poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Konferencja w Pszczelej Woli: Podyskutują o chorobach pszczół

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2015, 15:01
Autor: aa

O możliwości zastosowania produktów pszczelich w onkologii i chorobach pszczół. O tym m.in. będzie mowa podczas trzydniowej konferencji w Pszczelej Woli, która rozpocznie się w piątek.

– Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. W tym roku spodziewamy się ok. 300 uczestników – będą to pszczelarze z całej Polski – zapowiada Antoni Skrabucha, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, który wspólnie z Zespołem Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli organizuje konferencję pszczelarską w dniach 6 – 8 lutego.

Konferencja rozpocznie się piątek. Potrwa do niedzieli. – Konferencja stała się bardzo atrakcyjna i popularna wśród pszczelarzy m.in. ze względu na różnorodność i bogactwo tematyki jak też prelegentów. Są to wybitni naukowcy z Polski i zagranicy. Nie bez wpływy jest też miejsce, w którym jest ona organizowana – Pszczela Wola jak też pora roku. W zimie pszczelarze dysponują wolnym czasem – wskazuje dyrektor LODR w Końskowoli.

W programie konferencji znalazły się m.in. informacje dotyczące np. zdrowia pszczół. – Na wyróżnienie zasługuje wykład prof. Małgorzaty Bieńkowskiej o hodowli pszczół opornych na varozę – zapowiada dyrektor LODR w Końskowoli. – Varroa desctructor jest w pszczelarstwie ogromnym problemem, z którym mamy do czynienia od 1980 roku, a z którym trzeba walczyć, gdyż dziesiątkuje pszczoły. W chwili obecnej w leczeniu pszczół wykorzystuje się środki chemiczne, które nie są w 100 procentach skuteczne. Natomiast gdyby udało się wyhodować pszczoły, które w sposób naturalny uodpornią się na tę chorobę, wówczas istotnie zmieniłoby się pszczelarstwo. Nie trulibyśmy środowiska, ula i pszczół.

Podczas konferencji będzie też mowa o wykorzystaniu wosku pszczelego w lecznictwie. Ale nie tylko. – Ważnym wykładem jest również wykład prof. Zbigniewa Kotłowskiego o pożytkach pszczelich – znaczeniu pszczoły miodnej w zapylaniu. Jest to interesujący od zawsze temat, przypominający o roli pszczoły w rolnictwie – podkreśla Skrabucha.

W trakcie konferencji zostanie zaprezentowany miód pozyskany LODR w Końskowoli z plantacji rumianku pospolitego z okolic Wisznic. – Jest to szczególny gatunek miodu, gdyż pozyskany został doświadczalnie po raz pierwszy z tej rośliny, która jako roślina zielarska jest praktycznie uprawiana bez środków ochrony chemicznej – wskazuje dyrektor LODR w Końskowoli.

VI Lubelska Konferencja Pszczelarska, I Międzynarodowe Sympozjum "Pszczelarstwo, wielofunkcyjna aktywność” rozpocznie się w piątek o godz. 11.

LODR w Końskowoli już zapowiada kolejne konferencje m.in. w Kraśniku, Grabanowie i Chełmie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: pszczoły
maryja
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

maryja
maryja (4 lutego 2015 o 23:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak... podyskutują... bo te dyskusje z chlaniem gorzały są sponsorowane z funduszy unijnych. Nic nie wnoszą dla pszczelarstwa, a nasze państwo ma potem problem z pijakami i nierządnicami ;)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!