poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Rolnictwo

Podpowiedzą rolnikom, co siać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lipca 2011, 16:02
Autor: (aa)

 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Mulan dla pszenicy ozimej, czy visby dla rzepaku ozimego – to tylko niektóre odmiany rośliny uprawnych rekomendowanych dla województwa lubelskiego.

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie podpisano porozumienie o kontynuacji współpracy pomiędzy Zarządem Województwa Lubelskiego a Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Dzięki tej współpracy powstaje lista odmian zalecanych dla naszego regionu.

– Jesteśmy typowo rolniczym regionem. 180 tys. gospodarstw rolnych oczekuje, aby odmiany które zasiewają były sprawdzone i zbadane – mówi Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Do tego służy Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze. – Jest to unikatowy system na skalę europejską. Rolnicy dostają informację o najnowszych odmianach roślin – mówi prof. Edward Gacek, dyrektor COBORU w Słupi Wielkiej. I jako przykład podaje pszenicę. – W Unii Europejskiej jest 1,4 tys. odmian tego zboża, w Polsce 77, zaś rekomendowanych od 8 do 14 odmian.

Tylko w ciągu pierwszego roku korzystanie z rekomendowanego materiału siewnego daje prawie o 30 proc. wyższe plony. Mimo to, korzysta z niego wciąż niewielu rolników.

– Może jeszcze informacja ta nie jest tak powszechna? – zastanawia się Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Rolnicy niechętnie kupują materiał siewny, bo jest droższy od tego, który mają z poprzednich lat. Opłacalność produkcji zbóż jest poniżej kreski i rolnicy nie chcą do niej dopłacać.

Materiał siewny powinien być wymieniany najlepiej co roku. – Rolnik może go stosować 2-3 lata, ale potencjał genetyczny nie będzie już tej samej jakości – zauważa Tadeusz Solarski, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. (AA)


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!