zagłosuje

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!