niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Zabrakło pieniędzy na farę

  Edytuj ten wpis

Końskowola. Projekt dotyczący fary w Końskowoli nie otrzyma unijnego dofinansowania.

Z ponad 20 wniosków złożonych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego do Regionalnego Programu Operacyjnego, zakwalifikowało się zaledwie pięć. A pieniądze w kategorii "Ochrona dziedzictwa kulturowego - projekty regionalne” dostał tylko Zamość. Pozostali nie kryją rozczarowania.

Na kompleksową rewitalizację kościoła parafialnego wniosek składała także parafia w Końskowoli pw. Znalezienia Krzyża Świętego i świętego Andrzeja Apostoła. Całkowita wartość projektu to ponad 6,5 mln zł, a wartość dotacji to ok. 5,5 mln zł.

- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu "Konserwacja i remont fary w Końskowoli”, zabytku o istotnym znaczeniu dla historii regionu lubelskiego - wyjaśnia ks. Piotr Trela, proboszcz parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Końskowoli. - Chcieliśmy udostępnić kościelne krypty zwiedzającym, przywrócić historyczną posadzkę, wykonać odwodnienie, odnowić ołtarze. Nasz projekt uzyskał wysoką ocenę i znaleźliśmy się na piątym miejscu, ale pieniądze dostał tylko jeden - z Zamościa. Partnerem projektu było Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Fara Końskowolska”.

- Nie zrażamy się - mówi Przemysław Pytlak, prezes stowarzyszenia. - Będziemy przygotowywać wniosek na przyszły rok, chociaż to ciężka praca. Dla naszych zabytków ważny jest czas. Każdy stracony rok powoduje większe zniszczenia. Jesteśmy zmartwieni, ale uparci.

Ksiądz Trela też liczy na przyszłoroczny nabór ale nie ukrywa, że dużo pracy i pieniędzy trzeba od nowa zaangażować.

- Musimy wyrobić nowe pozwolenia, przejrzeć ceny, przygotować nowy kosztorys, a za to trzeba zapłacić - martwi się ksiądz. Czeka nas znów ogromna praca, mnóstwo dokumentów , ale nie ma wyjścia, bez tych pieniędzy nic nie zrobimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
raulo
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

raulo
raulo (21 października 2008 o 19:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle mówili o pieniądzach z Uni, że Polacy nie przygotowani, że na pewno nie dadzą rady ich przetworzyć, a tu nagle okazuje się że to mit pieniędzy nie było nie ma i nie będzie ale do Brukseli trzeba będzie oddać z procentem. Brawo proszę księdza dobijać się dalej, znam ten kościół jest prześliczny tym bardziej czytałem publikacje p. Pytlaka i wiem ile posiadacie cennych historycznych pamiątek, choćby księgi, a kościół św. Anny itd... A p Konserwator Zabytków pewnie nie wie że ma taką perełkę w swoim województwie, ale to już inna kwestia. potrzeba nam takich księży i takich ludzi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!