Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 września 2018 r.
18:11

Zanim miasto zasypią śmieci. Puławy mają duży problem

0 50 A A

Rozwiązanie problemu odpadów to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed miastem. Sytuacja jest trudna, a za kilka lat może być dramatyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Składowisko śmieci przy ul. Dęblińskiej przy obecnym tempie zapełniania wystarczy na zaledwie 4-5 lat. Tak wynika z informacji Tomasza Wadasa, prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Puławach. Po tym okresie, jego pojemność osiągnie 100 procent, a więc będzie musiało zostać zrekultywowane i zamknięte. Budowa nowego nie wchodzi w grę, bo nie przewiduje go wojewódzki plan.

Na domiar złego, miasto już teraz musi sobie radzić z rosnącymi kosztami składowania śmieci. Wynika to z regularnie podnoszonej opłaty marszałkowskiej płaconej przez samorządy „za korzystanie ze środowiska”. Chodzi o konkretną sumę za każdą tonę śmieci lądującą na wysypisku. W ciągu dwóch lat (do 2020 roku) opłata ta ma wzrosnąć do 270 zł za tonę. Unijne dyrektywy, na podstawie których wprowadzono tego rodzaju nacisk na gminy, mają przekonywać samorządy do inwestycji w recykling.

Puławy na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wydały dziesiątki milionów złotych. Sortownia robi, co może, by ze zmieszanych, często brudnych śmieci, wydobyć wszystko, co nadaje się do ponownego użytku. Niestety, wielu mieszkańców do worków ciągle wrzuca niemal wszystko, a to nie ułatwia pracy osobom stojącym przy taśmie. Część tego, co zostaje, można byłoby zagospodarować jako tzw. paliwo alternatywne, ale brakuje firm chętnych na jego odbieranie, czy zakup. Nie biorą go nawet cementownie.

Myć śmieci, czy budować spalarnię?

Co zatem robić? Radny Ignacy Czeżyk (PiS) proponuje, żeby lokalne media przekonywały mieszkańców Puław do konieczności starannego mycia śmieci - np. butelek, plastiku itp. przed wyrzuceniem. – To jest bardzo ważne, żeby świadomość społeczeństwa rosła. Sam widziałem, jak to się robi w Norwegii. Tam śmieci myją wszyscy – mówił podczas ostatniej sesji.

Rozwiązaniem, które proponuje ZUK jest budowa własnej, niewielkiej spalarni, która przerabiałaby głównie tworzywa sztuczne i brudny papier. Posiadając taką instalację, Puławy zyskałyby nie tylko niezależność, ale także zaoszczędziłyby na składowaniu i transporcie śmieci poza granice miasta. Wtedy, obecne składowisko mogłoby funkcjonować nawet przez 15-20 lat. Urządzenia z odpadów produkowałyby żużel. Powstałaby także spora ilość ciepła.

– Wytworzone w ten sposób ciepło, chcielibyśmy przekazywać do instalacji miejskiej. Byłoby ono tańsze od tego pochodzącego z Zakładów Azotowych nawet o 10 procent. W lecie moglibyśmy zapewniać nawet połowę zapotrzebowania Puław na ciepłą wodę – zapewnia Tomasz Wadas. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można byłoby zatrzymać wzrost kosztów ciepła, a nawet je obniżyć.

Niestety, jak przypomina Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, obecnie nie ma szans na otrzymanie dofinansowania na ten cel. Budowa nowoczesnej spalarni z własnych środków dla budżetu mogłaby być natomiast obciążeniem porównywalnym z powstaniem hali sportowej. Zdaniem radnego Pawła Maja, potrzebne są więc działania systemowe. – Apeluję o współpracę z innymi samorządami, należy zmienić te niekorzystne procedury prawne – mówił radny.

ZUK, mimo braku perspektyw na pozyskanie wsparcia zewnętrznego przygotowuje dokumenty, które pozwolą na budowę nowej instalacji przy ul. Komunalnej, w pobliżu oczyszczalni. Gotowy jest już raport oddziaływania na środowisko, który wkrótce zostanie wysłany do RDOŚ w Lublinie. Jeśli zostanie zaakceptowany, można będzie ogłaszać przetarg na dokumentację. Szacunkowy koszt obiektu to ok. 40-50 mln złotych.

