Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

5 września 2011 r.
20:54
Edytuj ten wpis

Drożeją działki rolne w województwie lubelskim

0 5 A A
W drugim kwartale 2011 r. Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała ponad 26,5 tys. ha, a w całym półr
W drugim kwartale 2011 r. Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała ponad 26,5 tys. ha, a w całym półr

Działki rolne są coraz droższe. Średnia cena za 1 ha w województwie lubelskim to blisko 12 tys. zł. Często jednak trzeba zapłacić sporo więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Największa transakcja, którą w ostatnim czasie przeprowadziła Agencja Nieruchomości Rolnych w Lublinie, dotyczyła terenów po PGR.

– 2 tygodnie temu sprzedaliśmy ponad 90 ha w powiecie hrubieszowskim za nieco ponad 19 tys. zł za 1 ha. Myślę, że we wrześniu dojdzie do kilku większych transakcji, ale na razie nie wyprzedzajmy faktów – mówi Józef Golec, kierownik sekcji ewidencji i analiz Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie.

Cena 1 ha ziemi na terenach popegeerowskich waha od 10,8 tys. do nawet 19 tys. zł. – Z kolei grunty po Państwowym Funduszu Ziemi są w granicach od 6,8 tys. zł do 14,6 tys. zł – dodaje Golec.

Ze statystyk ANR wynika, że w Polsce średnia cena państwowych gruntów to obecnie 16.721 zł za 1 ha. – To o 10,3 proc. więcej niż rok wcześniej – podaje Grażyna Kapelko, rzecznik prasowy Agencji Nieruchomości Rolnych.

W województwie lubelskim ziemia jest trochę tańsza. – Średnia cena za 1 ha ziemi to 11.867 zł – precyzuje Golec. – Jej wartość zależy głównie od klasy gleby i wielkości. Generalnie jednak cena ziemi rośnie. Największe zainteresowanie jest terenami o powierzchni co najmniej 5 ha.

Problem w tym, że dużych terenów w jednym kawałku lubelski oddział agencji ma niewiele. – Po PGR zostały pojedyncze tereny, wszystko inne jest wydzierżawione. A teraz ok. 80 proc. ziemi wykupują właśnie dzierżawcy – dodaje przedstawiciel lubelskiej ANR.

– Najwięcej ziemi jest na terenie dawnego województwa chełmskiego, bo ok. 5 tys. ha. Na obszarze parczewsko-bialskopodlaskim to ok. 3 tys. ha. A w zamojskim 3,5 tys. ha. – wylicza Golec. – To są jednak małe działki. Średnio mają powierzchnię ok. 33 arów – dodaje.

Lubelskie biura nieruchomości mają oferty działek rolnych, ale zainteresowanie jest raczej znikome. – Mało jest osób, które pytają o takie działki – mówi Joanna Lipko z AZ Nieruchomości. – Co prawda mamy takie w bazie, ale klientów interesują tylko te, na których można budować. Inna sprawa to taka, że rolnicy bardzo rzadko współpracują z biurami – przyznaje.

Właściciele ziemi też nie zawsze są zainteresowani sprzedażą. – Mam 2 ha ziemi po rodzicach w okolicach Nałęczowa – mówi pani Irena. – Od kilkunastu lat ją dzierżawię i sprzedawać na razie nie zamierzam. Jestem z tym terenem emocjonalnie związana, poza tym może kiedyś sprzedam ją drożej.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Alicja / 16 września 2011 o 20:49
Mam do sprzedania grunt rolny 2,20h z zasobami piachu. Działka w gminie Trawniki woj lubelskie.
W praktyce są to dwie działki ,Jedna 1,22h i druga 98a . Droga dojazdowa polna,a w pobliżu droga asfaltowa.Działki położone są naprzeciw siebie przedzielone polną ogólnodostępną drogą.Czy jest ktoś zainteresowany ?
alka1961@wp.pl
Avatar
rss / 6 września 2011 o 17:54
Kto napisał ten artykuł i kto sprzedaje państwową ziemię za tak psie pieniądze? i to jeszcze jak słyszę na terenach gdzie ziemia jest bardzo dobrej jakości(co do zasady, mam nadzieję że te nie całe 20 tys. za hektar to jakaś piąta klasa). W lubelskim są miejsca gdzie hektar 3-4 klasy kosztuje 50 tys. a 5-6 klasa 20 tys. i to nie są jakieś rekordowe sumy tylko standard! Kto liczy takie a nie inne średnie ceny i wprowadza ludzi w błąd, komu na tym zależy? Rolnik żeby kupić ziemie musi płacić 50 tys. a spekulanci płacą po nie całe 20 tys. Dlaczego ten cały ekspert z artykułu nie powiedział kto kupił te 90 ha? Czy nie lepiej podzielić to na działki po 10 ha i dać możliwość ich zakupu miejscowym rolnikom, bo żadnego rolnika nie stać żeby wyłożyć pieniądze na 90 ha.
Kto napisał ten artykuł i kto sprzedaje państwową ziemię za tak psie pieniądze? i to jeszcze jak słyszę na terenach gdzie ziemia jest bardzo dobrej jakości(co do zasady, mam nadzieję że te nie całe 20 tys. za hektar to jakaś piąta klasa). W lubelskim są miejsca gdzie hektar 3-4 klasy kosztuje 50 tys. a 5-6 klasa 20 tys. i to nie są jakieś rekordowe sumy tylko standard! Kto liczy takie a nie inne średnie ceny i wprowadza ludzi w błąd, komu na tym zależy? Rolnik żeby kupić ziemie musi płacić 50 tys. a spekulanci płacą po nie całe 20 tys. D... rozwiń
Avatar
głupia pinda / 6 września 2011 o 17:52
A jak tam stopy procentowe ???
Avatar
Gość / 6 września 2011 o 16:53
to se ne wróti, i bardzo dobrze. Czekam na 4000/m2
Avatar
crx / 6 września 2011 o 16:34
Tak,tak !Na pewno będzie drożej!Zwłaszcza,że kryzys już puka do drzwi.Trzeba było "lunąć" trzy lata temu,gdy ludziska"łapali" każdą nieruchomość.Kto jeszcze dzisiaj pamięta cenę 5400/m2 u dewelopera w Lublinie???
Avatar
Alicja / 16 września 2011 o 20:49
Mam do sprzedania grunt rolny 2,20h z zasobami piachu. Działka w gminie Trawniki woj lubelskie.
W praktyce są to dwie działki ,Jedna 1,22h i druga 98a . Droga dojazdowa polna,a w pobliżu droga asfaltowa.Działki położone są naprzeciw siebie przedzielone polną ogólnodostępną drogą.Czy jest ktoś zainteresowany ?
alka1961@wp.pl
Avatar
rss / 6 września 2011 o 17:54
Kto napisał ten artykuł i kto sprzedaje państwową ziemię za tak psie pieniądze? i to jeszcze jak słyszę na terenach gdzie ziemia jest bardzo dobrej jakości(co do zasady, mam nadzieję że te nie całe 20 tys. za hektar to jakaś piąta klasa). W lubelskim są miejsca gdzie hektar 3-4 klasy kosztuje 50 tys. a 5-6 klasa 20 tys. i to nie są jakieś rekordowe sumy tylko standard! Kto liczy takie a nie inne średnie ceny i wprowadza ludzi w błąd, komu na tym zależy? Rolnik żeby kupić ziemie musi płacić 50 tys. a spekulanci płacą po nie całe 20 tys. Dlaczego ten cały ekspert z artykułu nie powiedział kto kupił te 90 ha? Czy nie lepiej podzielić to na działki po 10 ha i dać możliwość ich zakupu miejscowym rolnikom, bo żadnego rolnika nie stać żeby wyłożyć pieniądze na 90 ha.
Kto napisał ten artykuł i kto sprzedaje państwową ziemię za tak psie pieniądze? i to jeszcze jak słyszę na terenach gdzie ziemia jest bardzo dobrej jakości(co do zasady, mam nadzieję że te nie całe 20 tys. za hektar to jakaś piąta klasa). W lubelskim są miejsca gdzie hektar 3-4 klasy kosztuje 50 tys. a 5-6 klasa 20 tys. i to nie są jakieś rekordowe sumy tylko standard! Kto liczy takie a nie inne średnie ceny i wprowadza ludzi w błąd, komu na tym zależy? Rolnik żeby kupić ziemie musi płacić 50 tys. a spekulanci płacą po nie całe 20 tys. D... rozwiń
Avatar
głupia pinda / 6 września 2011 o 17:52
A jak tam stopy procentowe ???
Avatar
Gość / 6 września 2011 o 16:53
to se ne wróti, i bardzo dobrze. Czekam na 4000/m2
Avatar
crx / 6 września 2011 o 16:34
Tak,tak !Na pewno będzie drożej!Zwłaszcza,że kryzys już puka do drzwi.Trzeba było "lunąć" trzy lata temu,gdy ludziska"łapali" każdą nieruchomość.Kto jeszcze dzisiaj pamięta cenę 5400/m2 u dewelopera w Lublinie???
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 0 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 14 0

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 7 3

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 42 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia]
galeria

Lublin: Trwają Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce [zdjęcia] 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!