sobota, 24 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Nowy pasożyt atakuje pszczoły. Bedą straty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2012, 18:44
Autor: kmo

 (Jacek Świerczyński / Archiwum)
(Jacek Świerczyński / Archiwum)

Na początku lutego w Pszczelej Woli pod Lublinem odbyła się III Lubelska Konferencja Pszczelarska. Jednym z wiodących tematów spotkania były przyczyny masowego wymierania pszczelich rodzin.

– Wielu pszczelarzy może być zaskoczonych, kiedy po otwarciu ula okaże się, że są w nim martwe rodziny, albo ule są puste – mówi Grzegorz Kłos z LODR, Pasieka Zarodowa w Końskowoli.

Zdaniem Kłosa przyczyn masowego ginięcia pszczół jest kilka. – Podtruwanie lub trucie owadów, warroza i złe przygotowanie do zimy – wylicza.

Do warrozy, choroby która bardzo szybko dziesiątkuje pasiekę, dołączyło nowe niebezpieczeństwo. To Nosema ceranae – jednokomórkowy pasożyt układu pokarmowego pszczół. Może wywołać nosemozę, chorobę zakaźną pszczół.

– Nosema atakuje układ trawienny pszczoły, umiejscawia się przez zimę w jej jelicie – wyjaśnia Przemysław Kowalski z LODR. – Nosemoza była znana w Polsce. Ale teraz pszczołom zagraża jej odmiana, która przyszła ze Wschodu.

Na nosemozę nie ma lekarstwa. Do niedawna był stosowany antybiotyk, ale dziś zabraniają tego przepisy unijne.

– Jedynym wyjściem jest profilaktyka, przede wszystkim higiena – mówi Kowalski. – Pszczoły powinny zimować zawsze na nowych ramkach. Należy też uważać na wiosenne poidła. Każda rodzina powinien mieć własne i nie wolno ich wymieniać między ulami.
Nie mniej ważne było odpowiednie przygotowanie pszczół do zimy.

– Najpierw pogoda zaskoczyła nas wysokimi temperaturami, teraz dużymi mrozami – mówi Grzegorz Kłos. – Niektórzy nie wzięli pod uwagę tego, że jesień była bardzo ciepła i pszczoły jeszcze wylatywały. Zapas pożywienia przeznaczały na karmienie czerwu, zamiast na przetrwanie zimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
kiert
truteń
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 września 2017 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Grzegorz Kłos z Pasieki Hodowlanej LODR w Pożóg od lat okrada macierzystą firmę LODR. Kiedyś pszczelarz to był człowiekiem honorowym. Nie kradł. A teraz pszczelarze kradną. Celuje w tym Grzegorz Kłos z Pasieki Hodowlanej LODR w Pożóg. Mam twarde dowody Jego winy. Pozdrawiam serdecznie. Cezary Kruk, telefon 518-482-726, cezarykruk2@wp.pl
Rozwiń
kiert
kiert (22 lutego 2012 o 02:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale żeście znaleźli autorytety pszczelarstwa - Kłos i ten drugi Celestyn - obydwaj znają się na pszczelarstwie jak świnie na gwiazdach
Rozwiń
truteń
truteń (14 lutego 2012 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szanowni panowie to o czym mówicie wiadomo od zarania dziejów
ja chętnie przeanalizowałbym wpływ importu matek i rodzin pszczelich na taką sytuację
z całego świata a przecież nasz klimat nie wszystkim służy
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (13 lutego 2012 o 22:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pszczoły giną przez smugi chemiczne zawierające między innymi aluminium.Przez pseudo walkę z globalnym ociepleniem truje się ludzi, zwierzęta i roślinność.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!