Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 sierpnia 2023 r.
10:25

Wnuczka o prezydencie Ślaskim: Był ciepłym i kochającym dziadkiem

Autor: Zdjęcie autora AGDY
0 A A

Miałam cztery lata gdy zmarł. Zapamiętałam go jako bardzo ciepłego i kochające dziadka. O tym, że był prezydentem Lublina dowiedziałam się już jako nastolatka – wspomina pani Ewa, wnuczka Romana Ślaskiego. Bliscy przekazali do Archiwum Państwowego rodzinne pamiątki związane z osobą, której Lublin dużo zawdzięcza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W okresie międzywojennym ważnym momentem w historii Lublina była inwestycja w rozbudowę sieci wodociągów, kanalizację i pierwszą oczyszczalnię ścieków. Miasto zawarło umowę na wykonanie tych praz z przedstawicielami amerykańskiej firmy Ulen & Company. Rury z wodą dotarły wówczas na Kalinowszczyznę, Tatary, Dziesiątą czy na Wieniawę. Wówczas postawiono wieżę ciśnień, która nadal istnieje przy Al. Racławickich.

Umowę z wykonawcą podpisywał ówczesny naczelnik Wydziału Finansowego Roman Ślaski. – To była jego wizja rozwoju i odbudowy Lublina po latach zaborów i wojny. Był wybitnej klasy ekonomistą wykształconym w Brukseli. 31 lat pracował w Zarządzie Miejskim, od okresu międzywojennego do 1948 roku i co bardzo ważne był prezydentem Lublina w bardzo trudnym okresie II wojny światowej – mówi Edyta Targońska, archiwistka, która jako młody pracownik dostała do opracowywania zespół: spuścizna Romana Ślaskiego, znaczącej, obecnie nieco zapomnianej osoby.

Były to materiały dotyczące zawodowej i społecznej działalności Ślaskiego, które w 1987 roku przekazała do Archiwum Lubelskiego jego córka Barbara. Teraz dołączyły do nich bardziej osobiste pamiątki, które przywiozła na Jezuicką 13 wnuczka prezydenta miasta.

Rodzinne albumy ze zdjęciami, fotografia z biura w ówczesnym Zarządzie Miejskim, gdzie bez trudu można po charakterystycznych łukach rozpoznać wnętrza ratusza. Są tam też plany Lublina, wycinki z gazet, stosik zeszytów z pożółkłymi kartkami zapisanymi ledwo czytelnym, pochyłym, drobnym pismem przez Romana Ślaskiego. Nawet zachował się stary kieszonkowy przewodnik po Paryżu, gdzie Ślaski był w służbowej delegacji.

Darczyńcy przyznają, że przekazanie rodzinnych zbiorów wiąże się z dużymi emocjami ale cieszą, że będą mogły być opracowane, opublikowane i posłużą do rozbudowy historii Lublina.

– Z przekazanymi rzeczami byliśmy związani, bo bardzo byliśmy związani z ciocią Basią. Moja mama zmarła dosyć wcześnie więc często spędzaliśmy razem wakacje. Potem przyjeżdżaliśmy do niej, do Lublina z naszymi dziećmi. Może nie wszystkie dokumenty znaliśmy ale w rodzinie były częste rozmowy na ten temat. Ciocia przekazywała wiedzę i bardzo się starała żeby to nie umknęło. Zmarła na początku lat 2000, wszystkie dokumenty przewieźliśmy do nas i trochę czasu potrzebowaliśmy, żeby emocje opadły, żeby można było je przekazać – mówi Ewa Kulpińska-Mejor.

Roman i Eugenia Ślascy mieli dwie córki, Barbarę i Zofię. Pani Ewa jest córką Zofii.

– Jako dziecko zapamiętałam go jako bardzo ciepłego i kochające dziadka. Pamiętam ich mieszkanie przy ul. Zamojskiej 13 i to, że uczył mnie rozpalać w piecu. Po jego śmierci bardzo często przyjeżdżaliśmy do babci, bardzo to lubiłam. Już jako nastolatka i osoba dojrzała słyszałam o dziadku, że był prezydentem, że działał. To była zaangażowana osoba z niezłomnymi wartościami. Niejeden by się załamał, gdyby przeszedł przez to wszystko, a dziadek nie. I córkom przekazał te wartości. Tak, mam była żelazną osobą – wspomina wnuczka, która przytakuje, że częściowo przejęła te geny i dodaje żartobliwie, że podobno tak samo jak Ślascy krzyczy.

Roman Ślaski (1886-1963) był więźniem politycznym w czasach carskich (1905 r.), podczas okupacji niemieckiej (od 1941 do 1943) i po wojnie (w latach 1944– 1946). Aresztowanie i pobyt w więzieniu na lubelskim zamku w czasie II wojny światowej wiązało się z jego prezydenturą. Stanowisko objął 10 września 1939 i pełnił te funkcję do 1 sierpnia 1941 r. Został usunięty, bo odmówił sporządzenia listy urzędników, prawników i innych ważnych osób żyjących w Lublinie, czego domagali się hitlerowcy.

W rodzinnych archiwach zostało trochę najbardziej osobistych fotografii. Kopię jednej Ewa Kulpińska-Mejor dołączyła do przekazywanych materiałów. Na zdjęciu są państwo Ślascy z córkami. Odbitka, którą zrobiono w zakładzie fotograficznym Hartwigów w Lublinie wisi na ścianie w domu pani Ewy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Braun w Lublinie: Precz z eurokołchozem! Kandydaci Konfederacji do PE spotkali się z mieszkańcami
Zdjęcia
galeria

Braun w Lublinie: Precz z eurokołchozem! Kandydaci Konfederacji do PE spotkali się z mieszkańcami

Unia Europejska do remontu, Zielony ład do kosza, a Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej do więzienia – takie hasła popłynęły między innymi ze sceny ustawionej na placu Litewskim podczas niedzielnej prezentacji kandydatów Konfederacji Wolność i Niepodległość do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8, obejmującego województwo lubelskie. Do Lublina, by udzielić wsparcia ubiegającym się o mandaty europosła kandydatom – liderem listy jest prof. Mirosław Piotrowski, który zasiadał w europarlamencie w Brukseli przez trzy kadencje – przyjechał poseł Grzegorz Braun, prezes Konfederacji Korony Polskiej.

POM Iskra Piotrowice wygrała w Puławach, komplet wyników lubelskiej okręgówki

POM Iskra Piotrowice wygrała w Puławach, komplet wyników lubelskiej okręgówki

Fantastyczne widowisko w Puławach. Szczęśliwi zakończyli je gracze POM Iskra Piotrowice, których do zwycięstwa poprowadził Paweł Kośka.

Górnik Łęczna wygrywa w Warszawie z Polonią i wciąż walczy o PKO BP Ekstraklasę
film

Górnik Łęczna wygrywa w Warszawie z Polonią i wciąż walczy o PKO BP Ekstraklasę

W przedostatnim meczu 32. kolejki Fortuna I Ligi Górnik Łęczna wygrał na wyjeździe z Polonią Warszawa i awansował  na czwarte miejsce dające prawo gry w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Janowianka mimo gry w dziesiątkę rozbiła Ładę, Kryształ grał do końca i dobrej formy Opolanina ciąg dalszy

Janowianka mimo gry w dziesiątkę rozbiła Ładę, Kryształ grał do końca i dobrej formy Opolanina ciąg dalszy

Po piątkowej wygranej w Tomaszowie Lubelskim piłkarze Lewartu uciekli już Janowiance na siedem punktów. Drużyna Ireneusza Zarczuka mimo szybkiej czerwonej kartki odpowiedziała jednak liderowi w niedzielę i pokonała Ładę 1945 Biłgoraj 3:0. A to oznacza, że zmniejszyła straty do lidera, do czterech „oczek”.

