poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Rolnictwo

Inspektorzy ARiMR ruszają z kontrolami w terenie. Z laptopem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 czerwca 2014, 00:01

Nie z taśmą mierniczą i dokumentami w teczce, tylko z anteną satelitarną i laptopem. Tak wyposażeni inspektorzy ARiMR w lipcu pojawią się na polach

- Inspektor terenowy otrzymuje plik w formacie XML i wyposażony w nowoczesny sprzęt jedzie w teren. Wersja papierowa dokumentów w tym obiegu w ogóle nie funkcjonuje - tłumaczy Włodzimierz Kołton, kierownik Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do kontroli obszarowych służy specjalistyczny sprzęt o nazwie Geotag. - Inspektor chodzi po działce i wykonuje pomiar stawiając punkty. Następnie łączy je razem i dostaje określony wynik - tłumaczy Kołton. - Do kontroli wykorzystujemy też ortofotomapy (mapy fotograficzne-red.).

- Mierzymy działkę po uprawie - mówi Mirosław Jarocki z lubelskiego oddziału ARiMR. - Stajemy na załamaniach pola, musimy też obejść całą działkę dookoła. Stawiamy punkty co 25 metrów.

Rolnicy są typowani do kontroli przez centralę ARiMR. W tym roku lubelski oddział Agencji ma wykonać ok. 22 tysięcy kontroli. Część z nich wykonują pracownicy ARiMR, część firma zewnętrzna. Kontrolerzy wyjada na pola 1 lipca.

W przypadku kontroli obszarowych rolnik nie musi być na miejscu. Przy innych kontrolach, np. wzajemnej zgodności (dotyczą rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie za określone uprawy) rolnik jest wcześniej powiadamiany.

Dokumenty nie są drukowane, ale przesyłane przez internet. - Inspektor nie musi więc przyjeżdżać do biura. Cały obieg dokumentów odbywa się elektronicznie - podkreśla Kołton.

Kiedy raport z kontroli jest już zatwierdzony i wprowadzony do systemu trafia do biura powiatowego ARiMR. - Tam dokonywana jest wstępna weryfikacja. Wydawana jest decyzja i przyznawana płatność - tłumaczy Monika Piętas, zastępca kierownika BKM lubelskiego oddziału ARiMR.

Jakie są główne grzechy rolników? - Zwykle nie koszą łąk i ugorów - wskazuje zastępca kierownika BKM lubelskiego oddziału ARiMR. I przypomina, że na wykoszenie łąk czy też przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych na ugorach rolnicy mają czas do 31 lipca.

- Poza tym, choć rzadziej, napotykamy na zachwaszczone plantacje wieloletnie. Są też nieścisłości powierzchniowe, zazwyczaj kilku lub kilkunastoarowe pomyłki w obliczeniach rolników - dodaje.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: ARiMR agrobiznes
maria
inspektor
bułgar z getackiem :-)
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maria
maria (1 kwietnia 2015 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Od położenia i pomiarów powierzchni działki jest geodeta.Kilka lat temu miałam rozgraniczenie sądowe działek ,teraz po kontroli z arimr odebrano mi dopłaty bo granica działek przebiega 2 m w działce sąsiada ,z drugiej strony jest podobnie  .według kontrolerów gałęzie drzew owocowych są już na   działce sąsiada.Czy sprzęt którym się posługują gps i ortomapa są takie dokładne mam wątpliwości jak odwołać się od tak krzywdzącej decyzji.

Rozwiń
inspektor
inspektor (24 czerwca 2014 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ktoś robi sobie chyba jaja !!

Rozwiń
bułgar z getackiem :-)
bułgar z getackiem :-) (23 czerwca 2014 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pozdrawiamy z bukaresztu OR

u nas tez jest tak slicznie ale raporty zwozimy do biura a nie przez internet

Rozwiń
Toni
Toni (22 czerwca 2014 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale propaganda!!!!

Taki laptop  waży tyle co dobra cegła.Niech ktoś spróbuje łazić z tym po polach kilka godzin w pozycji takiej jak na filmie.

Rozwiń
Luca
Luca (20 czerwca 2014 o 20:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale przecież dopłaty nie są obowiązkowe. Kto nie chce niech nie składa wniosku. A co ma agencja wspólnego z podatkiem? Nic. Także nie rozumiem w czym problem. Nie podoba się to nie składać wniosków i sprawa będzie prosta.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!