Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 grudnia 2007 r.
20:07
Edytuj ten wpis

Z gruźlicą w Domu Dziecka

0 6 A A

Nikt nie czuje się winny przyjęcia do pracy w puławskim Domu Dziecka chorej
na gruźlicę kobiety.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Efekt jest taki, że wychowankowie i opiekunowie muszą miesiącami brać leki chroniące przed groźną chorobą.

27-letnia kobieta pracowała w puławskim Domu Dziecka jako pomocnik wychowawcy. Trafiła tam za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Przed przyjęciem na staż zrobiła podstawowe badania w zakładzie medycyny pracy SPZOZ w Puławach. Nie wykazały przeciwwskazań do pracy z dziećmi.

W sierpniu, po dwóch miesiącach, stażystka zasłabła w pracy.

Dwa tygodnie później zmarła. Okazało się, że chorowała na gruźlicę. Kiedy dyrektor Domu Dziecka się o tym dowiedział, postanowił przebadać wszystkich wychowanków oraz pracowników. - 21 dzieci i 9 pracowników, którzy najczęściej kontaktowali się z chorą, musi przez pół roku profilaktycznie przyjmować leki - mówi Lech Piekarz, dyrektor Domu Dziecka w Puławach.

Sprawą zajmuje się prokuratura.

- Sprawdzamy, czy wydane przez lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy było prawidłowe - informuje Dariusz Lenard, prokurator rejonowy w Puławach.

Dyrektor Piekarz winnego już znalazł.

- Lekarz powinien wiedzieć, jakie przeprowadzić badania, żeby wykluczyć występowanie tej choroby.

Anna Szydłowska, ordynator oddziału chorób płuc w puławskim szpitalu, przyznaje, że gruźlicy w tej sytuacji można było wprawdzie nie rozpoznać, ale należało zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. zdjęcia płuc. - Ta kobieta była bardzo wychudzona, bo cierpiała na anoreksję. Już choćby to powinno dać do myślenia lekarzowi.

Ale doktor, który badał pacjentkę, nie ma sobie nic do zarzucenia. - Z urzędem pracy mamy umowę tylko na badania podstawowe. Zresztą, pytałem kobietę o zdjęcie klatki piersiowej, ale stwierdziła, że ma takie w domu - mówi Zbigniew Figaszewski z zakładu medycyny pracy przychodni specjalistycznej SPZOZ.

Doktor przyznaje, że zastanowił go kiepski wygląd kobiety, ale - jak sam mówi - ta zapewniała go o dobrym samopoczuciu. - To pracodawca powinien obowiązkowo wysłać pracowniczkę na dodatkowe badania.

Co na to dyrektor?

- Dostałem od lekarza wyniki badań, z których wynikało czarno na białym, że kobieta może pracować z dziećmi - mówi Lech Piekarz.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obca / 11 grudnia 2007 o 23:36
a co was obchodzi gdzie mieszkala i jak miala na imie.a nikogo nie interesuje dlaczego nikt jej w pore nie pomogl?tej tragedii mozna bylo uniknac a nie teraz doszukiwac sie winnych.szkoda komentowac.
Avatar
pracownik / 9 grudnia 2007 o 12:39
byłem ostatnio na badaniach okresowych-to parodia badań
Avatar
młoda / 8 grudnia 2007 o 20:23
i mieszkała w parchatce?
Avatar
karol / 8 grudnia 2007 o 12:20
Może Kasia?
Avatar
młoda / 8 grudnia 2007 o 12:08
Czy kotoś wie jak ta dziewiczyna miała na imię?
Avatar
edyta / 8 grudnia 2007 o 10:00
Panu doktorowi jak zwykle nie chcialo sie badac....Jak moja siostra poszła do niego z wynikami to nawet nie spojrzał tylko podpisał...ba! nawet nakrzyczał na nią po co mu tyle papierów przyniosła...a tam OB było 54:((( Koleżanki siostry z pracy zostały potraktowane tak samo, nie powinno sie więc winić dyrektora
Avatar
obca / 11 grudnia 2007 o 23:36
a co was obchodzi gdzie mieszkala i jak miala na imie.a nikogo nie interesuje dlaczego nikt jej w pore nie pomogl?tej tragedii mozna bylo uniknac a nie teraz doszukiwac sie winnych.szkoda komentowac.
Avatar
pracownik / 9 grudnia 2007 o 12:39
byłem ostatnio na badaniach okresowych-to parodia badań
Avatar
młoda / 8 grudnia 2007 o 20:23
i mieszkała w parchatce?
Avatar
karol / 8 grudnia 2007 o 12:20
Może Kasia?
Avatar
młoda / 8 grudnia 2007 o 12:08
Czy kotoś wie jak ta dziewiczyna miała na imię?
Avatar
edyta / 8 grudnia 2007 o 10:00
Panu doktorowi jak zwykle nie chcialo sie badac....Jak moja siostra poszła do niego z wynikami to nawet nie spojrzał tylko podpisał...ba! nawet nakrzyczał na nią po co mu tyle papierów przyniosła...a tam OB było 54:((( Koleżanki siostry z pracy zostały potraktowane tak samo, nie powinno sie więc winić dyrektora
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 0 2

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska gra z Senegalem. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 0

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
tylko u nas

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 0 4

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół
film

Wstrząsająca napaść w Lubelskiem. Gwałcili chłopaka kijem baseballowym i kluczem do kół 0 11

Pobili, wywieźli do lasu i znów katowali. Prokuratura mówi o „szczególnym udręczeniu”. Sprawcy zostali już aresztowani

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 1 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 1 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 3 13

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 13 5

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 1 2

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 1 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 111 12

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 15

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!