Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

8 lipca 2014 r.
17:45
Edytuj ten wpis

Mała, czarna i bardzo tania. Plantatorzy mają problem z porzeczkami

165 18 A A

Plantatorzy czarnej porzeczki narzekają na niską cenę za owoce. Na skupach za kilogram dostają średnio 50 groszy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jest tragicznie - rozkłada ręce pan Stanisław, właściciel ok. 2 ha plantacji czarnej porzeczki w powiecie kraśnickim (na zdjęciu). - Jestem w trakcie zbiorów. Myślę, że będą porównywalne jak w ubiegłym roku. Przypuszczam też, że pieniądze ze sprzedaży owoców pokryją jedynie koszty kombajnu, za wynajęcie którego muszę zapłacić. Za inne rzeczy będę musiał zapłacić z własnej kieszeni. Z zabiegów pielęgnacyjnych nie można przecież zrezygnować.

- Sytuacja jest naprawdę zła - potwierdza Piotr Baryła, wiceprezydent IBA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Jest też współwłaścicielem ok. 20 ha plantacji czarnej porzeczki niedaleko Lublina. - W naszym gospodarstwie oddajemy owoce do zakładów przetwórczych. W sobotę cena za czarną porzeczkę na tłoczenie była w granicach 50 gr. za kg. Na skupach cena jest o około 15 groszy niższa.

Zdaniem przetwórców, powodem tak niskiej ceny jest nadprodukcja, która była widoczna już w ubiegłym roku. Wzrosła liczba plantacji, większe są zbiory, a to nie idzie w parze z popytem.

Zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek podkreśla, że tak źle jeszcze nie było.

"Z danych uzyskanych od producentów porzeczki wynika, że tegoroczna produkcja, w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, będzie niższa od roku ubiegłego o min 20 proc.” - czytamy w liście zarządu KSPCP do Krajowej Unii Producentów Soków. - Wiemy, że warunki pogodowe (przymrozki, a niedawno upały) spowodowały spadki plonów w wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech o 30 proc., a we Francji 40- 60 proc.”

W piśmie do KUPS wyliczają też, że koszt wyprodukowania 1 kg porzeczki to 2,50 zł. Władze KSPCP żądają wyjaśnień. - W innym przypadku nawoływać będziemy producentów do zaniechania zbiorów i likwidacji plantacji, co również sami czynić będziemy - zapowiadają.

- Jako stowarzyszenie nie mamy żadnego wpływu na decyzje podejmowane przez naszych członków - mówi Barbara Groele, dyrektorka Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS). - Szacują cenę w zależności od tego, jak w danym sezonie kształtuje się rynek europejski czy nawet globalny na półprodukty z czarnych porzeczek.

I dodaje: Wiemy, że sytuacja jest trudna. Już w ubiegłym roku na spotkaniu z producentami wskazywaliśmy, że plantacji czarnej porzeczki przybywa. Aby cena za koncentrat wzrosła musiałby się zmienić sytuacja na rynku europejskim. Tam sprzedajemy ok. 80 proc. zagęszczonego soku z czarnych porzeczek. Tymczasem zapotrzebowanie na ten koncentrat od wielu lat jest raczej stabilne.

Uprawa porzeczki w Lubelskiem

Powierzchnia zasiewów 18 514,55 ha
Plon 51,9 q/ha
Zbiory 960 622 q

*dane za 2013 r. Urzędu Statystycznego w Lublinie

Polska porzeczką stoi

Polska jest największym na świecie producentem czarnych porzeczek i najważniejszym ich dostawcą na rynki międzynarodowe. Produkujemy około 57 proc. porzeczek w skali Europy i blisko 53 proc. w świecie.

W 2011 r. zbiory czarnych porzeczek wyniosły 124,6 tys. ton, a w ubiegłym roku - 144 tys. ton. Według IERiGŻ, w tym roku zbiory będą na podobnym poziomie. W 2013 r. w skupie porzeczki kosztowały średnio 1,75 zł za kg. (PAP)
Czytaj więcej o:

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Loranka / 10 lipca 2014 o 00:41

ciekawe bardzo.... bo na targu w Konstancinie k.Warszawy, 4 zł za plastikowe pudełeczko takie jak borówek.... pewnie ze 250 gram...

po 3 - 4 zł za kilogram chętnie ludzie kupowaliby na przetwory, ktoś przywiezie ????? ja chętnie zakupię .

Avatar
Josef / 9 lipca 2014 o 09:13

To jest zasługa tych cwaniaków z PSL-u z Sawickim i Piechocińskim na czele.Za co biorą tak sowite wynagrodzenia za ochronę przekrętów i złodziei,do których sami należą?!Po co było Sawickiego przyjmować z honorami,należało go razem z Sosnowskim wywieźć na taczce w porzeczki i przetrzymać dobę bez jedzenia.Ludzi tego pokroju powinniśmy szukać na polu przy ciężkiej pracy,a nie na decyzyjnych posadach!

Avatar
Gość / 8 lipca 2014 o 23:35

pan Stanisław ma dopłaty  do uprawy to raz ,pan Stanisław parę lat wstecz miał około 6 złocisze za kg to mógł odłożyć  jak będzie dołek,

litości !!! to że kilka lat temu wystarczyło mu na pokrycie kosztów i może zostawienie paru groszy dla siebie, to nie znaczy że do tej pory trzeba mu to wypominać!!!! A swoją drogą porzeczka nigdy nie była po 6 zł KOGOŚ FANTAZJA PONIOSŁA!!!    Panie Janie skoro jest Pan taki zapobiegawczy to pewnie niezła sumkę Pan już uskładał ;)

litości !!! to że kilka lat temu wystarczyło mu na pokrycie kosztów i może zostawienie paru groszy dla siebie, to nie znaczy że do tej pory trzeba mu to wypominać!!!! A swoją drogą porzeczka nigdy nie była po 6 zł KOGOŚ FANTAZJA PONIOSŁA!!!    Panie Janie skoro jest Pan taki zapobiegawczy to pewnie niezła sumkę Pan już uskładał ;)

rozwiń
Avatar
heh / 8 lipca 2014 o 23:11

Może najwyższa pora organizować sie w grupy producenckie?

Avatar
Gość / 8 lipca 2014 o 23:00
Po hoj bylo tyle sadzic kupta se kombajn na mlodego rolnika
Avatar
byt / 8 lipca 2014 o 22:06

 jak bedzie cena to dopłaty mu nie potrzebne wiem bo sama ma i to dużżżżo myślisz ze dopłaty to taki rarytas zamień sie to zobaczysz !!!!!!!

Avatar
NiePijPiotrek / 8 lipca 2014 o 21:51

Problem plantatorów porzeczki, to ich problem. To nie jest towar pierwszej potrzeby, to nie zboże.

Panowie szukajcie rynków zbytu, zamiast zawracać nam dup...

Jakie życie w mieście jest proste. Ja nie uprawiam znaczy mnie nie dotyczy. Cene porzeczki w Polsce ustala kilka osób nie ma co się łudzić o wolnym rynku.

Avatar
kasia / 8 lipca 2014 o 21:14

pan Stanisław ma dopłaty  do uprawy to raz ,pan Stanisław parę lat wstecz miał około 6 złocisze za kg to mógł odłożyć  jak będzie dołek,

To prosze jak taki madry jestes powiedz w ktorym to roku bylo? nie masz i jest ci to nie potrzebne pewnie jestes z miasta i gdyby nie ludzie tacy jak Pan Stanislaw niemiałbyś  co do buzi włożyć!! Nastepnie koszt utrzymania jest co raz wiekszy i trzeba chodzic przy tym od wiosny do jesieni.

To prosze jak taki madry jestes powiedz w ktorym to roku bylo? nie masz i jest ci to nie potrzebne pewnie jestes z miasta i gdyby nie ludzie tacy jak Pan Stanislaw niemiałbyś  co do buzi włożyć!! Nastepnie koszt utrzymania jest co raz wiekszy i trzeba chodzic przy tym od wiosny do jesieni.

rozwiń
Avatar
robson / 8 lipca 2014 o 21:08

Chyba kogoś w oczy kole zarobek, który był raz na 100 lat , bez komentarza<zazdrość> nie jest na miejscu tutaj

Niestety uprawa czarnej porzeczki to karuzela. Mój ojciec uprawiał ją w latach 1980-1993, a my z bratem i mamą pomagaliśmy przy zbiorach. Był to mały areał - 500 krzaków,  ok. 20-30 arów. Były lata chude i tłuste, zarówno jeśli chodzi o zbiory jak i ceny. Jeśli chodzi o zbiory to rekordowy był rok 1985, wychodziło średnio 5 kg/krzak, zebraliśmy 2.5 tony, ale i cena była niższa. Cenowo rekordowy był rok 1990, na początku zbioru cena była 6000 i rosła z dnia na dzień, kończąc w okolicach 10 tys. (przed denominacją). Zebraliśmy ok. 1 tony, co wystarczyło dokładnie na połowę nowego malucha. Takie to były czasy.

Niestety uprawa czarnej porzeczki to karuzela. Mój ojciec uprawiał ją w latach 1980-1993, a my z bratem i mamą pomagaliśmy przy zbiorach. Był to mały areał - 500 krzaków,  ok. 20-30 arów. Były lata chude i tłuste, zarówno jeśli chodzi o zbiory jak i ceny. Jeśli chodzi o zbiory to rekordowy był rok 1985, wychodziło średnio 5 kg/krzak, zebraliśmy 2.5 tony, ale i cena była niższa. Cenowo rekordowy był rok 1990, na początku zbioru cena była 6000 i rosła z dnia na dzień, kończąc w okolicach 10 tys. (przed denominacją). Zebra... rozwiń

Avatar
OOj / 8 lipca 2014 o 21:05

Do "jon" i innych specjalistów od "wolnego" rynku: w polsce wolny rynek dotyczy jedynie rolników i drobnych przedsiębiorców. Jak w grę wchodzi drogi polski węgiel bo na cycku ciężko pracujących górników wiszą prezesi, dyrektorzy związki zawodowe, spólki spółeczki i wszelka administracja to lament do rządu żeby zabronił sprowadzania tańszego węgla z Australii, Chin, Rosji itp. A chłopi?Kogo to obchodzi niech bankrutują... Zapytajcie przetwórców dlaczego nie tanieje sok w sklepie skoro tyle porzeczki za 50gr...?

Avatar
Loranka / 10 lipca 2014 o 00:41

ciekawe bardzo.... bo na targu w Konstancinie k.Warszawy, 4 zł za plastikowe pudełeczko takie jak borówek.... pewnie ze 250 gram...

po 3 - 4 zł za kilogram chętnie ludzie kupowaliby na przetwory, ktoś przywiezie ????? ja chętnie zakupię .

Avatar
Josef / 9 lipca 2014 o 09:13

To jest zasługa tych cwaniaków z PSL-u z Sawickim i Piechocińskim na czele.Za co biorą tak sowite wynagrodzenia za ochronę przekrętów i złodziei,do których sami należą?!Po co było Sawickiego przyjmować z honorami,należało go razem z Sosnowskim wywieźć na taczce w porzeczki i przetrzymać dobę bez jedzenia.Ludzi tego pokroju powinniśmy szukać na polu przy ciężkiej pracy,a nie na decyzyjnych posadach!

Avatar
Gość / 8 lipca 2014 o 23:35

pan Stanisław ma dopłaty  do uprawy to raz ,pan Stanisław parę lat wstecz miał około 6 złocisze za kg to mógł odłożyć  jak będzie dołek,

litości !!! to że kilka lat temu wystarczyło mu na pokrycie kosztów i może zostawienie paru groszy dla siebie, to nie znaczy że do tej pory trzeba mu to wypominać!!!! A swoją drogą porzeczka nigdy nie była po 6 zł KOGOŚ FANTAZJA PONIOSŁA!!!    Panie Janie skoro jest Pan taki zapobiegawczy to pewnie niezła sumkę Pan już uskładał ;)

litości !!! to że kilka lat temu wystarczyło mu na pokrycie kosztów i może zostawienie paru groszy dla siebie, to nie znaczy że do tej pory trzeba mu to wypominać!!!! A swoją drogą porzeczka nigdy nie była po 6 zł KOGOŚ FANTAZJA PONIOSŁA!!!    Panie Janie skoro jest Pan taki zapobiegawczy to pewnie niezła sumkę Pan już uskładał ;)

rozwiń
Avatar
heh / 8 lipca 2014 o 23:11

Może najwyższa pora organizować sie w grupy producenckie?

Avatar
Gość / 8 lipca 2014 o 23:00
Po hoj bylo tyle sadzic kupta se kombajn na mlodego rolnika
Avatar
byt / 8 lipca 2014 o 22:06

 jak bedzie cena to dopłaty mu nie potrzebne wiem bo sama ma i to dużżżżo myślisz ze dopłaty to taki rarytas zamień sie to zobaczysz !!!!!!!

Avatar
NiePijPiotrek / 8 lipca 2014 o 21:51

Problem plantatorów porzeczki, to ich problem. To nie jest towar pierwszej potrzeby, to nie zboże.

Panowie szukajcie rynków zbytu, zamiast zawracać nam dup...

Jakie życie w mieście jest proste. Ja nie uprawiam znaczy mnie nie dotyczy. Cene porzeczki w Polsce ustala kilka osób nie ma co się łudzić o wolnym rynku.

Avatar
kasia / 8 lipca 2014 o 21:14

pan Stanisław ma dopłaty  do uprawy to raz ,pan Stanisław parę lat wstecz miał około 6 złocisze za kg to mógł odłożyć  jak będzie dołek,

To prosze jak taki madry jestes powiedz w ktorym to roku bylo? nie masz i jest ci to nie potrzebne pewnie jestes z miasta i gdyby nie ludzie tacy jak Pan Stanislaw niemiałbyś  co do buzi włożyć!! Nastepnie koszt utrzymania jest co raz wiekszy i trzeba chodzic przy tym od wiosny do jesieni.

To prosze jak taki madry jestes powiedz w ktorym to roku bylo? nie masz i jest ci to nie potrzebne pewnie jestes z miasta i gdyby nie ludzie tacy jak Pan Stanislaw niemiałbyś  co do buzi włożyć!! Nastepnie koszt utrzymania jest co raz wiekszy i trzeba chodzic przy tym od wiosny do jesieni.

rozwiń
Avatar
robson / 8 lipca 2014 o 21:08

Chyba kogoś w oczy kole zarobek, który był raz na 100 lat , bez komentarza<zazdrość> nie jest na miejscu tutaj

Niestety uprawa czarnej porzeczki to karuzela. Mój ojciec uprawiał ją w latach 1980-1993, a my z bratem i mamą pomagaliśmy przy zbiorach. Był to mały areał - 500 krzaków,  ok. 20-30 arów. Były lata chude i tłuste, zarówno jeśli chodzi o zbiory jak i ceny. Jeśli chodzi o zbiory to rekordowy był rok 1985, wychodziło średnio 5 kg/krzak, zebraliśmy 2.5 tony, ale i cena była niższa. Cenowo rekordowy był rok 1990, na początku zbioru cena była 6000 i rosła z dnia na dzień, kończąc w okolicach 10 tys. (przed denominacją). Zebraliśmy ok. 1 tony, co wystarczyło dokładnie na połowę nowego malucha. Takie to były czasy.

Niestety uprawa czarnej porzeczki to karuzela. Mój ojciec uprawiał ją w latach 1980-1993, a my z bratem i mamą pomagaliśmy przy zbiorach. Był to mały areał - 500 krzaków,  ok. 20-30 arów. Były lata chude i tłuste, zarówno jeśli chodzi o zbiory jak i ceny. Jeśli chodzi o zbiory to rekordowy był rok 1985, wychodziło średnio 5 kg/krzak, zebraliśmy 2.5 tony, ale i cena była niższa. Cenowo rekordowy był rok 1990, na początku zbioru cena była 6000 i rosła z dnia na dzień, kończąc w okolicach 10 tys. (przed denominacją). Zebra... rozwiń

Avatar
OOj / 8 lipca 2014 o 21:05

Do "jon" i innych specjalistów od "wolnego" rynku: w polsce wolny rynek dotyczy jedynie rolników i drobnych przedsiębiorców. Jak w grę wchodzi drogi polski węgiel bo na cycku ciężko pracujących górników wiszą prezesi, dyrektorzy związki zawodowe, spólki spółeczki i wszelka administracja to lament do rządu żeby zabronił sprowadzania tańszego węgla z Australii, Chin, Rosji itp. A chłopi?Kogo to obchodzi niech bankrutują... Zapytajcie przetwórców dlaczego nie tanieje sok w sklepie skoro tyle porzeczki za 50gr...?

Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA]

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA] 7 1

Proboszcz z Markuszowa (powiat puławski) pokieruje parafią w Fajsławicach (powiat krasnostawski). Zaś w podlubelskich Niemcach po przejściu na emeryturę ks. kan. Krzysztofa Galewskiego nowym gospodarzem parafii będzie ks. dr Mirosław Skałban. W niedzielę wierni parafii archidiecezji lubelskiej poznali szczegóły podjętych przez abpa Stanisława Budzika decyzji personalnych.

Lubelska premiera filmu "Czy czeka nas koniec?"
25 czerwca 2018, 19:00

Lubelska premiera filmu "Czy czeka nas koniec?" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zaprasza na premierę filmu Czy czeka nas koniec? w reżyserii Fishera Stevensa. Produkcję z Leonardo DiCaprio zobaczymy 25 czerwca o godz. 19 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

Pride of Poland 2018 i Summer Sale: Znamy listę koni na aukcję

Pride of Poland 2018 i Summer Sale: Znamy listę koni na aukcję 1 0

32 konie zostaną wystawione na aukcjach Pride of Poland i Summer Sale w Janowie Podlaskim. Właśnie odbyła się premiera aukcyjnego katalogu.

