wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

W Puławach powstanie ośrodek wsparcia dla seniorów i niepełnosprawnych

Dodano: 3 kwietnia 2016, 12:52

Budynek byłego kolegium nauczycielskiego przy ul. Kołłątaja 64 może zostać przebudowany na potrzeby nowego ośrodka wsparcia dla osób starszych, niepełnosprawnych i w kryzysie. Miasto liczy na otrzymanie dotacji.

Nowy ośrodek miałby kosztować ponad 3 mln złotych, ale istnieje szansa na otrzymanie unijnego dofinansowania, które mogłoby pokryć do 85 procent tej kwoty. Na roczne utrzymanie nowej placówki potrzeba byłoby natomiast około 700 tysięcy złotych.

O tym, że takie miejsce dla seniorów jest potrzebne radnych przekonywał na ostatniej sesji prezydent Janusz Grobel, który przedstawił kilka statystyk mówiących o postępującym starzeniu się społeczności Puław oraz konieczności solidarności międzypokoleniowej. Prezydent o wykorzystaniu budynku rozmawiał już z rektorem UMCS, bo właśnie lubelska uczelnia jest jego właścicielem. Nie jest już jednak zainteresowana jego wykorzystywaniem, a miasto z tej nieruchomości mogłoby zrobić użytek.

Wewnątrz po przebudowie znalazłoby się miejsce dla około 30 osób (stacjonarnie) oraz innych grup, które z ośrodka mogłyby korzystać okazjonalnie. Seniorzy mieliby zapewnioną rehabilitację, czytelnię, zajęcia integracyjne, zabiegi pielęgnacyjne, muzykoterapię, gimnastykę, koła zainteresowań, wycieczki, terapie zajęciowe, kawiarenkę internetową itp. Całość prowadziłoby wybrane w drodze konkursu ofert stowarzyszenie lub kilka tego rodzaju organizacji. O przygotowanie tego rodzaju placówki do władz miasta wnioskowała rada seniorów. Powstanie ośrodka pozytywnie zaopiniował także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Konkurs na tego rodzaju przedsięwzięcia rusza już w czerwcu. Do tego czasu miasto będzie musiało zorganizować niezbędną dokumentację oraz uzyskać pozwolenie na przebudowę obiektu. Radni o tej inicjatywie dowiedzieli się tuż przed sesją i nie mieli okazji przedyskutować tego tematu na komisjach. Mimo to, po naradzie, zdecydowali się poprzeć przygotowaną uchwałę.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 kwietnia 2016 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skąd żeś Pan wytrzasnął taką głupotę, że UMCS jest właścicielem budynku przy ul. Kołłątaja 64??? Domagam się sprostowania i przeproszenia nas czytelników za wprowadzanie w błąd.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!