wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Żłobek lżejszy dla kieszeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2013, 12:18

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Do niedawna opłaty za pobyt dziecka w oddziale żłobkowym w Puławach były najwyższe w województwie. Teraz ma się to zmienić

Obecnie za pozostawioną w żłobku pociechę (wraz z kosztami opieki i wyżywieniem) trzeba zapłacić około 400 zł. Teraz będzie to kosztować w granicach 200 zł. 50 proc. kosztów pobytu (ale nie wyżywienia) miasto pokryje z ministerialnej dotacji.

W sierpniu ubiegłego roku puławscy radni uchwalili, że czesne za żłobek przy ul. Słowackiego w Puławach ma stanowić 22 procent minimalnego wynagrodzenia. W innych miastach regionu za mnożnik żłobkowego abonamentu przyjęto zaledwie 10 procent ustawowo najniższego wynagrodzenia. Podwyżka spotkała się z protestami rodziców.

Zwyżka opłat była pokłosiem tzw. ustawy żłobkowej. Nakłada ona na samorządy obowiązek tworzenia miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Z braku środków zostały one zmuszone do podwyżek.

Podczas ostatniej sesji radni przegłosowali uchwałę, która obniża opłaty ponoszone przez rodziców bądź prawnych opiekunów. Bonifikata będzie jednak obowiązywać tylko przez dwa kwartały. Od 1 lipca do 31 grudnia 2013 r.

– Na czas trwania dotacji za miesięczny pobyt dziecka w żłobku obowiązywać będzie opłata wynosząca 10 procent ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czyli około 160 zł. Bonifikata dotyczy kosztów opieki, ale nie wyżywienia – wyjaśnia Wydział Edukacji i Sportu UM w Puławach.

– Dobrze, że udało się pozyskać dotację i odciążyć kieszeń rodzica, szkoda tylko, że na sześć miesięcy. Nie wiadomo, czy w styczniu przyszłego roku resort będzie dysponował środkami na dotacje i czy Puławy się na nie załapią – dodaje radny Leszek Wojtowicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!