czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Święty domek zagrożony

  Edytuj ten wpis

Unikalny zabytek znajdujący się na terenie parafii w Gołębiu jest w kiepskim stanie.

Sypiące się płaskorzeźby mogą długo nie wytrzymać, jeśli natychmiast nie podejmie się prac remontowych. Dlatego proboszcz rozpoczął wśród parafian zbiórkę pieniędzy.
- Obserwuję proces samozniszczenia "Loretu” od kilkunastu lat, ale to co dzieje się obecnie z zewnętrznymi płaskorzeźbami woła o pomstę do nieba! Jeszcze rok, może dwa i arcydzieł polskiego renesansu możemy już nie widzieć - napisał w liście do naszej redakcji pan Jacek.
Sprawdziliśmy to. Okazało się, że stan zabytku rzeczywiście jest niepokojący. Fragmenty płaskorzeźb na najniższym poziomie stopniowo odpadają od ściany i odsłaniają znajdujące się pod nimi cegły.
Sprawą od wielu lat interesuje się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie. Kilka dni temu po raz kolejny odbyła się wizja lokalna w Gołębiu. - Wilgoć, którą są przesiąknięte mury budynku powoduje destrukcję wystroju rzeźbiarskiego elewacji - mówi Dariusz Kopciowski z WUOZ.

Na zlecenie służb konserwatorskich w 2005 r. powstały opinie odnoszące się do stanu konstrukcji i wystroju rzeźbiarskiego domku. Na ich bazie rozpoczęto prace związane z izolacją ścian fundamentowych i drenażem stabilizującym poziom wód gruntowych przy zabytku. Zdaniem Dariusza Kopciowskiego jak najszybciej trzeba zakończyć te roboty, a następnie przystąpić do remontu i konserwacji elewacji, łącznie z cenną dekoracją rzeźbiarską.
Zabytek próbuje ratować obecny proboszcz parafii. - Przygotowujemy projekt o pozyskanie środków unijnych. Ale niestety parafia nie ma tylu pieniędzy, żeby samodzielnie go sfinansować - mówi ks. Waldemar Stawinoga, proboszcz parafii w Gołębiu.
Dlatego podczas ostatniej niedzielnej mszy ksiądz zaapelował do parafian o zbiórkę pieniędzy na remont zabytków w parafii. Kiedy uda się zebrać potrzebne środki, parafia złoży wniosek o pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Jeżeli remont uda się przeprowadzić w miarę szybko, to unikalne płaskorzeźby uda się uratować.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
sukienkowa
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 listopada 2013 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dziewczyny za darmo - www.chaturbate.com

Image: 3/11
View Hi-Res Image
Back to Photo Set Thumbnails
 

next

Rozwiń
sukienkowa
sukienkowa (2 października 2007 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy w pierwszej kolejności sprawdzić,dlaczego ksiądz dopuścił do dewastacji zabytku.Po drugie:należy sprawdzić czy ksiądz nie otrzymał od lokalnych władz dotacji na remont zabytku.Jeśłi na powyższe odpowiedź będzie NIE,to należy sprawdzić,czy ksiądz nie występował o dotacje unijne na remont zabytki i jeszcze żebrze wśród parafian (co jest modne wśród kleru)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!