Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

20 lutego 2012 r.
17:05
Edytuj ten wpis

Kontrole ARiMR: Rolnicy tracą dopłaty

1 12 A A
Rolnik może także stracić pieniądze z dopłat, kiedy nie użytkuje działek rolnych.  (archiwum)
Rolnik może także stracić pieniądze z dopłat, kiedy nie użytkuje działek rolnych. (archiwum)

Co trzeci rolnik z województwa lubelskiego zawyża powierzchnię swoich działek – wynika z kontroli przeprowadzonych przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdarza się, że może to kosztować utratę całej dopłaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Około 5 procent beneficjentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest kontrolowana na miejscu.

– W ubiegłym roku przeprowadzono ponad 20 tys. kontroli, w tym ok. 8 tys. przeprowadziła firma zewnętrzna, a pozostałe nasi kontrolerzy. Ok. 80 procent z nich jest związana z płatnościami bezpośrednimi – podaje Adam Siczek, p.o. naczelnik Wydziału Kontroli Terenowych Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego ARiMR.

Wśród najczęściej powtarzających się błędów są te dotyczące deklarowanej przez rolników powierzchni działek.

– Jedna trzecia beneficjentów zawyża te powierzchnie – podaje Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego ARiMR, który nadzoruje pracę 20 biur powiatowych. – Nie jest to celowe działanie rolników. Podają oni bowiem wartości ewidencyjne. Nie rozumieją, czym jest powierzchnia uprawniona do dopłat bezpośrednich. Przeważnie są to kilku lub kilkunastoarowe różnice. Jeśli zawyżenie wynosi 30 procent, to dyskwalifikuje to cały wniosek. Mamy przypadki, że rolnicy stracili płatności. Stało się tak w przypadku kilku procent naszych beneficjentów.

Rolnik może także stracić pieniądze z dopłat, kiedy nie użytkuje działek rolnych.

Kontrolujący zwracają również uwagę na inne uchybienia. Rolnicy nie koszą łąk. Brakuje też wysiewu poplonu. – Na przykład w powiecie kraśnickim na większości działek zgłoszonych przez rolnika jako poplon rosła czarna porzeczka – zaznacza przedstawiciel lubelskiej ARiMR. – Uczestniczący w programie rolnośrodowiskowym rolnik jest zobowiązany zostawić 10 proc. nieskoszonej łąki. Tymczasem rolnicy często traktują to jako nieużytki.

Rolnicy zapominają także o odpowiednim przechowywaniu środków ochrony roślin. – Często znajdują się one w miejscu razem z produktami wytwarzanymi w gospodarstwie, np. w pomieszczeniach, gdzie jest zboże – wylicza Siczek.

Przykłady można mnożyć. – Pracując jako kontroler terenowy sprawdzałem pewną działkę. Nie było tam żadnych nie-prawidłowości – opowiada Siczek. – Tydzień później pojechałem do innego producenta, który zgłaszał do płatności tę samą działkę, co kontrolowany wcześniej rolnik. Nie stracili dopłat, bo takie sytuacje są jeszcze dodatkowo wyjaśniane. Beneficjenci są wzywani do biura.

Płatności bezpośrednie 2012

W tym roku na jednym formularzu wniosku rolnicy mogą ubiegać się o następujące rodzaje płatności:
* jednolitą płatność obszarową (JPO)
* uzupełniające płatności obszarowe (UPO)
– do grup upraw podstawowych
– do powierzchni upraw chmielu niezwiązanej z produkcją
– do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce)
* płatności uzupełniające
– dla producentów surowca tytoniowego – płatność niezwiązana do tytoniu
– w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego – płatność niezwiązana do skrobi
* specjalną płatność obszarową do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych
* wsparcie specjalne – płatność do krów
* wsparcie specjalne – płatność do owiec
* wsparcie specjalne do surowca tytoniowego – płatność do tytoniu
* płatność cukrową
* oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów)
* oddzielną płatność z tytułu owoców miękkich
Wnioski można składać od 15 marca do 15 maja.


Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 22:21
Dziadostwo to mało powiedziane. I od kogo wyszarpują jak sepy ten grosz, który dostanie, od rolnika. Przecież wiemy i widzimy jak ten polski rolnik wygląda: bezzębny, w starych ciuchach, najczęściej nieświeży. Draństwo, szkoda słów.
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 o 09:23
czy można stracić dopłaty za zatrudnianie na czarno
Avatar
Gość / 21 marca 2012 o 09:50
[quote name='misio' timestamp='1329808000' post='600171']
To dziadostwo (ARiMR) ZABRAŁO MI DOPŁATE BO W SWOICH ZASOBACH NIE ZNALAZŁO DZIALKI KTÓRA POSIADAM!!!!! -a wezmanie wysłalo na satry adres teleadresowy -reklamacji oczywiscie nie uwzgledniaja ! O czym my dyskutujemy Chyba co zabiora ludziom to sami zjadaja -dziadostwo jak cały ten je...ny kraj !!!
[/quote]
Bo to w tym wszystkim chodzi.
Avatar
kaja / 21 marca 2012 o 09:41
dostałam wyniki kontroli foto wg nich jest niezgodności tz na działce rolnej tam gdzie ja podałamze jest OM malina oni stwierdzili ze jest truskawka a na drugiej tam gdzie truskawka /malina i oczywiście powirzchnia sie niezgadza ,Obecnie mam przedłużone postepowanie administracyjne ARiMR kazali czekać na decyzje i wtedy sie odwołać Czy ktoś miał taki problem.
Avatar
Marla / 21 lutego 2012 o 10:10
Agencja ma takie ruchy z wypłacaniem dopłat że szok.Kilka miesięcy trzeba czekać.Ale jak oni wzywają ciebie to masz 7 dni.Im wolno -nam nie!!!!!
Avatar
Marla / 21 lutego 2012 o 10:09
Agencja ma takie ruchy z wypłacaniem dopłat że szok.Kilka miesięcy trzeba czekać.Ale jak oni wzymają ciebie to masz 7 dni.Im wolno -nam nie!!!!!
Avatar
Inspter / 21 lutego 2012 o 08:23
Trzeba pilnować swoich spraw jak sie zmienia adres to sie informuje wszystkie instytucje .... Pewnie do banku poszedles zmienic dane i dowód tez wymieniłes. To obowiazek dbac o dwoje sprawy....A poza tym jak zgłosiles działke której oni nie mają w systemie skoro procedura wyglada tak, że to Agencja pierwsza dostarcza materiały graficzne do wrysowania działek....
Avatar
misio / 21 lutego 2012 o 08:06
To dziadostwo (ARiMR) ZABRAŁO MI DOPŁATE BO W SWOICH ZASOBACH NIE ZNALAZŁO DZIALKI KTÓRA POSIADAM!!!!! -a wezmanie wysłalo na satry adres teleadresowy -reklamacji oczywiscie nie uwzgledniaja ! O czym my dyskutujemy Chyba co zabiora ludziom to sami zjadaja -dziadostwo jak cały ten je...ny kraj !!!
Avatar
Inspter / 21 lutego 2012 o 07:46
do Gość. Twoja dopłata może zpstać cofnieta przez nieprawidłowości w gospodarstwie, złe wypełnienie wniosku. Możesz wcale nie dostać bo niektóre nieprawidłowości odbieraja całą dopłate. w tym roku znowu będzie kontrola i agencja nie informuje gdzie więc lepiej wpisac prawdę. Jest też możliwość odebrania płatności z lat poprzednich... Lepiej nie oszukiwać
Avatar
adsenior / 21 lutego 2012 o 07:19
Pamiętacie piosenkę Chyły? - CHŁOP ŻYWEMU NIE PRZEPUŚCI, pazerność ich nie zna granic!
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 22:21
Dziadostwo to mało powiedziane. I od kogo wyszarpują jak sepy ten grosz, który dostanie, od rolnika. Przecież wiemy i widzimy jak ten polski rolnik wygląda: bezzębny, w starych ciuchach, najczęściej nieświeży. Draństwo, szkoda słów.
Avatar
Gość / 18 listopada 2015 o 09:23
czy można stracić dopłaty za zatrudnianie na czarno
Avatar
Gość / 21 marca 2012 o 09:50
[quote name='misio' timestamp='1329808000' post='600171']
To dziadostwo (ARiMR) ZABRAŁO MI DOPŁATE BO W SWOICH ZASOBACH NIE ZNALAZŁO DZIALKI KTÓRA POSIADAM!!!!! -a wezmanie wysłalo na satry adres teleadresowy -reklamacji oczywiscie nie uwzgledniaja ! O czym my dyskutujemy Chyba co zabiora ludziom to sami zjadaja -dziadostwo jak cały ten je...ny kraj !!!
[/quote]
Bo to w tym wszystkim chodzi.
Avatar
kaja / 21 marca 2012 o 09:41
dostałam wyniki kontroli foto wg nich jest niezgodności tz na działce rolnej tam gdzie ja podałamze jest OM malina oni stwierdzili ze jest truskawka a na drugiej tam gdzie truskawka /malina i oczywiście powirzchnia sie niezgadza ,Obecnie mam przedłużone postepowanie administracyjne ARiMR kazali czekać na decyzje i wtedy sie odwołać Czy ktoś miał taki problem.
Avatar
Marla / 21 lutego 2012 o 10:10
Agencja ma takie ruchy z wypłacaniem dopłat że szok.Kilka miesięcy trzeba czekać.Ale jak oni wzywają ciebie to masz 7 dni.Im wolno -nam nie!!!!!
Avatar
Marla / 21 lutego 2012 o 10:09
Agencja ma takie ruchy z wypłacaniem dopłat że szok.Kilka miesięcy trzeba czekać.Ale jak oni wzymają ciebie to masz 7 dni.Im wolno -nam nie!!!!!
Avatar
Inspter / 21 lutego 2012 o 08:23
Trzeba pilnować swoich spraw jak sie zmienia adres to sie informuje wszystkie instytucje .... Pewnie do banku poszedles zmienic dane i dowód tez wymieniłes. To obowiazek dbac o dwoje sprawy....A poza tym jak zgłosiles działke której oni nie mają w systemie skoro procedura wyglada tak, że to Agencja pierwsza dostarcza materiały graficzne do wrysowania działek....
Avatar
misio / 21 lutego 2012 o 08:06
To dziadostwo (ARiMR) ZABRAŁO MI DOPŁATE BO W SWOICH ZASOBACH NIE ZNALAZŁO DZIALKI KTÓRA POSIADAM!!!!! -a wezmanie wysłalo na satry adres teleadresowy -reklamacji oczywiscie nie uwzgledniaja ! O czym my dyskutujemy Chyba co zabiora ludziom to sami zjadaja -dziadostwo jak cały ten je...ny kraj !!!
Avatar
Inspter / 21 lutego 2012 o 07:46
do Gość. Twoja dopłata może zpstać cofnieta przez nieprawidłowości w gospodarstwie, złe wypełnienie wniosku. Możesz wcale nie dostać bo niektóre nieprawidłowości odbieraja całą dopłate. w tym roku znowu będzie kontrola i agencja nie informuje gdzie więc lepiej wpisac prawdę. Jest też możliwość odebrania płatności z lat poprzednich... Lepiej nie oszukiwać
Avatar
adsenior / 21 lutego 2012 o 07:19
Pamiętacie piosenkę Chyły? - CHŁOP ŻYWEMU NIE PRZEPUŚCI, pazerność ich nie zna granic!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 39 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 18 17

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra