piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Więcej dzieci, większa ulga w opłatach za przedszkole

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2012, 18:18

 (Archiwum)
(Archiwum)

Im więcej dzieci, tym większą ulgę w opłatach za przedszkole będą mieli rodzice. Uchwałę w tej sprawie przyjęli puławscy radni

W tej chwili za 10-godzinny pobyt w puławskim przedszkolu trzeba zapłacić 119 zł 70 gr. Od 1 stycznia, kiedy w życie wejdą uchwalone w czwartek ulgi, za kolejne dziecko rodzic zapłaci o 30 proc. mniej, za trzecie o połowę mniej, a za czwarte i kolejne już o 70 proc. mniej.

Do zniżek liczą się nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym, ale również starsze. Warunek – muszą się wciąż uczyć i mieć nie więcej niż 24 lata.
Ulgi w opłatach za przedszkola obowiązywały już kilka lat temu, ale po zmianie przepisów samorządy nie mogły ich przyznawać. W Puławach z takiego wsparcia korzystali do tej pory wyłącznie podopieczni MOPS. Wszystko zmieniło się ostatnio po korzystnym orzeczeniu sądu. – Ten wyrok przywrócił gminom możliwość przyznawania ulg. Od razu z tego skorzystaliśmy – wyjaśnia Ewa Wójcik, wiceprezydent Puław.
Do puławskich przedszkoli uczęszczało w ubiegłym roku ok. 1400 dzieci. Nie wiadomo jeszcze, ile rodziców będzie mogło skorzystać z ulg. Informacje, jak to zrobić, będą udzielać dyrektorzy przedszkoli.

– To wprawdzie malutki, ale wreszcie dobry krok miasta – chwali Leszek Wojtowicz, radny opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta.

To właśnie radni PiS protestowali przeciwko podwyżce w opłatach za miejskie przedszkola, jaką radni koalicji rządzącej uchwalili w czerwcu. Za pobyt dziecka w przedszkolu przez 6 godzin opłata wzrosła z 37 zł 80 gr do 94 zł 50 gr. Więcej trzeba zapłacić także za pobyt dziecka w innym wymiarze czasu.

Wyjątkiem był jedynie pobyt całodzienny. W przypadku 10 godzin opłata nieznacznie zmalała – z 122 zł 85 gr do 119 zł 70 gr. Bezpłatny cały czas pozostaje pobyt 5-godzinny.

W żłobku też zmiany

Wraz z ulgami dla rodziców przedszkolaków radni uchwalili również zmianę opłat za pobyt dzieci w żłobkach. Opłata ta zmaleje z 22 do 20 proc. najniższego krajowego wynagrodzenia (w tej chwili jest to 1500 zł – opłata wynosi więc 330 zł). Ale zmiany wejdą w życie również od 1 stycznia, kiedy stawka najniższego krajowego wynagrodzenia może wzrosnąć. Tym samym obniżka może okazać się nie tak znacząca. Do puławskich żłobków uczęszcza ok. 120 dzieci.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!