Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

11 września 2019 r.
21:22

Rodowita z Roztocza czyli nowa woda mineralna z woj. lubelskiego. Inwestorzy z USA

Autor: Zdjęcie autora Agdy
30 18 A A
Rozlewnia wody mineralnej w Grabniku koło Krasnobrodu
Rozlewnia wody mineralnej w Grabniku koło Krasnobrodu (fot. Materiały prasowe)

W czwartek oficjalne otwarcie rozlewni wody mineralnej w Grabniku koło Krasnobrodu. Faktycznie płynie już ona do klientów od sierpnia. Kto już był w hali i widział pracującą linię mówi, że wrażenie jest kosmiczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grabnik to niewielka miejscowość koło Krasnobrodu. Mieszka tu około stu osób. W czwartek pewnie drugie tyle przyjedzie by zobaczyć jak wygląda nowa rozlewnia wody, obecnej już na rynku jako Rodowita z Roztocza. Gdy się szuka w sieci informacji o Grabniku wyszukiwarka podpowiada: Grabnik Nativiana Roztocze. To polsko-amerykańska firma, która stoi za budową rozlewni i całą inwestycją.

– Impulsem do powstania rozlewni było odkrycie w 2002 roku złóż naturalnej wody mineralnej w Grabniku k/Krasnobrodu oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych, które potwierdziły wysoką jakość i wyjątkowość składu wody. Kilka kolejnych lat zajęła analiza opłacalności i studium wykonalności, jak również uzyskanie wymaganych pozwoleń związanych z uruchomieniem rozlewni. Wiosną 2018 roku rozpoczęła się budowa, która trwała do sierpnia 2019 roku – mówi Julita Dąbrowska z Nativiana Roztocze. – Prezesem firmy jest John DeVito, amerykański menedżer, związany z firmą Nativiana od 2014 roku. Inwestorami są osoby prywatne, głównie z USA – dodaje.

Rozlewnia powstała od zera. Na stronie sandomierskiej firmy Ersbet, która budowała halę i infrastrukturę techniczną są zdjęcia, na których widać rozległe pole na którym powstaje plac budowy a później rozlewnia i droga. Po horyzont widać zieleń.

Kiedy się rozmawia z samorządowcami i mieszkańcami, którzy pamiętają początki obecności polsko-amerykańskich inwestorów wszyscy podkreślają, że przez lata przyjeżdżali do Grabnika bardzo często. I zawsze chronili swoją prywatność. Tak jest nadal. Pomysł na rozlewnię wody miał powstać później niż w wersji oficjalnej. Działki od gminy i osób prywatnych miały być skupowane kilkanaście lat temu, jeszcze przez spółkę Quincepol, z myślą o przetwórni owocowej i utworzeniu sadu pigowowego. Rynek się zmienił, sytuacja gospodarcza w Ameryce też.

Powód dla którego inwestorzy zdecydowali się na zbadanie jakości wody z Grabnika i zainwestowanie w rozlewnię obrósł już legendą. Jedni opowiadają o wikarym, który poczęstował wodą ówczesnych szefów firmy, inni powołują się na przypadkowe spotkania i wręcz nadprzyrodzone drogi jakie pokonała z rąk do rąk butelka pysznej wody.

Efekt był taki, że woda została zbadana w profesjonalnych laboratoriach i potwierdzono jej walory. Jej złoża, do których trzeba się było dowiercać na głębokość 70-130 metrów biznesmeni uznali za atrakcyjne.

Nowoczesna linia do rozlewania była robiona specjalnie na potrzeby złóż w Grabniku. – Maszyny wielkie jak pokój, pełna automatyka. Tam woda spod ziemi pierwszy raz spotka się z człowiekiem, kiedy klient odkręca butelkę – relacjonuje jeden z samorządowców, który oglądał rozlewnię i uważa, że to kosmiczne miejsce.

Rodowita z Roztocza

Średniozmineralizowana, niskosodowa woda, o lekko alkalicznym pH. Zawiera kationy: wapnia, magnezu, potasu i sodu, aniony: fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów oraz krzemionkę. Jest na rynku w wersji gazowanej i niegazowanej. (z mat. prasowych)

Cudowna woda z kapliczki

Krasnobród ma kapliczkę „Na wodzie”, miejsce kultu i pielgrzymek. W miejscu gdzie w XVII wieku miała się objawić Matka Boska wypływa źródło uznawane przez pielgrzymów za lecznicze i słynące z uzdrowień. Przez lata trwania inwestycji w Grabniku, pojawiały się nawet informacje, że to właśnie ta woda ma być butelkowana.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wsparcie in vitro – program, który przywraca nadzieję

Wsparcie in vitro – program, który przywraca nadzieję

Szacuje się, że około 1,5 mln polskich par zmaga się z niepłodnością. Od czerwca działa ministerialny program wsparcia in vitro, który zapewnia bezpłatną procedurę.

Z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych.

