poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Mała, czarna i bardzo tania. Plantatorzy mają problem z porzeczkami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2014, 17:45

Plantatorzy czarnej porzeczki narzekają na niską cenę za owoce. Na skupach za kilogram dostają średnio 50 groszy.

- Jest tragicznie - rozkłada ręce pan Stanisław, właściciel ok. 2 ha plantacji czarnej porzeczki w powiecie kraśnickim (na zdjęciu). - Jestem w trakcie zbiorów. Myślę, że będą porównywalne jak w ubiegłym roku. Przypuszczam też, że pieniądze ze sprzedaży owoców pokryją jedynie koszty kombajnu, za wynajęcie którego muszę zapłacić. Za inne rzeczy będę musiał zapłacić z własnej kieszeni. Z zabiegów pielęgnacyjnych nie można przecież zrezygnować.

- Sytuacja jest naprawdę zła - potwierdza Piotr Baryła, wiceprezydent IBA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Jest też współwłaścicielem ok. 20 ha plantacji czarnej porzeczki niedaleko Lublina. - W naszym gospodarstwie oddajemy owoce do zakładów przetwórczych. W sobotę cena za czarną porzeczkę na tłoczenie była w granicach 50 gr. za kg. Na skupach cena jest o około 15 groszy niższa.

Zdaniem przetwórców, powodem tak niskiej ceny jest nadprodukcja, która była widoczna już w ubiegłym roku. Wzrosła liczba plantacji, większe są zbiory, a to nie idzie w parze z popytem.

Zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek podkreśla, że tak źle jeszcze nie było.

"Z danych uzyskanych od producentów porzeczki wynika, że tegoroczna produkcja, w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, będzie niższa od roku ubiegłego o min 20 proc.” - czytamy w liście zarządu KSPCP do Krajowej Unii Producentów Soków. - Wiemy, że warunki pogodowe (przymrozki, a niedawno upały) spowodowały spadki plonów w wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech o 30 proc., a we Francji 40- 60 proc.”

W piśmie do KUPS wyliczają też, że koszt wyprodukowania 1 kg porzeczki to 2,50 zł. Władze KSPCP żądają wyjaśnień. - W innym przypadku nawoływać będziemy producentów do zaniechania zbiorów i likwidacji plantacji, co również sami czynić będziemy - zapowiadają.

- Jako stowarzyszenie nie mamy żadnego wpływu na decyzje podejmowane przez naszych członków - mówi Barbara Groele, dyrektorka Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS). - Szacują cenę w zależności od tego, jak w danym sezonie kształtuje się rynek europejski czy nawet globalny na półprodukty z czarnych porzeczek.

I dodaje: Wiemy, że sytuacja jest trudna. Już w ubiegłym roku na spotkaniu z producentami wskazywaliśmy, że plantacji czarnej porzeczki przybywa. Aby cena za koncentrat wzrosła musiałby się zmienić sytuacja na rynku europejskim. Tam sprzedajemy ok. 80 proc. zagęszczonego soku z czarnych porzeczek. Tymczasem zapotrzebowanie na ten koncentrat od wielu lat jest raczej stabilne.

Uprawa porzeczki w Lubelskiem

Powierzchnia zasiewów 18 514,55 ha
Plon 51,9 q/ha
Zbiory 960 622 q

*dane za 2013 r. Urzędu Statystycznego w Lublinie

Polska porzeczką stoi

Polska jest największym na świecie producentem czarnych porzeczek i najważniejszym ich dostawcą na rynki międzynarodowe. Produkujemy około 57 proc. porzeczek w skali Europy i blisko 53 proc. w świecie.

W 2011 r. zbiory czarnych porzeczek wyniosły 124,6 tys. ton, a w ubiegłym roku - 144 tys. ton. Według IERiGŻ, w tym roku zbiory będą na podobnym poziomie. W 2013 r. w skupie porzeczki kosztowały średnio 1,75 zł za kg. (PAP)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: rolnictwo Kraśnik
Loranka
Josef
Gość
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Loranka
Loranka (10 lipca 2014 o 00:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ciekawe bardzo.... bo na targu w Konstancinie k.Warszawy, 4 zł za plastikowe pudełeczko takie jak borówek.... pewnie ze 250 gram...

po 3 - 4 zł za kilogram chętnie ludzie kupowaliby na przetwory, ktoś przywiezie ????? ja chętnie zakupię .

Rozwiń
Josef
Josef (9 lipca 2014 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jest zasługa tych cwaniaków z PSL-u z Sawickim i Piechocińskim na czele.Za co biorą tak sowite wynagrodzenia za ochronę przekrętów i złodziei,do których sami należą?!Po co było Sawickiego przyjmować z honorami,należało go razem z Sosnowskim wywieźć na taczce w porzeczki i przetrzymać dobę bez jedzenia.Ludzi tego pokroju powinniśmy szukać na polu przy ciężkiej pracy,a nie na decyzyjnych posadach!

Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2014 o 23:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pan Stanisław ma dopłaty  do uprawy to raz ,pan Stanisław parę lat wstecz miał około 6 złocisze za kg to mógł odłożyć  jak będzie dołek,

litości !!! to że kilka lat temu wystarczyło mu na pokrycie kosztów i może zostawienie paru groszy dla siebie, to nie znaczy że do tej pory trzeba mu to wypominać!!!! A swoją drogą porzeczka nigdy nie była po 6 zł KOGOŚ FANTAZJA PONIOSŁA!!!    Panie Janie skoro jest Pan taki zapobiegawczy to pewnie niezła sumkę Pan już uskładał ;)

Rozwiń
heh
heh (8 lipca 2014 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może najwyższa pora organizować sie w grupy producenckie?

Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2014 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po hoj bylo tyle sadzic kupta se kombajn na mlodego rolnika
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!