Pozostałe informacje

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm nie weźmie udziału w światowym turnieju kwalifikacyjnym do tegorocznych igrzysk olimpijskich, który odbędzie się w Stambule od 9 do 15 maja.

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia
Foto
galeria

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia

W Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie odbył się bieg Botaniczna Piątka. Lubelski bieg jest jednym z trudniejszych, bo są tu wzniesienia, więc zwłaszcza końcówka biegu jest wymagająca.

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start Lublin na finiszu sezonu wypadł z najlepszej ósemki i ponownie nie zagra w fazie play-off. W sobotę, na koniec rozgrywek czerwono-czarni dostali lanie od Legii Warszawa (92:112). Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?
Magazyn

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?

W tym roku zakończył się rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent, ale już jest koncepcja innej formy wsparcia. Nowy program Mieszkanie na start, który zakłada stałe oprocentowanie o wysokości zależnej od np. liczby dzieci czy dochodów. O programie, jego plusach i wyzwaniach rynku mieszkaniowego rozmawiamy z Piotrem Turskim, prezesem TTS Development.

Stłuczka trzech aut z efektem domina

Stłuczka trzech aut z efektem domina

W miejscowości Szopinek w powiecie zamojskim doszło do zderzenia trzech aut. Żaden z kierowców nie doznał obrażeń.

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy pokonała w sobotę na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż pozostaje w grze o utrzymanie w eWinner drugiej lidze. Jak spotkanie podsumowali trenerzy obu zespołów?

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Do zdarzenia doszło w miejscowości Rudnik. 21-letni motocyklista stracił panowanie na łuku i zderzył się z osobówką. Jego życia nie udało się uratować.

Nikt nie podpierał ściany. Lublinianie roztańczyli się pod Centrum Kultury
Foto
galeria

Nikt nie podpierał ściany. Lublinianie roztańczyli się pod Centrum Kultury

Potańcówka na świeżym powietrzu to tylko jeden z punktów programu obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Zobacz, co jeszcze przed nami.

Tandemy opanowały Lublin. Tutaj będą w niedzielę
ZDJĘCIA/wideo
galeria
film

Tandemy opanowały Lublin. Tutaj będą w niedzielę

Trwa XXVII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W sobotę przez Lublin przejechały 43 ekipy kolarskie.

Matura. Ostatnie podpowiedzi

Matura. Ostatnie podpowiedzi

Już 7 maja uczniowie usiądą w ławkach i wykażą się wiedzą, którą zdobywali od pierwszego dnia w szkole. Zmierzą się z zadaniami matematycznymi, wzorami chemicznymi, rozprawkami, a także sporą dawką stresu

Impreza na trzech parkietach
foto
galeria

Impreza na trzech parkietach

Tak się bawi Lublin! Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy w klubie 30. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie w Lublinie są najlepsze imprezy to zapraszamy do śledzenia naszych fotogalerii.

Wisła Grupa Azoty Puławy lepsza od Skry Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy lepsza od Skry Częstochowa

Bardzo ważne zwycięstwo Wisły Grupy Azoty Puławy. W sobotę ekipa dowodzona przez Mikołaja Raczyńskiego pokonała na własnym stadionie Skrę Częstochowa. Goście kończyli mecz w osłabieniu i właśnie w końcówce miejscowi przeprowadzili kluczową akcję spotkania

Ciepło popłynie na Ponikwodę. LPEC przed nowym wyzwaniem

Ciepło popłynie na Ponikwodę. LPEC przed nowym wyzwaniem

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna rozbudowę sieci ciepłowniczej w północno-wschodniej części Lublina. Nowa infrastruktura ma powstać w dzielnicy Ponikwoda.

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

Udana wyprawa MKS FunFloor do Gniezna. Lublinianki wygrały w sobotę z MKS URBiS 32:19. Sobotnia rywalizacja rozpoczęła dla drużyny bardzo trudny okres, który jednak może zdefiniować ten sezon. Podopieczne Edyty Majdzińskiej w Orlen Superlidze są w grze o srebrne medale, a w piątek rozpoczynają w Kaliszu rywalizację o Puchar Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium