sobota, 24 marca 2018 r.

Puławy

Zapłać za mnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2006, 10:53

Do końca marca właściciele psów muszą zapłacić do kasy miasta podatek za swojego pupila. Potem będą upomnienia i kary.

Za 53 zł rocznie możemy spać spokojnie. Nasz psiak także. Tyle trzeba zapłacić podatku w tym roku za psa w Puławach. Na razie chętnych do płacenia jest niewielu. Do końca ubiegłego roku jedynie 130 właścicieli czworonogów uregulowało podatek. A psów w naszym mieście jest 2218 (zarejestrowanych).
– Pieniądze dopiero zaczynają wpływać. Z psim podatkiem zawsze jest problem. Tylko co trzeci właściciel psa wpłaca go w terminie. Do reszty wysyłamy upomnienia. Ale są i tacy, którzy zaraz po pierwszym stycznia przychodzą i wpłacają pieniądze, żeby mieć to z głowy – mówi Henryka Warowna, kierownik oddziału podatkowego w Wydziale Finansowym puławskiego Urzędu Miasta.
Ile faktycznie jest psów w Puławach? Urzędnicy tego nie wiedzą.
– Od kilku lat liczba zarejestrowanych psów utrzymuje się na tym samym poziomie, żadnego drastycznego spadku nie zanotowaliśmy – dodaje Henryka Warowna.
Na razie właściciele psów mogą spokojnie spacerować ze swoimi pupilami. Ale od kwietnia muszą się liczyć także z kontrolą strażników miejskich.
– Jeśli spotkamy psa, który nie jest zarejestrowany, to zwykle wyznaczamy właścicielowi termin, do kiedy ma uregulować opłatę. Potem taka osoba musi przyjść do nas i pokazać dowód wpłaty. Jeśli tego nie zrobi – dostanie mandat – mówi Robert Klimek, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Puławach.
W ubiegłym roku strażnicy „wytropili” na ulicach Puław około 30 niezarejestrowanych psów. 13 właścicieli czworonogów dostało upomnienie i opłaciło podatek, reszta została ukarana mandatami. W niektórych przypadkach – jeśli pies dodatkowo biegał bez smyczy i kagańca – było to nawet 200 zł. Tak będzie również w tym roku.
Wiosną strażnicy miejscy zaczną także coroczne kontrole w dzielnicach domków jednorodzinnych. I wtedy się zacznie! Sprawdzą m.in. czy właściciele posesji płacą podatek za psa. Podczas ubiegłorocznej kontroli strażnicy sporządzili spis psów, który trafił do Urzędu Miasta. Urzędnicy mogą go porównać z listą zarejestrowanych czworonogów.

Kto nie musi płacić?

Z obowiązku płacenia podatku za psa zwolnione są osoby, które mają więcej niż 65 lat albo prowadzą gospodarstwo rolne. Nie muszą też płacić bezrobotni (trzeba przedstawić zaświadczenie z urzędu pracy).

Niebezpiecznych nie przybywa

W ubiegłym roku w Puławach nie zarejestrowano żadnego psa tzw. rasy niebezpiecznej. Obecnie w rejestrze, który prowadzi Wydział Ochrony Środowiska
UM Puławy jest 28 psów.
– Wynika to z tego, że nie trzeba rejestrować mieszańców. W praktyce wygląda to tak, że jeśli pies nie ma rodowodu, można uznać go za mieszańca i ludzie to wykorzystują – mówi Izabela Giedrojć z Wydziału Ochrony Środowiska UM Puławy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!