niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Remont zamku w Kazimierzu. Archeolodzy odkryli nowe pomieszczenia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 sierpnia 2010, 20:05

Ani w tym, ani w przyszłym sezonie turyści nie zwiedzą ruin zamku i baszty. Trwają tam prace badawcze. Prace przy remoncie zabytków zaczęły się w w lipcu, ale już przynoszą pierwsze efekty.

Renowacja była konieczna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Po ostatniej zimie mury zaczęły się rozpadać i stwarzały zagrożenie dla turystów. Już dwa lata temu nadzór budowlany kazał zabezpieczyć wejście do zamku, od czego uzależniono dopuszczenie obiektu do zwiedzania.

– Oprócz tego, że mury zostaną wzmocnione, uzyskamy pełną dokumentację archeologiczną i architektoniczną, dzięki której dowiemy się wiele o tym XIV-wiecznym obiekcie. Poprzednie badania tego typu rozpoczęto w latach 70. ubiegłego wieku. Nie zostały one jednak dokończone, dlatego nie mamy zbyt dużej wiedzy na ten temat – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Za każdym razem, kiedy tu jestem, mam wrażenie, że w tym miejscu dzieje się historia – dodaje.

Archeolodzy pracujący przy tzw. Domu Wielkim, czyli dawnej części mieszkalnej zamku, odkryli niedostępne dotąd pomieszczenia. – Pod powierzchnią znajduje się jedna kondygnacja, a być może nawet dwie. Nie wiemy jeszcze, na jakiej dokładnie głębokości się one znajdują, ale po odkopaniu całości, będzie można myśleć o sposobie adaptacji tych wnętrz – twierdzi Przemysław Woźniakowski z zespołu przygotowującego program badań.

W trakcie prac ziemnych znaleziono też liczne detale, m.in. elementy architektoniczne, fragmenty naczyń czy kafli. – To cenne znaleziska, bo mogą sporo powiedzieć o historii zamku. W trakcie poprzednich badań tego nie znaleziono, jednak niewykluczone, że odkryjemy jeszcze podobne elementy – przekonuje Edmund Mitrus, kierownik badań archeologicznych.

Znalezione przedmioty posłużą m.in. do określenia, jak budowle usytuowane na wzgórzu zamkowym zmieniały się na przestrzeni dziejów. Z kolei odkryte pomieszczenia być może w przyszłości posłużą turystom. – Mogłyby tu znaleźć się np. muzeum czy galeria – zastanawia się burmistrz Kazimierza. – Taka możliwość pojawiła się w trakcie realizacji prac i nie do końca byliśmy na nią przygotowani, ale już myślimy o tym, żeby starać się o kolejne pieniądze na adaptację tych pomieszczeń – dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!