wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Puławy

Zapłacą za trujące dachy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2006, 16:42

Zdejmiesz i zutylizujesz tonę azbestu dostaniesz 900 zł. Tyle od nowego roku będzie płacił puławski Urząd Miasta właścicielom domów. Do tej pory wszystkie koszty ponosili sami mieszkańcy.

Zmiany przyniosło zarządzenie prezydenta Puław, według którego za każdy kilogram zdjętej i zutylizowanej substancji zawierającej azbest, Urząd Miasta zapłaci 90 groszy. - To pokryje prawie całe koszty zdjęcia i przetransportowania niebezpiecznej substancji - uważa Tadeusz Pytka, wiceprezes puławskiego Termochemu, zajmującego się utylizacją azbestu.Dzięki temu wreszcie może się zwiększyć liczba osób, którzy zdecydują się na wymianę szkodliwych pokryć dachowych. Do tej pory chętnych do tego w Puławach brakowało. - Zgłasza się naprawdę niewielu. Wszystkich odstraszają spore koszty - przyznaje wiceprezes Pytka.
Na pieniądze z Urzędu Miasta od 1 stycznia 2007 r. będą mogli liczyć wszyscy właściciele domów oraz wspólnoty mieszkaniowe. Jednak, żeby dostać dofinansowanie, trzeba spełnić kilka wymogów. Najpierw zrobić szczegółową inwentaryzację posiadanego azbestu i przedstawić ją miejskim urzędnikom. Następnie zgłosić do starostwa powiatowego podjęcie prac oraz podpisać umowę z wyspecjalizowaną firmą. Na koniec przedstawić odpowiednie dokumenty poświadczające zakończenie prac i czekać aż pieniądze wpłyną na nasze konto.

Czy będą jednak wystarczającym argumentem dla tych, których dachy są pokryte azbestem? - Na pewno wezmę to pod uwagę. Ale przecież muszę jeszcze drugie tyle wydać na nowy dach. A za to już nikt mi nie zwróci - uważa właścicielka domu na Wólce Profeckiej w Puławach.
Na pozbycie się azbestu jest jeszcze czas do 2032 r. - Ale lepiej zrobić to wcześniej i nie narażać się na ryzyko chorób - zachęca Katarzyna Kozicka z Wydziału Ochrony Środowiska UM. Włókna azbestowe, które są głównym składnikiem popularnego eternitu, podczas kruszenia się dostają się do płuc i mogą powodować nowotwory.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!