Ojciec podpalił kombajn i ciągnik synowi. Bo nie dogadywał się z wnuczkiem
galeria

Ojciec podpalił kombajn i ciągnik synowi. Bo nie dogadywał się z wnuczkiem 14 4

Policjanci zatrzymali 72-latka, który podpalił kombajn i ciągnik należący do jego syna. Straty? 80 tys. zł.

MUNDIAL 2018. Nawałka i Lewandowski tłumaczą się z klęski kadry
galeria

MUNDIAL 2018. Nawałka i Lewandowski tłumaczą się z klęski kadry 0 0

MUNDIAL 2018 Po wysokiej porażce z Kolumbią selekcjoner Adam Nawałka i kapitan kadry Robert Lewandowski spotkali się z dziennikarzami. Selekcjoner nie chciał powiedzieć czy po Mundialu pożegna się z kadrą i starał się wyjaśnić przyczyny dwóch porażek na turnieju w Rosji

Dźgnął kolegę nożem w okolice serca. Na ławie oskarżonych także siostra i matka

Dźgnął kolegę nożem w okolice serca. Na ławie oskarżonych także siostra i matka 1 2

Dawid poczuł szczypanie i dostrzegł spływającą krew. Dopiero po chwili zrozumiał, że został dźgnięty nożem w okolice serca. Ugodził go kolega, któremu teraz grozi nawet dożywocie. Na wyrok czeka także matka napastnika, która kazała mu wyrzucić narzędzie zbrodni oraz siostra, która umyła nóż.

Kino na piątkę w DDK Czechów
25 czerwca 2018, 12:00

Kino na piątkę w DDK Czechów 0 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Czechów zaprasza dzieci na filmowy cykl Kino za piątkę w pierwszy tydzień wakacji. Codziennie od poniedziałku 25 czerwca do piątku 29 czerwca prezentowane będą dwie produkcje filmowe.

Sklep dla najmłodszych z bogatą ofertą klocków LEGO®

Sklep dla najmłodszych z bogatą ofertą klocków LEGO® 1 0

Zapraszamy do sklepu internetowego www.krolestwodzieci.pl. Prosimy serdecznie i zachęcamy Cię, byś rozejrzał się po naszej wesołej i obfitującej w atrakcje krainie. A jest na co popatrzeć! U nas w każdym z zakątków znajdziesz mieniące się licznymi barwami, przyciągające oko oraz uwagę zabawki oraz akcesoria. Mamy ich tutaj już ponad 1500! Tak pokaźna liczba daje pewność, że każda pociecha wyszuka dla siebie coś wyjątkowego, sprawiającego jej nieskrywaną radość.

Po pijanemu wjechał w znak... przed komendą policji, a potem uciekł
galeria

Po pijanemu wjechał w znak... przed komendą policji, a potem uciekł 2 0

Pijany kierowca wjechał w znak przed komendą policji, a potem uciekł. Mundurowi szybko go znaleźli.

10 lat więzienia w Opolu Lubelskim

10 lat więzienia w Opolu Lubelskim 0 2

Dokładnie 10 lat temu ukazało się Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie utworzenia Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim

"Masakra, tragedia, żałoba narodowa". Kibice nie mogą pogodzić się z porażką
galeria
film

"Masakra, tragedia, żałoba narodowa". Kibice nie mogą pogodzić się z porażką 1 8

Reprezentanci Polski przegrali tzw. „mecz o wszystko” na mistrzostwach świata. W drugim spotkaniu biało-czerwoni zostali rozgromienie 0:3 z Kolumbią. Polscy kibice po spotkaniu byli rozczarowani wynikiem i postawą piłkarzy.

Szczęście sprzyjało mistrzowi. Start Krasnystaw zagra w IV lidze

Szczęście sprzyjało mistrzowi. Start Krasnystaw zagra w IV lidze 1 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Start Krasnystaw z minimalną przewagą nad Bratem Siennica Nadolna i Unią Białopole wygrał rywalizację w sezonie 2017/2018

Odkurzacze bezworkowe – na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten dla siebie?

Odkurzacze bezworkowe – na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten dla siebie? 0 0

Odkurzacz to jeden z najbardziej podstawowych sprzętów w naszym domu. Jest szczególnie ważny, gdy w naszym domu przebywają zwierzęta, które gubią sierść. Zachowanie czystych podłóg i dywanów jest kluczowe również wtedy, gdy mamy małe dziecko. Jaki odkurzacz bezworkowy warto wybrać, aby dobrze spełniał swoją rolę?

Lublin kupi grunty pod ważną miejską inwestycję. Prezydent prosi radnych o zgodę