sobota, 23 maja 2015 r.

Rolnicy sieją perz energetyczny

Dodano: 24 września 2012, 18:36
Rolnicy, którzy chcieliby spróbować uprawy perzu, powinni się kontaktować z instytutem w Bartążku. h
Rolnicy, którzy chcieliby spróbować uprawy perzu, powinni się kontaktować z instytutem w Bartążku. h

Na uprawę perzu energetycznego zdecydowało się trzydziestu rolników z całej Polski. Kolejni po nasiona czekają w kolejce.

- Nie szukaliśmy rolników nachalnie. Na siłę nie chcemy nikogo do tej rośliny przekonywać – podkreśla Mieczysław Sowul, prezes Instytutu Hodowli Roślin w Bartążku pod Olsztynem. – Ale nie ma województwa, w którym ktoś nie zdecydowałby się na uprawę tej rośliny

Perz energetyczny "Bamar” wysiało już trzydziestu rolników . Kolejna grupa czeka na nasiona. Dostaną je wiosną.

– Uprawa nasion jest pracochłonna i kosztowna. Wystarczyło ich dla kilkudziesięciu rolników. Kolejna grupa dostanie je wiosną. To nawet lepszy moment na sianie – tłumaczy Sowul.

Każda z upraw zajmie co najmniej 5 ha. By obsiać hektar pola, potrzeba 10-15 kg. 1 kg nasion kosztuje 75 zł. To niewiele porównując koszty założenia hektara uprawy innej rośliny energetycznej – miskantusa – kosztuje ok. 18 tys. zł.

Naukowcy z Bartążka będą w stałym kontakcie z rolnikami, którzy zasieją perz. – Nie zostawimy ich samych sobie. Jeśli plantacja się nie uda i będzie to wina nasion, to zrekompensujemy poniesione koszty – obiecuje prezes instytutu. – Chcemy sprawdzić, jak roślina radzi sobie na najgorszych stanowiskach. Szacujemy, że obserwacje potrwają trzy lata.

Perz energetyczny jest łatwy w uprawie, tani i ma szerokie zastosowanie. Może być wykorzystany w przemyśle papierniczym, bo zawiera dużo celulozy, w przemyśle meblarskim do wytwarzania płyt wiórowych, a także w biogazowniach i do produkcji peletu. 1,5 tony biomasy perzu energetycznego równoważy tonę węgla. Z hektara można uzyskać biomasę o wartości energetycznej 5-6 ton węgla.

Perz energetyczny

Jest trawą wieloletnią i w przeciwieństwie do uciążliwego chwastu, nie rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, bo nie ma rozłogów. Ma duże szczeciniaste liście długości nawet do 30 cm, osiąga wysokość 2 metrów (plus korzenie kolejne 2 metry). Nadaje się do uprawy w całej Polsce, w tym na glebach lekkich, słabszych, suchych – nie lubi gleb podmokłych i torfowych. Jest odporny na mróz (do -20 stopni bez okrywy śnieżnej). Świetnie nadaje się do rekultywacji gleb zniszczonych. Do jego uprawy nie są wymagane specjalistyczne maszyny, wystarczą te na co dzień używane w gospodarstwie.
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
Na czas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość
komentowania na naszym forum. Zapraszamy do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje