czwartek, 22 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Rolniku, weź pieniądze na maszyny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2013, 18:27

W marcu ruszy ostatni w ramach PROW 2007-2013 nabór wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych”
W marcu ruszy ostatni w ramach PROW 2007-2013 nabór wniosków na \"Modernizację gospodarstw rolnych”

W marcu ruszy ostatni w ramach PROW 2007-2013 nabór wniosków na "Modernizację gospodarstw rolnych”. Za pieniądze z dotacji rolnicy mogą kupić m.in. sprzęt rolniczy.

Jesteśmy jednym z dziewięciu województw, które otrzymały pieniądze na "Modernizację gospodarstw rolnych” – informuje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

To ostatni nabór w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Ostateczna kwota, która będzie do rozdysponowania w naszym regionie nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że pieniądze będą jednak mniejsze niż w ostatnim naborze.

– Dlatego, że program PROW już się kończy się – tłumaczy Leszek Daniluk, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego lubelskiego oddziału ARiMR. – Ostatni nabór planujemy ogłosić po 15 marca – dodaje.

Program, w ramach którego rolnicy mogą otrzymać pieniądze m.in. na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, cieszy się w naszym regionie ogromnym zainteresowaniem. W ciągu trzech poprzednich naborów (ostatni był w 2011 r.) do lubelskiego oddziału ARiMR wpłynęło w sumie 8 tys. 359 wniosków na ponad 1 mld 100 mln zł.

W tym roku ogólne zasady pozostają bez zmian. Rolnicy będą mogli maksymalnie ubiegać się o dofinansowanie w maksymalnej wysokości 300 tys. zł. Podobnie jak w latach ubiegłych, będzie też lista rankingowa.

– O dotację będą mogli ubiegać się również rolnicy, którzy już korzystali z pomocy w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych”, o ile nie wykorzystali limitu 300 tys. zł – tłumaczy Daniluk. – Z istotnych zmian ważne jest to, że skrócony będzie czas na uzupełnienie wniosku przez rolnika. Wcześniej osoba, która starała się o dotację, miała na to pół roku. Teraz będzie to tylko 30 dni.

W 2011 r. do lubelskiego oddziału ARiMR w ramach programu modernizacji gospodarstw wpłynęło rekordowo dużo wniosków, bo ponad 4,8 tys. 70 proc. z nich dotyczyła inwestycji w park maszynowy.

Nie wszyscy dostali pieniądze

W poprzednich naborach zdarzały się przypadki, kiedy rolnicy tracili dotację, lub otrzymywali mniej pieniędzy. To efekty kontroli inspektorów w gospodarstwach. – Sporadycznie zdarzały się sytuacje, kiedy rolnik nie kupił wszystkich maszyn, które planował. Były też przypadki, że zbywał część urządzeń przed upływem 5 lat, do którym był zobowiązany umową – relacjonują pracownicy lubelskiego oddziału ARiMR.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jaca
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jaca
Jaca (31 maja 2013 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Już są wyniki i to co zobaczyłem przeraża.
Skala oszustw przerosła wszelkie możliwe granice. Na szczycie listy widnieje mnóstwo osób, które wiem, że nie mogły otrzymać tak wysokiej liczby punktów. Mają zdecydowanie większe gospodarstwa i aby otrzymać dotację fikcyjnie zmniejszały produkcję. Wydzierżawiły większość ziemi przekazały zwierzęta. Dlaczego o ilości punktów nie decydowały stany z roku ubiegłego? Wówczas takie przekręty nie miały by miejsca.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!