Plenerowe rozpoczęcie sezonu w Radości
foto
galeria

Plenerowe rozpoczęcie sezonu w Radości

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z otwarcia sezonu w Radoście, najpopularniejszej plenerowej miejscówce w Lublinie. Na początek zdjęcia z imprezy Latino Party, która rozgrzała parkiet do czerwoności.

Motor nie dał szans rywalom w DMPJ. Cierniak bez awansu w SEC Challenge

Motor nie dał szans rywalom w DMPJ. Cierniak bez awansu w SEC Challenge

W niedzielę na torze przy Al. Zygmuntowskich rozegrano drugą rundę Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Motor nie dał szans rywalom i w cuglach wygrał zmagania.

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. 24-latek został śmigłowcem przetransportowany do szpitala

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. 24-latek został śmigłowcem przetransportowany do szpitala

Do kolejnego, poważnego wypadku z udziałem motocyklisty doszło dzisiaj w naszym województwie. Po południu w Bogucinie w powiecie lubelskim kierujący land roverem zderzył się z 24-latkiem jadącym hondą. Motocyklista został zabrany przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala w Lublinie.

Sygnał Lublin wygrał kolejny mecz i zapewnił sobie awans do IV ligi [zdjęcia]
galeria

Sygnał Lublin wygrał kolejny mecz i zapewnił sobie awans do IV ligi [zdjęcia]

Sygnał Lublin w sobotę rozgromił na własnym boisku Hetmana Gołąb. A w niedzielę podopieczni Przemysława Drabika mogli już zacząć świętować awans do IV ligi.

Świdniczanka uratowała punkt w Tarnowie, porażki Podlasia i Chełmianki

Świdniczanka uratowała punkt w Tarnowie, porażki Podlasia i Chełmianki

W piątek Białą Podlaską odwiedził trzeci w tabeli Star Starachowice. Podlasie liczyło na przełamanie serii sześciu meczów bez zwycięstwa, ale po pierwszym kwadransie wydawało się już, że to będzie zadanie z gatunku „mission impossible”. Gospodarze szybko stracili gola, a za chwilę zawodnika i chociaż jeszcze powalczyli, to przegrali 0:3.

Kamiński i Saryusz-Wolski w Lublinie. Nie ma zgody PiS na superpaństwo europejskie
Zdjęcia
galeria

Kamiński i Saryusz-Wolski w Lublinie. Nie ma zgody PiS na superpaństwo europejskie

Kandydaci PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego na czele z liderami listy Mariuszem Kamińskim, byłym posłem i szefem CBA, skazanym prawomocnym wyrokiem w tzw. aferze gruntowej oraz europosłem PiS Jackiem Saryuszem-Wolskim spotkali się w niedzielę z mieszkańcami Lublina. – Kandydujemy z jasnym przesłaniem, wizją obecności Polski w Unii Europejskiej, która jest związkiem suwerennych narodów i suwerennych państw, które nawzajem się szanują, które współpracują gospodarczo, politycznie i które w sytuacjach trudnych, kryzysowych okazują sobie solidarność – mówił Kamiński. – Nowy traktat to już nie jest Unia suwerennych państw. To jest superpaństwo, gdzie państwa członkowskie już nie są suwerenne – dodał Saryusz-Wolski.

Sobotnia prywatka
foto
galeria

Sobotnia prywatka

Prywatki mają swój klimat oraz swoich fanów, to także bardzo popularny cykl imprez w Rzut Beretem. Zobaczcie, co się działo na poprzedniej imprezie. To była noc pełna niezapomnianych chwil i tańca do białego rana.

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje
Patronat Dziennika Wschodniego

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje

Przed nami XII konferencja z cyklu „Problemy współczesnej profilaktyki”. Specjaliści spotkają się na Lubelskiej Akademii WSEI i podyskutują o zagrożeniach i skuteczności pomocy psychologicznej.

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
NASZ PATRONAT
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty