czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Wieżowiec nasz widzę ogromny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2007, 12:21

Najwyższy w tej chwili w mieście budynek hotelu Izabella ma nieco ponad 30 metrów wysokości. Możliwe jednak, że tuż obok niego stanie apartamentowiec,

który będzie jeszcze wyższy. Takie plany ma Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego, właściciel kilku puławskich pawilonów handlowych.

Plany firmy mają związek z tworzonym właśnie nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tej części centrum miasta. - Dmuchamy na zimne. Jeżeli teraz w planie zostanie zapisany zakaz wysokiej zabudowy, to kiedy znajdziemy już inwestora, nie będziemy mogli tego zrealizować - mówi Leszek Frączek, prezes PHW.
Dlatego firma już teraz przygotowała wstępny plan inwestycji. Zakłada on budowę w tym miejscu 50-metrowego wieżowca. Byłby on częścią kompleksu budynków położonych pomiędzy hotelem Izabella, a tzw. okrąglakiem, w którym mieści się siedziba banku.

- Nie mamy jeszcze szczegółowych planów, ale chcemy, żeby na parterze znalazła się część usługowo-handlowa. W środkowej części byłyby mieszkania, a na samym szczycie restauracja z pięknym widokiem na miasto - mówi prezes Frączek. Obecnie istniejące tu budynki jak Kubuś, Modus i Hermes mogłyby przetrwać, gdyby to opłacało się inwestorowi. Jednak najbardziej prawdopodobne rozwiązanie to ich wyburzenie. Pod placem musiałby też powstać podziemny parking.
Budowa nowego puławskiego wieżowca to jednak odległe plany. Na razie PHW musi znaleźć inwestora, który wniesie odpowiedni kapitał na realizację tak wielkiego przedsięwzięcia. I zmierzyć się z przepisami, które na razie nie pozwalają na budowę tak wysokich budynków. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego radni uchwalą już na najbliższej sesji, w czwartek. - Ale plan musi być zgodny ze studium, a to zezwala na budowę jedynie do wysokości 25 metrów - mówi Anna Pawłowska, kierownik Wydziału Budownictwa i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta.
Jednak droga do powstania największego puławskiego wieżowca nie jest zamknięta. - Osobiście podoba mi się koncepcja drugiego wysokiego budynku w centrum miasta. Kiedy pojawi już się inwestor z pieniędzmi, PHW może wnioskować o zmianę studium - uważa Pawłowska.

Co to jest PHW

Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego powstało jeszcze w połowie lat 60. Prowadziło działalność handlową na terenie powiatu puławskiego i całego województwa. Prywatyzacja PHW rozpoczęła się w 1998 r., a ostatecznie zakończyła w 2002 r. Od tego roku firma jest już całkowicie prywatna. W tej chwili jest właścicielem takich puławskich budynków jak m.in. Modus, Hermes, Kubuś czy Pinokio. W Lublinie posiada kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 26, a w Zamościu Dom Handlowy Łukasz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!