Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

20 czerwca 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Inspektorzy ARiMR ruszają z kontrolami w terenie. Z laptopem

100 10 A A

Nie z taśmą mierniczą i dokumentami w teczce, tylko z anteną satelitarną i laptopem. Tak wyposażeni inspektorzy ARiMR w lipcu pojawią się na polach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Inspektor terenowy otrzymuje plik w formacie XML i wyposażony w nowoczesny sprzęt jedzie w teren. Wersja papierowa dokumentów w tym obiegu w ogóle nie funkcjonuje - tłumaczy Włodzimierz Kołton, kierownik Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do kontroli obszarowych służy specjalistyczny sprzęt o nazwie Geotag. - Inspektor chodzi po działce i wykonuje pomiar stawiając punkty. Następnie łączy je razem i dostaje określony wynik - tłumaczy Kołton. - Do kontroli wykorzystujemy też ortofotomapy (mapy fotograficzne-red.).

- Mierzymy działkę po uprawie - mówi Mirosław Jarocki z lubelskiego oddziału ARiMR. - Stajemy na załamaniach pola, musimy też obejść całą działkę dookoła. Stawiamy punkty co 25 metrów.

Rolnicy są typowani do kontroli przez centralę ARiMR. W tym roku lubelski oddział Agencji ma wykonać ok. 22 tysięcy kontroli. Część z nich wykonują pracownicy ARiMR, część firma zewnętrzna. Kontrolerzy wyjada na pola 1 lipca.

W przypadku kontroli obszarowych rolnik nie musi być na miejscu. Przy innych kontrolach, np. wzajemnej zgodności (dotyczą rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie za określone uprawy) rolnik jest wcześniej powiadamiany.

Dokumenty nie są drukowane, ale przesyłane przez internet. - Inspektor nie musi więc przyjeżdżać do biura. Cały obieg dokumentów odbywa się elektronicznie - podkreśla Kołton.

Kiedy raport z kontroli jest już zatwierdzony i wprowadzony do systemu trafia do biura powiatowego ARiMR. - Tam dokonywana jest wstępna weryfikacja. Wydawana jest decyzja i przyznawana płatność - tłumaczy Monika Piętas, zastępca kierownika BKM lubelskiego oddziału ARiMR.

Jakie są główne grzechy rolników? - Zwykle nie koszą łąk i ugorów - wskazuje zastępca kierownika BKM lubelskiego oddziału ARiMR. I przypomina, że na wykoszenie łąk czy też przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych na ugorach rolnicy mają czas do 31 lipca.

- Poza tym, choć rzadziej, napotykamy na zachwaszczone plantacje wieloletnie. Są też nieścisłości powierzchniowe, zazwyczaj kilku lub kilkunastoarowe pomyłki w obliczeniach rolników - dodaje.
Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maria / 1 kwietnia 2015 o 19:22

Od położenia i pomiarów powierzchni działki jest geodeta.Kilka lat temu miałam rozgraniczenie sądowe działek ,teraz po kontroli z arimr odebrano mi dopłaty bo granica działek przebiega 2 m w działce sąsiada ,z drugiej strony jest podobnie  .według kontrolerów gałęzie drzew owocowych są już na   działce sąsiada.Czy sprzęt którym się posługują gps i ortomapa są takie dokładne mam wątpliwości jak odwołać się od tak krzywdzącej decyzji.

Avatar
inspektor / 24 czerwca 2014 o 17:37

Ktoś robi sobie chyba jaja !!

Avatar
bułgar z getackiem :-) / 23 czerwca 2014 o 09:48

Pozdrawiamy z bukaresztu OR

u nas tez jest tak slicznie ale raporty zwozimy do biura a nie przez internet

Avatar
Toni / 22 czerwca 2014 o 17:05

Ale propaganda!!!!

Taki laptop  waży tyle co dobra cegła.Niech ktoś spróbuje łazić z tym po polach kilka godzin w pozycji takiej jak na filmie.

Avatar
Luca / 20 czerwca 2014 o 20:41
Ale przecież dopłaty nie są obowiązkowe. Kto nie chce niech nie składa wniosku. A co ma agencja wspólnego z podatkiem? Nic. Także nie rozumiem w czym problem. Nie podoba się to nie składać wniosków i sprawa będzie prosta.
Avatar
luzak / 20 czerwca 2014 o 19:27

Mam propozycję do szefostwa ARiMR, wyslijcie wszystkich otepiałych z nudów pracownikow swojej instytucji w teren z tymi cudownymi urzadzeniami, niech mierza  wszystkie działki po kolei i podajcie rolnikom faktyczny stan urzytkowania, wowczas nie bedzie błedow i pseudo-oszustw. Nie każdy rolnik jest tak inteligentny i bogaty w czas by pozwolic sobie na mierzenie uprawianych dzialek co do 1,om2. Co do GPS-ow one tez sa zawodne, nie zawsze pokazuja idealnie pkt. wspolrzednych. Geodeci posługujacy sie takim sprzetem cos na ten temat wiedza.

Avatar
Marian / 20 czerwca 2014 o 19:01

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym


Jeżeli wszyscy rolnicy są tacy bystrzy jak autor tego postu to te kontrole nie mogą być pozytywne.

Avatar
Paweł / 20 czerwca 2014 o 16:30

Bierzcie się za robotę... a nie do telewizji !!!!! Przydupasy dyrektora!!!!!

Avatar
zibi / 20 czerwca 2014 o 15:41

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym

Avatar
LOPa / 20 czerwca 2014 o 15:02

Rolnicy nie maja takiego sprzetu, zeby tak dokladnie mirzyc areal, GPS

Avatar
maria / 1 kwietnia 2015 o 19:22

Od położenia i pomiarów powierzchni działki jest geodeta.Kilka lat temu miałam rozgraniczenie sądowe działek ,teraz po kontroli z arimr odebrano mi dopłaty bo granica działek przebiega 2 m w działce sąsiada ,z drugiej strony jest podobnie  .według kontrolerów gałęzie drzew owocowych są już na   działce sąsiada.Czy sprzęt którym się posługują gps i ortomapa są takie dokładne mam wątpliwości jak odwołać się od tak krzywdzącej decyzji.

Avatar
inspektor / 24 czerwca 2014 o 17:37

Ktoś robi sobie chyba jaja !!

Avatar
bułgar z getackiem :-) / 23 czerwca 2014 o 09:48

Pozdrawiamy z bukaresztu OR

u nas tez jest tak slicznie ale raporty zwozimy do biura a nie przez internet

Avatar
Toni / 22 czerwca 2014 o 17:05

Ale propaganda!!!!

Taki laptop  waży tyle co dobra cegła.Niech ktoś spróbuje łazić z tym po polach kilka godzin w pozycji takiej jak na filmie.

Avatar
Luca / 20 czerwca 2014 o 20:41
Ale przecież dopłaty nie są obowiązkowe. Kto nie chce niech nie składa wniosku. A co ma agencja wspólnego z podatkiem? Nic. Także nie rozumiem w czym problem. Nie podoba się to nie składać wniosków i sprawa będzie prosta.
Avatar
luzak / 20 czerwca 2014 o 19:27

Mam propozycję do szefostwa ARiMR, wyslijcie wszystkich otepiałych z nudów pracownikow swojej instytucji w teren z tymi cudownymi urzadzeniami, niech mierza  wszystkie działki po kolei i podajcie rolnikom faktyczny stan urzytkowania, wowczas nie bedzie błedow i pseudo-oszustw. Nie każdy rolnik jest tak inteligentny i bogaty w czas by pozwolic sobie na mierzenie uprawianych dzialek co do 1,om2. Co do GPS-ow one tez sa zawodne, nie zawsze pokazuja idealnie pkt. wspolrzednych. Geodeci posługujacy sie takim sprzetem cos na ten temat wiedza.

Avatar
Marian / 20 czerwca 2014 o 19:01

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym


Jeżeli wszyscy rolnicy są tacy bystrzy jak autor tego postu to te kontrole nie mogą być pozytywne.

Avatar
Paweł / 20 czerwca 2014 o 16:30

Bierzcie się za robotę... a nie do telewizji !!!!! Przydupasy dyrektora!!!!!

Avatar
zibi / 20 czerwca 2014 o 15:41

rolnik placi podatek z przeliczeniowych czyli duzo wiecei doplaty bierze z wartosci gpsu czyli mnieisze a pytam co z fizycznymi ha ktore mam w akcie notarialnym

Avatar
LOPa / 20 czerwca 2014 o 15:02

Rolnicy nie maja takiego sprzetu, zeby tak dokladnie mirzyc areal, GPS

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 35 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 17 13

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 4 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 28 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 5 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra