czwartek, 22 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Studia rolnicze: Gdzie nauczyć się rolnictwa

  Edytuj ten wpis

Uprawy wielkoobszarowe cieszą się zainteresowaniem osób bez wykształcenia rolniczego. Zdobywając dod
Uprawy wielkoobszarowe cieszą się zainteresowaniem osób bez wykształcenia rolniczego. Zdobywając dod

Nie tylko mieszkańcy wsi chcą być rolnikami. Na podyplomowe studia rolnicze zgłaszają się m.in. dyrektorzy banków i przedsiębiorstw. Zdobywając dodatkowe wykształcenie mogą liczyć na unijne dotacje.

– Wśród naszych słuchaczy są zarówno osoby, które mają ziemię lub dopiero zamierzają ją kupić – mówi Irena Gumowska, kierownik Centrum Studiów Podyplomowych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Szkoła po raz trzeci ogłosiła nabór na specjalność "Rolnictwo dla absolwentów uczelni o kierunkach nierolniczych”. – Mieliśmy np. słuchacza, który posiadał 3 tys. hektarów. Był też hodowca jedwabników i właściciel stadniny koni. Uczyli się u nas również dyrektorzy banków i przedsiębiorstw, którzy inwestują w rolnictwie i chcą zdobyć dodatkowe umiejętności.

Podyplomowe studia kończą absolwenci różnych kierunków. – Studiowała np. osoba z doktoratem z polonistyki – dodaje Gumowska. – Są też tacy, którzy mają rodzinę na wsi i odziedziczyły ziemię np. po cioci. Zgłaszają się do nas także osoby, które będą przejmować gospodarstwo po swoich rodzicach.

Nauka w szkole trwa 2 semestry, kończy się napisaniem pracy dyplomowej. Zajęcia, w sumie 230 godzin, odbywają się w weekendy. Semestr kosztuje 1100 zł. Wpisowe wynosi 80 zł. Rekrutacja prowadzona jest w systemie otwartym, po zebraniu grupy ruszają zajęcia.

Ofertę dla przyszłych rolników z wyższym wykształceniem ma też Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Uczelnia prowadzi trzy kierunki na studiach podyplomowych. Są to "Studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych” w Lublinie i "Nowoczesne rolnictwo” w Zamościu. Można też podjąć naukę na kierunku "Marketing i zarządzanie w agrobiznesie”.

Semestr na pierwszym kierunku kosztuje 1475 zł. Pozostałe dwa są tańsze, za trzeba zapłacić 1250 zł. Wpisowe wynosi 100 zł. Nauka trwa rok.


– Najczęściej naukę podejmują osoby w przedziale wiekowym 25–35 lat, ale są też 50-latkowie – mówi dr Renata Reszka, kierownik Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Są one zainteresowane programami, które oferuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Największym zainteresowaniem cieszą się "Studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych”. W poprzednich latach mieliśmy ponad 80 osób na tym kierunku, w tym roku jest ich 40.

Tegoroczna rekrutacja jest już zakończona. – Zapraszamy od czerwca – dodaje przedstawicielka uczelni.

Przyszłych rolników kształci też m.in. Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Placówka prowadzi Policealne Studium Pszczelarskie, Policealną Szkołę Rolniczą (obie 2-letnie) i Technikum Uzupełniające dla dorosłych w zawodzie technik rolnik (3-letnie). Największym powodzeniem cieszą się szkoły policealne. Przyjmowane są osoby ze średnim wykształceniem. Nie muszą mieć jednak matury.

Rolnictwa uczą również w Kijanach, gdzie funkcjonuje Zespół Szkół Rolniczych. – W technikum uzupełniającym uczy się obecnie 14 osób, zaś w policealnej szkole mamy 25 osób – wylicza Jan Trojak, dyrektor szkoły.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
emilia
monika9
natalia
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

emilia
emilia (26 kwietnia 2015 o 23:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Faktycznie, Cosinus to bardzo dobre rozwiazanie i sama przyznam ze jesli miałabym sie decydować na jakąś ze szkoł to włąsnie tą.

Rozwiń
monika9
monika9 (24 marca 2015 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moja siostra teraz jest własnie w tej szkole na kierunku opiekun medyczny. Mówi ze szkola jest super, bardzo wysoki poziom nauczania, super nauczyciele. Jest zadowolona.

Rozwiń
natalia
natalia (22 lutego 2015 o 22:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajnie ze sa takie kierunki, bo dzięki temu mamy po prostu większy wybór i dzieki temu dobieramy kierunek zgodny z naszymi zainteresowaniami.

Idz sobie do Cosinusa, zrób rachunkowość i sama bedziesz to umiała robic. I jeszcze do tego tez zaoszczedzisz. To najlepsze rozwiązanie.

Rozwiń
alka
alka (1 lutego 2015 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy na tym kierunku ta nauka trwa również 2 lata czy moze dłuzej ?

Rozwiń
alka
alka (1 lutego 2015 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A mnie sie wydaje ze mozna iść na agroturystykę do Cosinusa. Moim zdaniem to fajna i bardzo dobra szkoła.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!