piątek, 23 marca 2018 r.

Radzyń Podlaski

Prezydent pomoże przy pracach nad modernizacją Pałacu Potockich

Dodano: 5 czerwca 2016, 14:42
Autor: Ewelina Burda

Prezydent Andrzej Duda nazwał go perłą - Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim. Czy odzyska dawny blask?
Prezydent Andrzej Duda nazwał go perłą - Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim. Czy odzyska dawny blask?

Prezydent Andrzej Duda nazwał go "perłą". A miasto stworzyło właśnie specjalną stronę na jego temat. Mowa o radzyńskim Pałacu Potockich.

To właśnie na jego dziedzińcu we wtorek ponad 2 tys. mieszkańców Radzynia Podlaskiego i regionu przywitało głowę państwa.

- Ten pałac został uznany przez “National Geographic” za jeden z cudów Polski. Ten pałac jest perłą polskiego baroku i jest tak mocno wpisany w tutejszą tradycję. Wierzę, że będzie nie tylko wielką wizytówką miasta, ale przede wszystkim wielką atrakcją turystyczną, że będzie o nim można powiedzieć, że błyszczy jak perła, bo dziś wymaga wielu prac konserwatorskich - powiedział we wtorek  prezydent Andrzej Duda.

Wybudowany na przełomie XVII  i XVIII wieku zespół pałacowo - parkowy Potockich to najcenniejszy zabytek Radzynia. Od lipca ubiegłego roku należy do samorządu miejskiego. Władze chcą m.in. rozszerzyć działającą w pałacu szkołę muzyczną I stopnia, również o II stopień. Jest tez pomysł aby swoją siedzibę miało tu Archiwum Państwowe. Bo obecnie obiekt jest niemal opustoszały.

- Na zakończenie wizyty zapytaliśmy prezydenta jakie wrażenia od nas wywozi, odpowiedział, że doskonałe - relacjonuje Anna Wasak asystentka burmistrza. - Prezydent Andrzej Duda powiedział, że chciałby aby pałac błyszczał jak perła. Powtórzył, że obiekt powinien być atrakcją turystyczną przyciągającą  turystów. Zapewnił, że pomoże przy pracach nad modernizacją. Ma na ten temat rozmawiać z Ministrem Kultury - dodaje Wasak.

Przypomnijmy, że w marcu radzyński magistrat podjął starania o uznanie przez prezydenta Pałacu Potockich za Pomnik Historii. - To łączyłoby się z możliwością uzyskania wysokich środków na jego renowację - tłumaczy asystentka burmistrza.

Tymczasem, miasto już teraz uruchomiło specjalną stronę o swoim najcenniejszym zabytku - www.palac-potockich.pl. - Powstanie strony jest ważne w kontekście nadchodzącego sezonu turystycznego. Wiele osób poszukuje informacji o Radzyniu. Łatwiej jest wskazać jeden adres niż skazywać na poszukiwania - uważa Anna Wasak.

Stronę za darmo zaprojektowała i wykonała firma Net-Mar z Czemiernik. Znajdziemy tu historię zabytku, informacje o jego wartościach architektonicznych oraz inne sprawy bieżące. Strona ma być sukcesywnie uzupełniana.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!