Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 listopada 2015 r.
8:23

Witoszyn koło Kazimierza Dolnego kusi ciszą i spokojem

0 4 A A
Na wzgórzu Doliny Witoszyńskiej stał kiedyś zamek. Uwidocznił go na swoim obrazie Zygmunt Vogel (fot. Krzysztof Załuski)
Na wzgórzu Doliny Witoszyńskiej stał kiedyś zamek. Uwidocznił go na swoim obrazie Zygmunt Vogel (fot. Krzysztof Załuski)

To tu, według legendy – miał przyjeżdżać na polowania król Kazimierz Wielki. Po zakończonych łowach spotkał się z bartnikami na rynku w Kazimierzu. Ci wręczyli mu plaster miodu. Król wziął go do ręki i przemówił: – Żeby cała Polska była słodka jak ten miód, a Polacy tak pracowici jak pszczoły, które ten miód zrobiły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do dzisiaj w Witoszynie można spotkać niewielkie pasieki, a ich właściciele chętnie sprzedadzą przyjezdnym miód.

Położony kilka kilometrów od Kazimierza jest porównywany do Bieszczadów, tyle że w skali mikro. Wzgórza porośnięte drzewami, potoczki i liczne stawy przypominają krajobraz z okolic Ustrzyk czy Dukli. Sami mieszkańcy przyznają, że w Witoszynie żyje się i wolniej i zdrowiej.


– Mówi się o tzw. trójkącie turystycznym Kazimierz – Nałęczów – Puławy – mówi Jan Giza, emerytowany lekarz, od lat mieszkający w Witoszynie. – Jest też drugi podobny trójkąt turystyczny, ale ekologiczny: Kazimierz – Nałęczów – Witoszyn. U nas mało kto używa nawozów, nie ma upraw przemysłowych, są głównie porzeczki i maliny. Na pewno nasza żywność jest zdrowsza niż gdzie indziej – zapewnia.

Jan Giza na swojej działce nigdy nie używał żadnych nawozów. Posadził stare, sprawdzone odmiany polskich drzew owocowych. I nie narzeka na zbiory.

Niektórzy twierdzą, że wieś powinna się nazywać Witoszyn Zdrój – to ze względu na specyficzny mikroklimat, podobny do tego w Nałęczowie.

– U nas jednak, jak obliczyłem kiedyś, jest więcej dni słonecznych niż w Nałęczowie – zapewnia Jan Giza.

Wzdłuż Witoszyna płynie niewielki potok – dopływ Bystrej. Swoje źródło ma w wapiennej górze, w środku której – według niektórych mieszkańców – słychać czasami dochodzące grzmoty.

– Być może wewnątrz góry jest jakaś grota i stąd te odgłosy – mówi Jan Giza. – Kiedyś były nawet plany, żeby zrobić w tym miejscu odwierty i to sprawdzić, ale skończyło się na zamiarach.
Woda w potoku jest lodowata (ma stałą temperaturę ok. 9,5 st. C) i bardzo czysta. Stąd tez obecność rzadko spotykanego pstrąga tęczowego. Zanurzenie nóg w zimnej wodzie przypomina ukłucia tysiącami igieł. Ale podobno przynosi to ukojenie i dodaje sił witalnych, zwłaszcza po męczącym i długim spacerze. W lecie obok potoku zatrzymują się czasami rowerzyści, którzy tędy rowerowym szlakiem jadą do Kazimierza.

Z Potokiem Witoszyńskim (zwanym Zieloną Wstęgą) łączy się również inne legenda: podobno każdy mężczyzna, który napije się z niego wody, nigdy nie zdradzi swojej żony. – A kobiety, które użyją tej wody będą jeszcze ładniejsze – dodaje dr Giza.

Mieszkańcy Witoszyna twierdzą także, że kilkadziesiąt lat temu w ich okolicy wylądowali kosmici. Z różnych roślin utworzyli słonecznik. I mają na to dowód. Według legendy na każdym ziarenku jest kwiat, który ma kształt statku kosmicznego, a każde ziarenko ma biało-czarne prążki, które są zaszyfrowanym kodem paskowym. Jego odczytanie pozwoliłoby dowiedzieć się więcej o przybyszach z kosmosu. Ten kod zawiera także w sobie przepis na szczęście. Na razie jednak nikomu to się nie udało…

Przy Potoku Witoszyńskim można podziwiać koło wodne

Na wsi nie ma nawet sklepu

Ostatni bus jest ok. godz. 18. Na wsi większość to tutejsi. W sumie mieszka tu 250 osób. Jest niewielu przyjezdnych. Chociaż bez problemu można kupić tu działkę. Odstraszają jednak ceny – są podobne jak w Kazimierzu.

Być może jednak za kilka lat ta spokojna miejscowość stanie się o wiele bardziej atrakcyjna turystycznie. A to za sprawą przedsiębiorcy z Kazimierza, który chce w tym miejscu stworzyć duży park rozrywki.

– Wszystko zależy od tego, czy dostanę pomoc unijną – zastrzega Henryk Skoczek, właściciel 24-hektarowego terenu, na którym miałaby powstać inwestycja warta kilkadziesiąt milionów złotych.
W planach są m.in. plaża, kąpielisko, kolejka górska. Być może powstałoby także osiedle zbudowane na wzór wioski z animowanego i lubianego na całym świecie filmu „Między nami jaskiniowcami” z dużymi postaciami głównych bohaterów.

– Myślę również o wyciągu dla nart wodnych – zdradza przedsiębiorca. – Być może udałoby się stworzyć tu skansen ze starym młynem, kuźnią czy stodołą. Na pewno byłoby to atrakcją dla turystów. W sezonie – jak obliczałem – znalazłoby pracę nawet 70 osób.

Na razie właściciel przygotowuje teren pod ewentualny park. Są to głównie prace przy nasadzeniach i pielęgnacji zieleni.

Sami mieszkańcy podchodzą do tej inwestycji z mieszanymi uczuciami.

– Mnie to ten park jest niepotrzebny – mówi starsza kobieta pod remizą. – Teraz mamy tu ciszę, spokój, samochodów niewiele tu przejeżdża. Jak zaczną tu budować, to zaraz zjedzie się turystów i będzie jak w Kazimierzu. Ani przejść. Może jak ktoś tam będzie miał prowadzić pensjonat czy bar, to będzie zadowolony, bo z pracą jest wszędzie krucho.

Są też entuzjaści parku.

– Spokój, spokojem, ale z czegoś żyć trzeba – mówi mężczyzna, który grabi liście przy swojej posesji. – Wiadomo, że u nas nigdy nie powstanie jakaś fabryka czy inny zakład pracy. Z ziemi też się nie wyżyje, chyba, że ma się ileś tam hektarów. Pozostaje jedynie turystyka. Widoki mamy piękne, okolice typowo na spacery, dlatego nie mam nic przeciwko, żeby taki park tu powstał. Sam wtedy pomyślę o jakimś interesie. Dom mam spory, może jakieś noclegi albo bar?

Jeżeli park powstanie, to nie będzie to szybciej niż za 2-3 lata. I może to być jeden z największych tego typu parków w Polsce. Na razie jednak Witoszyn wciąż kusi spokojem i pustą drogą prowadzącą przez miejscowość…

Witoszyn
Nazwa miejscowości powstała z kolei z gry słów, która miała miejsce podczas spotkania króla Kazimierza Wielkiego ze swoim synem w Witoszyńskiej dolince. Syn – na widok ojca – miał powiedzieć: – „Wito syn, Ciebie królu”.

Droga przez Witoszyn nie jest zbyt ruchliwa. Jedyny „prawdziwy” autobus w tym miejscu – to gimbus
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium