czwartek, 22 lutego 2018 r.

Puławy

Wąwolnica. Szkoła idzie z gminy do stowarzyszenia

Dodano: 22 stycznia 2016, 16:39

Osiem głosów wystarczyło, by przyjąć uchwałę intencyjną o likwidacji szkoły w Karmanowicach (fot. Radosław Szczęch)
Osiem głosów wystarczyło, by przyjąć uchwałę intencyjną o likwidacji szkoły w Karmanowicach (fot. Radosław Szczęch)

Gmina będzie reformować oświatę, mimo protestów nauczycieli i rodziców. Podstawówka w Karmanowicach zostanie zlikwidowana i przygotowana do przejęcia przez stowarzyszenie. W środę radni podjęli uchwałę intencyjną.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Obrady obserwowała rekordowa ilość mieszkańców i dziennikarzy. Takie zainteresowanie wzbudziła sprawa szkoły w Karmanowicach.

- Mówimy o eksperymencie na żywych organizmach. Nie powinniśmy robić takich doświadczeń. W moich oczach wójt wiele stracił i do końca wójtowi nie ufam - mówił Robert Kałdonek, zastępca przewodniczącego rady gminy, przeciwnik przekazania.

Przeciwko przekazaniu szkoły opowiadał się także radny Michał Chmielnicki, który przekonywał, że szkoła podstawowa jest rentowna, a jej przekształcenie będzie wiązało się z różnego rodzaju kosztami, jak np. odprawami dla zwolnionych nauczycieli. Głos przeciwko proponowanym zmianom zabrała także Teresa Janczarek, była przewodnicząca rady gminy, nauczycielka w Karmanowicach, która całe zamieszanie nazwała „żenadą”.

Wójt starał się uspokajać emocje i kolejny raz zapewnił, że likwidacja szkoły nie oznacza jej zamknięcia. 

- Szkoła była, jest i będzie. Rozmawiam już ze stowarzyszeniami, które mogłyby ją przejąć. Mogę potwierdzić, że wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi otrzymają propozycje pracy, a rodzice nadal będą mogli zapisywać swoje dzieci do Karmanowic - mówił Marcin Łaguna.

Ostatecznie przy ośmiu głosach „za” i jednym wstrzymującym się uchwała intencyjna dotycząca likwidacji Szkoły Podstawowej w Karmanowicach została przyjęta.

Radni zdecydowali także o przekształceniu placówki w Wąwolnicy, gdzie utworzony zostanie zespół szkolno-przedszkolny (chodzi m.in. o redukcję ilości etatów dyrektorskich).

Zmiany mają sprawić, że wydatki na oświatę zmniejsza się o kilkaset tysięcy złotych rocznie.
Taka argumentacja nie przekonuje jednak wszystkich. Część mieszkańców z budynku Urzędu Gminy wychodziła niezadowolona. Ich obawy budzi przede wszystkim zapis mówiący o likwidacji szkoły. Władze gminy tłumaczą, że to tylko formalność, bez której nie można przekształcić placówki i oddać jej stowarzyszeniu.

- Do tej szkoły chodził mój tata, a teraz chodzą moje dzieci. Zawsze byłam z niej bardzo zadowolona, dzieci przyzwyczaiły się do nauczycieli, a teraz pewnie wszystkich ich zwolnią, a potem zamkną całą szkołę - przewiduje pani Małgorzata Ścibior z Karmanowic.

- To jest chamstwo. Tę szkołę stawiali nasi dziadkowie, była przez tyle lat. Co teraz z naszymi dziećmi? Kto o nich pomyślał? Wójt zrobił nam chodnik, ale nie wiem kto będzie teraz po nim chodził, jak dzieci nie będzie. Ta szkoła powinna pozostać – dodaje pani Barbara z tej samej miejscowości.

Gość
Gość
Gość
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 marca 2016 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może czas już zmienić tytuł tego artykułu? Chyba mamy nową sytuację...

Nowa sytuacja to REFERENDUM!!!

Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2016 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może czas już zmienić tytuł tego artykułu? Chyba mamy nową sytuację...
Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2016 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te panie reprezentują środowisko błaznów (brak na zdjęciu przewodniczącej)
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to w imię "wspierania" i czystego sumienia władze gminy chcą skłócić środowisko szkolne w gminie i poróżnić uczniów i ich rodziców? Czy Panie na zdjęciu, już wiedzą za czym głosowały? Te Panie chyba też reprezentują środowisko wiejskie. I faktycznie godzą się na takie poniżanie mieszkańców wsi? Naprawdę uważają, że słusznie jest : zabrać wsi - dać miastu.
Rozwiń
Gość
Gość (20 lutego 2016 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak sobie myślę, o których nauczycielach ten komentarz, w jakiej szkole tacy pracują? A pan piszący "Nauczyciel" to zna UoSO i jej nowelizację? - tego przecież dotyczy cała sprawa. Proszę doczytać i wsłuchać się w głos środowiska, które nie chce być zepchnięte w nicość.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!