niedziela, 18 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Dopłaty bezpośrednie 2012: Proboszcz namawia, rolnik się ociąga

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2012, 15:53

Dzisiaj, ok. godz. 15 w biurze ARiMR w Lublinie w kolejce stało kilkadziesiąt osób. – Czekamy ok. 40
Dzisiaj, ok. godz. 15 w biurze ARiMR w Lublinie w kolejce stało kilkadziesiąt osób. – Czekamy ok. 40

Co trzeci rolnik z Lubelskiego ociąga się ze złożeniem wniosku o dopłaty bezpośrednie. Tylko do dziś można to zrobić "bezkarnie”. Każdy dzień zwłoki będzie oznaczał pomniejszenie kwoty płatności o 1 procent.

– Wciąż nie wpłynęło do nas ponad 51 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie – alarmuje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Spodziewany się, że wszystkich wniosków będzie ok. 177 tys., więc ok. 29 proc. rolników ociąga się jeszcze z tymi formalnościami.

Można to zrobić osobiście, można też wniosek wysłać pocztą lub skorzystać z Internetu. Pocieszające jest to, że w tym roku rolnicy z naszego regionu chętniej korzystają z drogi elektronicznej. – Mamy już 52 wnioski złożone w ten sposób. Rok temu było ich zaledwie siedem – cieszy się dyrektor Bieńko. – Teraz ponad 200 osób ubiega się o login, więc można przypuszczać, że jeszcze ok. 100 osób skorzysta z sieci.

Kościół razem z ARiMR

W akcję informacyjną dla rolników włączył się Kościół. – W tym roku po raz pierwszy została zorganizowana taka akcja w parafiach – zaznacza dyrektor Bieńko.

– Wcześniej też się włączaliśmy, ale może nie aż w takim zakresie, jak obecnie – dodaje ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik prasowy lubelskiej Kurii Metropolitalnej. – W niedzielę proboszczowie w parafiach wiejskich, tam, gdzie było to możliwe, przekazywali informację od dyrektora ARiMR. Przypominanie o tym, że kończy się termin składania wniosków jest przecież w interesie rolników.

To jedna z form dotarcia do beneficjentów Agencji. – Komunikat wysyłamy również do wójtów, burmistrzów i starostów – dodaje Bieńko. – Takie akcje przynoszą rezultat.

Nowe płatności

W 2012 i 2013 r. rolnicy uprawiający tytoń wysokiej jakości będą mogli ubiegać się o pieniądze z ARiMR. Płatność do tytoniu będzie przyznawana do określonych odmian, takich jak Virginia, Burley i odmian ciemnych. Płatności będą przysługiwać rolnikom, którzy w danym roku spełniają warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej. Muszą też złożyć wniosek o przyznanie tej dopłaty.

Plantatorzy muszą również zawrzeć umowę na uprawę tytoniu. W przypadku grup producentów obowiązują umowy kontraktacji w ramach umów na jego uprawę, z zatwierdzonym pierwszym przetwórcą surowca tytoniowego.

To nie jedyne zmiany. Pojawi się też oddzielna płatność z tytułu owoców miękkich. Będzie traktowana jako płatność historyczna, czyli niezwiązana z bieżącą produkcją. Otrzymają ją rolnicy, którzy uzyskali oddzielną płatność do owoców miękkich w 2008 r.
Pieniędzy nie dostanie więc osoba uprawiająca maliny czy truskawki, która założyła swoją plantację po tej dacie.

Biura pracują dłużej

Od poniedziałku pracownicy wszystkich biur powiatowych w Lubelskim Oddziale Regionalnym ARMiR pracują dłużej. W kolejce spotkaliśmy panią Jadwigę Wieracka z Lipniaka. – Jak się przychodzi późno, to się stoi i nie marudzi – stwierdza. – Wszystko idzie sprawnie. Nie ma żadnego problemu. Wcześniej nie mogłam przyjechać, bo na głowie miałam inne sprawy.

Jutro rolnicy mogą składać wnioski już od godziny 6 do ostatniego klienta. Zdaniem pracowników Agencji, w praktyce oznacza to godzinę 2 w nocy.

Wnioski będzie można składać również w późniejszym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca. Rolnicy muszą się jednak liczyć z konsekwencjami finansowymi. Płatności będą bowiem mniejsze o 1 procent za każdy dzień opóźnienia.

– W ubiegłym roku po terminie mieliśmy ponad 3,2 tys. wniosków z całego województwa – wylicza Anna Dubielis z lubelskiego oddziału ARiMR. – Najwięcej z powiatów lubelskiego i zamojskiego.

Nie tylko płatności

Pracownicy ARiMR przypominają jednocześnie, że do 1 czerwca przyjmują wnioski o jednorazową pomoc finansową (de minimis). Chodzi o rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli straty w uprawach w wyniku ujemnych skutków przezimowania roślin i ich wymarznięcia.

– Do tej pory wpłynęło do nas 376 wniosków – podaje dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. – Nie przyjęliśmy ani jednego wniosku z Puław (w tym powiecie straty są bardzo duże – red.), Tomaszowa Lubelskiego i Janowa Lubelskie. Najwięcej wniosków jest z Ryk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
niewybieralny komisarz
maja
e
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

niewybieralny komisarz
niewybieralny komisarz (14 maja 2012 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skończyć z absurdami - znieść dopłaty w całej Unii! Nie spełniły swojego celu - żywność drożeje.
Rozwiń
maja
maja (14 maja 2012 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ładna para gratuluję obojgu.
Rozwiń
e
e (14 maja 2012 o 20:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
2 w nocy to już 16 maj .na poczcie przestawiają datę
Rozwiń
fgh
fgh (14 maja 2012 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dopłaty i dopłaty,ja goścoiowi gratuluję żony
Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2012 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KSIĘŻA NAMAWIAJĄ ŻEBY CHŁOPI BRALI KASĘ ,BY PÓŻNIEJ MIELI ICH Z CZEGO ,,DOIĆ,, .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!