Chcą zabrać Bogdance 200 tys. ton węgla

Zimą może zabraknąć węgla opałowego z Bogdanki. A to za sprawą proponowanych przez resort klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Z rynku może zniknąć kostka, orzech i groszek z Bogdanki, bo nie będą spełniać nowych norm zapisanych w projekcie rozporządzenia. Zarząd kopalni protestuje. 

Poznaj smaki regionu! Już w najbliższy weekend w Lublinie odbędzie się Lubelski Festiwal produktów tradycyjnych

Poznaj smaki regionu! Już w najbliższy weekend w Lublinie odbędzie się Lubelski Festiwal produktów tradycyjnych

To będzie pyszny weekend. W najbliższą sobotę (22 czerwca) i niedzielę (23 czerwca) na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Lubelski Festiwal produktów tradycyjnych, połączony z konkursem Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Nie może Was tam zabraknąć! Wstęp wolny

Bateria przemycanych środków medycyny estetycznej

Mefedron wpadł w ręce celników

Papierosy to przemytniczy evergreen, ale coraz częściej celnicy wykrywają niedozwolone przesyłki. W sortowni jednej z firm kurierskich w powiecie zamojskim natrafili na mefedron, narkotyk siejący spustoszeni w USA.

Zbliża się lato, więc możemy się spodziewać upałów. Szczególnie dotkliwe będą w mieście

Synoptycy ostrzegają. Tym razem nie chodzi o burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znów ostrzega mieszkańców naszego regionu. Tym razem tych z południowych powiatów województwa. I wcale nie chodzi o burze.

Impreza w Werbkowicach odbyła się już po raz 14.

W amfiteatrze jak na podwórku. Kto wygrał wojewódzki przegląd kapel

Już po raz 14. kapele uliczne i podwórkowe zjechały do Werbkowic, by walczyć o miano najlepszej podczas wojewódzkiego przeglądu tego typu zespołów.

Autobusy na wakacje. W życie wchodzi wakacyjny rozkład jazdy

Autobusy na wakacje. W życie wchodzi wakacyjny rozkład jazdy

Tak jak w poprzednich latach, wraz z zakończeniem roku szkolnego ZTM zmienia rozkład jazdy. Oznacza to, że autobusów będzie mniej.

Oficjalnego wprowadzenia na stanowisko nadkom. Adama Beczka (z prawej) dokonał mł. insp. Tomasz Gil, komendant wojewódzki

Policjanci z Lublina mają nowego komendanta. Zarządzał nimi już jakiś czas

Od lutego kierował Komendą Miejską Policji w Lublinie jako pełniący obowiązki, a dzisiaj nadkom. Adam Beczek już ostatecznie objął stanowisko szefa tej jednostki, największej w lubelskim garnizonie.

Doposażają SOR. Część sprzętu już dotarła
galeria

Doposażają SOR. Część sprzętu już dotarła

Już po pierwszej dostawie. Do szpitala w Tomaszowie Lubelskim dotarła część sprzętu, w który ma być doposażony Szpitalny Oddział Ratunkowy.

100 lat z sikawką. Strażacy świętowali jubileusz
galeria

100 lat z sikawką. Strażacy świętowali jubileusz

Była msza święta, uroczysta parada i apel. Nie zabrakło wspomnień i odznaczeń. Jednostka OSP ze Złojca w gminie Nielisz działa już 100 lat, a w niedzielę świętowała ten wyjątkowy jubileusz.

Pływanie: Lublin był gospodarzem mistrzostw Polski w kategoriach masters
ZDJĘCIA

Pływanie: Lublin był gospodarzem mistrzostw Polski w kategoriach masters

Od piątku do niedzieli w Lublinie rozgrywane były Letnie Mistrzostwa Polski w kategoriach Masters. Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy Water Squad, którzy w sumie aż 82 razy stawali na podium.

kobieta trzymająca telefon

Jak przygotować telefonu do oddania do serwisu

Przygotowanie telefonu do oddania do serwisu może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale odpowiednie kroki mogą zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych i sprawną naprawę urządzenia

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Przekraczającą dopuszczalny poziom obecność pestycydu - glufosynatu stwierdzono w partii fasolki Adzuki z Argentyny. Główny Inspektorat Sanitarny wydał nakaz wycofania jednej z partii produktu z rynku.

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przydomowe kurniki z dobudowaną wolierą to codzienny widok podmiejskich zabudowań. Drób zyskują na popularności wśród miłośników ekologicznego stylu życia i samowystarczalności. Miasta obudowały się domkami jednorodzinnymi, każdy ma dużo przestrzeni własny ogródek, a ich właściciele dużo wolnego czasu.

Plaża w Kulikowie (gm. Sułów) jest położona nad nieliskim zalewem

Hawajskie parasole nad wielką wodą. Otwarcie sezonu za kilka dni

Została otwarta już po zeszłorocznych wakacjach, a w raz z początkiem tych nadchodzących ruszy tu po raz pierwszy sezon. Na jego oficjalne otwarcie zaplanowano huczną imprezę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium