czwartek, 22 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Rolnicy chcą inwestować w działalność pozarolniczą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2011, 17:48

Dwa lata z tego programu dostałem 100 tys. zł. Dołożyłem drugie tyle i kupiłem m.in. ciągnik i prasę
Dwa lata z tego programu dostałem 100 tys. zł. Dołożyłem drugie tyle i kupiłem m.in. ciągnik i prasę

Tegoroczny nabór okazał się rekordowy. O unijne pieniądze na działalność pozarolniczą stara się prawie tysiąc rolników z naszego regionu. Szansę na pieniądze ma co trzeci.

– Ten rok jest rekordowy. Na działanie "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” wpłynęło ponad 930 wniosków – mówi Jerzy Dryka z lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nabór do programu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” był podzielony na dwa etapy. Najpierw agencja czekała na osoby zainteresowane uruchomieniem biogazowni. – Przyjęliśmy w sumie 21 takich wniosków – mówi Dryka.

Na realizację takiego przedsięwzięcia można dostać do 500 tys. zł.

Potem wnioski składali rolnicy, ich współmałżonkowie i domownicy, którzy są ubezpieczeni w KRUS zainteresowani uruchomieniem działalności nie związanej z rolnictwem. Lista liczy około 400 pozycji, od usług na rzecz leśnictwa, przez prace budowlane i rękodzieło, po działalność usługową przy hodowli zwierząt.

– W zeszłym roku rolnicy najczęściej starali się o dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych, otworzenie warsztatu samochodowego czy usług agroturystycznych. Mieliśmy też kilka wniosków na prowadzenie przedszkoli – wylicza Dryka. –W tym naborze wniosków w sprawie przedszkoli na pewno będzie więcej. Beneficjenci starali się też o dofinansowanie zakupu łódek, żaglówek, pompowanych miasteczek dla dzieci, czy zakupu meleksów do przewozu turystów.

W tym przypadku kwota pomocy nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Zmieniły się zasady przyznawania dofinansowania. Już nie liczy się kolejność składania, a każdy wniosek jest poddany ocenie punktowej. Preferowane będą te złożone przez właścicieli małych gospodarstw na niekorzystnie położonych terenach. Lepiej ocenione zostaną też projekty mieszkańców gmin o niskim dochodzie podatkowym. Większe szanse na otrzymanie pieniędzy będą mieć również ci, którzy nie korzystali wcześniej ze wsparcia na działalność gospodarczą i nie modernizowali swoich gospodarstw.

Ilu rolników z naszego regionu może liczyć na dofinansowanie? – Będziemy to wiedzieć 15 grudnia. Prawdopodobnie około trzystu – zapowiada Dryka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
a
Josef
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 września 2016 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapraszamy na bezpłatne konsultacje dotyczące działalności pozarolniczej. info na ***agropartner24.pl
Rozwiń
a
a (30 listopada 2011 o 06:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeśli kogoś stać na jakąś inwestycje to oznacza to że ma nadwyżkę środków finansowych. czy nie powinien w takim razie płacić pełnych składek i podatków tak jak robi to uczciwy obywatel?
Rozwiń
Josef
Josef (30 listopada 2011 o 06:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli p.Lalak dostał dofinansowanie nie znaczy ,że rolnicy z woj lubelskiego.dostanie może kilku członków PSL-u i na tym koniec.Ta punktacja to jest wielkim kitem,bo daje zarobić dodatkowo oceniającym ,a kolejność i tak kto inny ustala.to samo się dziej z funduszami unijnymi punktacja ,punktacją,a kolejność ustala marszałek i oczywiście także z PSL-u.Czy to nie może obrzydzić do tych oszustów.Dokąd ludzie będą tych drani wybierać???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!