Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lutego 2008 r.
16:28
Edytuj ten wpis

Rozwiążmy wreszcie problem psich kup

0 9 A A

Przez cztery lata w sprawie rozwiązania tego śmierdzącego problemu nie wydarzyło się prawie nic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dlatego spróbujemy pomóc urzędnikom. Wyślemy do nich propozycję, która sprawdziła się w innych miastach.


Najlepiej jeżeli właściciel psa zawsze chodzi z papierową torebką, do której sprząta po swoim pupilu. Są tacy mieszkańcy, ale stanowią raczej mniejszość. Inni odwracają głowy, kiedy ich ulubieniec załatwia się na trawniku albo, co grosza, na chodniku. Dlatego w mieście potrzeba systemu sprzątania po pieskach z prawdziwego zdarzenia. I urzędnicy to dostrzegli już cztery lata temu.

W Planie Gospodarki Odpadami dla miasta Puławy, który powstał w 2004 r., znaleźliśmy zapis o tym, że do 2008 r. powstanie system zbiórki odchodów zwierzęcych. W tym roku mija termin zakończenia prac nad takim systemem, dlatego zapytaliśmy urzędników, co zrobili, żeby na ulicach naszego miasta było mniej psich odchodów.

- Powstał regulamin utrzymania czystości - informuje Romana Kodłubaj, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy.

To znaczy, że cały system sprzątania odchodów zwierzęcych opiera się na tym, że sprzątają po nich… właściciele psów. I urzędnicy - owszem - gorąco do tego zachęcają. W ubiegłym roku regulamin napisany przez urzędników trafił do każdego mieszkańca Puław. A psie odchody jak były, tak na ulicach w dalszym ciągu są. - Zastanawialiśmy się nad różnymi systemami, np. oddzielnych śmietników na psie odchody, ale okazały się za drogie. Trzeba je opróżniać co najmniej raz dziennie, a na to nie stać budżetu miasta - przekonuje Romana Kodłubaj.

W ubiegłym roku proponowaliśmy urzędnikom zakupienie specjalnego odkurzacza do zbierania psich kup. Obiecali, że przyjrzą się tematowi, ale żadne decyzje nie zapadły. Tymczasem - jako pierwsze miasto na Lubelszczyźnie - odkurzacz zakupił Świdnik.

- To niedrogie urządzenie, kosztowało kilka tysięcy złotych. Sprawdza się do tego stopnia, że władze miasta myślą o zakupie kolejnego. Najbardziej przydaje się oczywiście w okresie bezpośrednio po zimie. Pracownik chodzi z nim od czasu do czasu i sprząta miejsca, w których zanieczyszczenia najbardziej przeszkadzają mieszkańcom - mówi Andrzej Piasecki, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek ze Świdnika.

Kilka dni temu na stronie internetowej Urzędu Miasta Puławy pojawiło się ogłoszenie o aktualizacji Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami Miasta Puławy. Urzędnicy do 25 lutego czekają na uwagi i wnioski do obu dokumentów. Można to zrobić mailowo pod adresem:
katarzyna.kozicka@um.pulawy.pl lub faxem na nr tel. (081) 880 45 05. Tym razem nasz pomysł odnośnie odkurzaczy przedstawimy, składając oficjalny wniosek. Być może teraz zyska większą apr

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:28
Zapraszam władze miasta i straż miejską do obejrzenia ścieżki między kościołem na niwie, wodociągami a lasem .To jest wizytówka puław niezmienna od lat.nikomu z władz to nie przeszkadza, a szkoda bo to miejsce mogłoby być ładnym deptakiem łączącym włostowice i osiedle niwa.Zapraszam.Spacerowicz
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:21
Mam kochanego, mądrego psa.Będę po nim sprzątać jak władze miasta oprócz regulaminu udostępnią specjalne kosze na odchody.przecież nie zabiorę kupy w torebce do domu!!! Za psa płacę podatek do kasy miejskiej, więc oprócz regulaminu oczekuję czegoś więcej.Proponuję wyjazd do Szwecji aby podejrzeć ich rozwiązania.Chcąca sprzątać.
Avatar
Gość / 12 lutego 2008 o 15:38
To rzeczywiście poważny problem z tymi kupami.
Muszę przyznać, że tylko raz widziałem, jak właściciela psa sprzątnął kupę po swoim psie. Miało to miejsce na chodniku. Kobieta, choć nie maiła żadnej torebki, to sprzątnęła kupę za pomocą chusteczek higienicznych i wrzuciła ją do kosza. Jak to zobaczyłem, to aż mnie zamurowało. Obu takie nastawienie mieli też inni właściciele czworonogów.
Avatar
698D58 / 12 lutego 2008 o 15:04
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
A tak między nami psia kupa rozkłada się 5do 7 dni,butelka plastikowa lub torba 700 lat.Pomyślmy najpierw o zwalczniu wszech ogarniającego nas bałaganu to i na psy przyjdzie czas. Pies jest tutaj tematem zastępczym i od jakieghoś czasu dyżurnym.
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
rozwiń
Avatar
wojtek13 / 11 lutego 2008 o 13:28
w końcu ktoś zaczął coś myśleć ( szkoda że na razie tylko myśleć). niech straż miejska zacznie wypisywać mandaty za zaśmiecanie i ludzie nauczą się sprzątać po swych "pupilkach"
Avatar
kund / 10 lutego 2008 o 17:26
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy. ----- a poco do śmietnika , ogrzać i zjęść. Czysty zysk.
Avatar
nemo / 9 lutego 2008 o 14:16
Byłem w Niemczech,tam torebki z papieru i iplastikowe szufelki jednorazowego użytku można kupić w kioskach. Torebka z szufeką i psią kupą w środku łąduje w pojemniku na śmieci....
Avatar
Jan / 9 lutego 2008 o 11:01
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc kierować tam, gdzie się chce, ażeby później nie chodzić z wiadrem po całym polu. Kupki po zimie, najlepiej się zbiera w jeszcze mroźny dzień na wiosnę.
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc... rozwiń
Avatar
hera / 9 lutego 2008 o 08:19
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy.
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:28
Zapraszam władze miasta i straż miejską do obejrzenia ścieżki między kościołem na niwie, wodociągami a lasem .To jest wizytówka puław niezmienna od lat.nikomu z władz to nie przeszkadza, a szkoda bo to miejsce mogłoby być ładnym deptakiem łączącym włostowice i osiedle niwa.Zapraszam.Spacerowicz
Avatar
Gość / 20 lutego 2008 o 19:21
Mam kochanego, mądrego psa.Będę po nim sprzątać jak władze miasta oprócz regulaminu udostępnią specjalne kosze na odchody.przecież nie zabiorę kupy w torebce do domu!!! Za psa płacę podatek do kasy miejskiej, więc oprócz regulaminu oczekuję czegoś więcej.Proponuję wyjazd do Szwecji aby podejrzeć ich rozwiązania.Chcąca sprzątać.
Avatar
Gość / 12 lutego 2008 o 15:38
To rzeczywiście poważny problem z tymi kupami.
Muszę przyznać, że tylko raz widziałem, jak właściciela psa sprzątnął kupę po swoim psie. Miało to miejsce na chodniku. Kobieta, choć nie maiła żadnej torebki, to sprzątnęła kupę za pomocą chusteczek higienicznych i wrzuciła ją do kosza. Jak to zobaczyłem, to aż mnie zamurowało. Obu takie nastawienie mieli też inni właściciele czworonogów.
Avatar
698D58 / 12 lutego 2008 o 15:04
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
A tak między nami psia kupa rozkłada się 5do 7 dni,butelka plastikowa lub torba 700 lat.Pomyślmy najpierw o zwalczniu wszech ogarniającego nas bałaganu to i na psy przyjdzie czas. Pies jest tutaj tematem zastępczym i od jakieghoś czasu dyżurnym.
Jestem właścicielem psa. Chodząc z psem na spacery oprócz psich kup na trawnikach widzę wszystko :odpady sfermentowanego chleba ,kości po ugotowanym obiadku, kawałki pizzy,opokowani po chrupkach ,ciastkach, lodach,butelki po piwie ,winie i wódeczce,torby reklamowe,butelki plastikowe, niedopałki i podełka po papierosach,szmaty i ...można wyliczać i wyliczć. I to wszystko zostawia najbardziej rozwinięty przedstawiciel naczelnych ,istota rozumna.Jak to wszystko zniknie z mojego otoczenia, zacznę sprzatać po moim "durnym" psie.
rozwiń
Avatar
wojtek13 / 11 lutego 2008 o 13:28
w końcu ktoś zaczął coś myśleć ( szkoda że na razie tylko myśleć). niech straż miejska zacznie wypisywać mandaty za zaśmiecanie i ludzie nauczą się sprzątać po swych "pupilkach"
Avatar
kund / 10 lutego 2008 o 17:26
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy. ----- a poco do śmietnika , ogrzać i zjęść. Czysty zysk.
Avatar
nemo / 9 lutego 2008 o 14:16
Byłem w Niemczech,tam torebki z papieru i iplastikowe szufelki jednorazowego użytku można kupić w kioskach. Torebka z szufeką i psią kupą w środku łąduje w pojemniku na śmieci....
Avatar
Jan / 9 lutego 2008 o 11:01
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc kierować tam, gdzie się chce, ażeby później nie chodzić z wiadrem po całym polu. Kupki po zimie, najlepiej się zbiera w jeszcze mroźny dzień na wiosnę.
Jeśli chodzi o zbieranie większych ilości psich odchodów z dużych powierzchni, ogrodów, parków - zamiast odkurzaczy (które domyslam się, że też trzeba czyścić) doradzam używanie specjalnych do tego celu szczypiec. Wiadro i dwuręczne szczypce, którymi można łatwo je zbierać, bez schylania się - to najlepszy, sprawdzony, polecany przeze mnie sposób. Psy najchętniej załatwiają swoją potrzebę w miejscu, w którym wyczuwają np. wczorajszy zapach swój lub wczorajszy zapach śladów swojego pańcia/pańci. Można je więc... rozwiń
Avatar
hera / 9 lutego 2008 o 08:19
spoko,mogę sprzątać w momencie pozostawienia psich odchodów w miejscach publicznych.tylko mam pytanie:gdzie mam to wyrzucić?do zwykłego śmietnika?przecież ie wolno.jeśli urząd miasta postawi do tego odpowiednie pojemniki to nie ma sprawy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 10 5

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 0

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 9 4

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 22 0

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 5

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 5 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra