sobota, 17 marca 2018 r.

Rolnictwo

Szkolenia ARiMR. 100 tysięcy zł dla młodego rolnika, nowe przepisy

Dodano: 5 sierpnia 2015, 07:40

70 proc. otrzymanej pomocy rolnicy będą musieli przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń
70 proc. otrzymanej pomocy rolnicy będą musieli przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń

Nie zmienia się wysokość premii, ale zmieniają się zasady. Dlatego ARiMR organizuje szkolenia, podczas których uczy jak powinien wypełnić wniosek oraz co zrobić, by pieniędzy nie trzeba było zwracać

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Tegoroczny nabór jest wyjątkowo trudny. Finansowe wsparcie z programu „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” znacznie różni się od poprzednich edycji.

– Najważniejsza zmiana polega na tym, że o premię mogą się ubiegać wyłącznie rolnicy, którzy właścicielem gospodarstwa zostali nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale do tej pory nim nie kierowali – tłumaczy ARiMR. – Osoby te nie mogą mieć też więcej niż 40 lat i muszą się legitymować posiadaniem wykształcenia rolniczego. Jeśli takiego nie mają na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych będą mieli trzy lata.

Zmieniły się również wymagania dotyczące powierzchni użytków rolnych. Musi być ona co najmniej równa średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości gospodarstwa powinno być własnością starającego się o pieniądze rolnika, jest w użytkowaniu wieczystym lub jest przez niego dzierżawione od Skarbu Państwa lub samorządu.

Co ciekawe, z możliwości skorzystania z premii wyklucza posiadanie zwierzęcia gospodarskiego jak krowa, świnia czy koń czy prowadzenie produkcji (z wyłączeniem chowu kur, kaczek, gęsi lub indyków).

– Posiadanie zwierzęcia gospodarskiego, a także prowadzenie specjalnego działu produkcji rolnej traktowane jest jak prowadzenie gospodarstwa jako kierujący, a to wyklucza możliwość skorzystanie z premii dla młodego rolnika – tłumaczy ARiMR.

Pomoc nie może być zaś zostać przeznaczona na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne czy prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak podkreśla Andrzej Gros, prezes ARiMR, 70 proc. otrzymanej pomocy młodzi rolnicy będą musieli przeznaczyć na zakup nowych maszyn, urządzeń i wyposażenia. Żeby nie być zmuszonym do oddawania dotacji przez cały okres trwania projektu będą musieli prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów.

W ciągu trzech lat będą musieli zrealizować biznesplan, który przedstawili starając się o środki. W tym samym czasie będą musieli stworzyć gospodarstwo, którego wielkość ekonomiczna nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 150 tys. euro. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa będzie musiała wzrosnąć o co najmniej 10 procent.

Ponieważ tegoroczny nabór jest wyjątkowo trudny agencja organizuje szkolenia. 17 sierpnia odbędą się szkolenia dla mieszkańców powiatu krasnostawskiego (w Muzeum Regionalnym), a 10 września w powiecie parczewskim (w szkole rolniczej w Jabłoniu).

Wnioski o przyznanie premii z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 młodzi rolnicy mogą składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 20 sierpnia do 2 września. Do rozdysponowania jest 718 mln euro. ask

Czytaj więcej o: agrobiznes rolnictwo
Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 sierpnia 2015 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W trakcie naboru wniosków zmiana rozporządzenia dotyczącego ułatwiania startu młodych rolników to skandal! Jak można zmieniać reguły gry po ogłoszeniu naboru wniosków. Tak nieodpowiedzialnie może działać tylko ten rząd PO-PSL. Potrzebna jest kontrola Komisji UE jak nieprofesjonalnie są przygotowywane rozporządzenia przez resort MRiRW.
Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2015 o 19:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sam nie umisz zarobić na siebie ze dużo komentujesz weź sie za robote
Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2015 o 12:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Składanie wniosków w terminie 20 sierpnia do 2 września, a szkolenie odbędzie się 10 września. Pytam się, jaki sens organizować szkolenie po zamkniętym naborze. No chyba że z perspektywą na kolejne nabory.
Rozwiń
Jadwiga
Jadwiga (5 sierpnia 2015 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak właśnie działa ten rząd POjebów i jeszcze ich ten komunistyczny prezydent,nic tylko zaszkodzić i POróznić i zaszczuć na siebie wszystkich rolników,tak jak to wcześniej zrobili ze społeczeństwem w miastach. Raz sierpem a raz młotem w ta komunistyczna hołotę.

Dobrze że już się kończą i odchodzą w niepamięć rządy tych nieudaczników i psubratów.

Rozwiń
Marcin
Marcin (5 sierpnia 2015 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak właśnie działa ten rząd POjebów i jeszcze ich ten komunistyczny prezydent,nic tylko zaszkodzić i POróznić i zaszczuć na siebie wszystkich rolników,tak jak to wcześniej zrobili ze społeczeństwem w miastach. Raz sierpem a raz młotem w ta komunistyczna hołotę.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!