piątek, 22 września 2017 r.

Rolnictwo

Rolnicy chcą inwestować w działalność pozarolniczą

Dodano: 28 listopada 2011, 17:48

Dwa lata z tego programu dostałem 100 tys. zł. Dołożyłem drugie tyle i kupiłem m.in. ciągnik i prasę
Dwa lata z tego programu dostałem 100 tys. zł. Dołożyłem drugie tyle i kupiłem m.in. ciągnik i prasę

Tegoroczny nabór okazał się rekordowy. O unijne pieniądze na działalność pozarolniczą stara się prawie tysiąc rolników z naszego regionu. Szansę na pieniądze ma co trzeci.

– Ten rok jest rekordowy. Na działanie "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” wpłynęło ponad 930 wniosków – mówi Jerzy Dryka z lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nabór do programu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” był podzielony na dwa etapy. Najpierw agencja czekała na osoby zainteresowane uruchomieniem biogazowni. – Przyjęliśmy w sumie 21 takich wniosków – mówi Dryka.

Na realizację takiego przedsięwzięcia można dostać do 500 tys. zł.

Potem wnioski składali rolnicy, ich współmałżonkowie i domownicy, którzy są ubezpieczeni w KRUS zainteresowani uruchomieniem działalności nie związanej z rolnictwem. Lista liczy około 400 pozycji, od usług na rzecz leśnictwa, przez prace budowlane i rękodzieło, po działalność usługową przy hodowli zwierząt.

– W zeszłym roku rolnicy najczęściej starali się o dofinansowanie na zakup maszyn rolniczych, otworzenie warsztatu samochodowego czy usług agroturystycznych. Mieliśmy też kilka wniosków na prowadzenie przedszkoli – wylicza Dryka. –W tym naborze wniosków w sprawie przedszkoli na pewno będzie więcej. Beneficjenci starali się też o dofinansowanie zakupu łódek, żaglówek, pompowanych miasteczek dla dzieci, czy zakupu meleksów do przewozu turystów.

W tym przypadku kwota pomocy nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Zmieniły się zasady przyznawania dofinansowania. Już nie liczy się kolejność składania, a każdy wniosek jest poddany ocenie punktowej. Preferowane będą te złożone przez właścicieli małych gospodarstw na niekorzystnie położonych terenach. Lepiej ocenione zostaną też projekty mieszkańców gmin o niskim dochodzie podatkowym. Większe szanse na otrzymanie pieniędzy będą mieć również ci, którzy nie korzystali wcześniej ze wsparcia na działalność gospodarczą i nie modernizowali swoich gospodarstw.

Ilu rolników z naszego regionu może liczyć na dofinansowanie? – Będziemy to wiedzieć 15 grudnia. Prawdopodobnie około trzystu – zapowiada Dryka.
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
a
Josef
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 września 2016 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zapraszamy na bezpłatne konsultacje dotyczące działalności pozarolniczej. info na ***agropartner24.pl
Rozwiń
a
a (30 listopada 2011 o 06:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeśli kogoś stać na jakąś inwestycje to oznacza to że ma nadwyżkę środków finansowych. czy nie powinien w takim razie płacić pełnych składek i podatków tak jak robi to uczciwy obywatel?
Rozwiń
Josef
Josef (30 listopada 2011 o 06:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli p.Lalak dostał dofinansowanie nie znaczy ,że rolnicy z woj lubelskiego.dostanie może kilku członków PSL-u i na tym koniec.Ta punktacja to jest wielkim kitem,bo daje zarobić dodatkowo oceniającym ,a kolejność i tak kto inny ustala.to samo się dziej z funduszami unijnymi punktacja ,punktacją,a kolejność ustala marszałek i oczywiście także z PSL-u.Czy to nie może obrzydzić do tych oszustów.Dokąd ludzie będą tych drani wybierać???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!