czwartek, 22 lutego 2018 r.

Rolnictwo

TK: Bogaci rolnicy powinni płacić większe składki zdrowotne

  Edytuj ten wpis

Przepisy, według których budżet państwa opłaca składki zdrowotne za wszystkich rolników, są niezgodne z konstytucją - uznał dziś Trybunał Konstytucyjny. Teraz sejm ma 15 miesięcy na zmianę ustawy.

Obowiązujące od lat przepisy zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego skierował dwa lata temu.

– Nie ma żadnego uzasadnienia dla finansowania z budżetu państwa składek osób niejednokrotnie bardzo zamożnych, tylko z tego tylko powodu, że są rolnikami – podnosił rzecznik.

Sposób opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników reguluje ustawa z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nimi składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa. Państwo płaci za każdego rolnika, niezależnie od tego jakie ma przychody.

Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników wynosi 17,5 zł miesięcznie od hektara przeliczeniowego. Takie kwoty odprowadza do kasy NFZ budżet państwa.

Tymczasem w przypadku wszystkich innych grup zawodowych składka na świadczenia zdrowotne wynosi 9 proc. osiąganych dochodów. W dodatku każdy opłaca ją z własnych pieniędzy.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich to sprzeczne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników finansowane są z budżetu państwa. W ten sposób faworyzuje się rolników i ich domowników, którzy często otrzymują też unijne dotacje. Jednocześnie dyskryminowane są osoby, które pracują na etacie, prowadzą działalność gospodarczą, są na rencie, czy emeryturze.

Dziś Trybunał Konstytucyjny przyznał RPO rację. – Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją – uznał TK i dał 15 miesięcy na zmianę przepisów.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Rolnicy
Rolnicy
mvp
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rolnicy
Rolnicy (27 października 2010 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://rolnicy.NET"]Społecznościowy portal rolniczy[/url]
[url="http://rolnicy.net/join.php"]Zarejestruj się![/url]
[url="http://rolnicy.net/ads"]OGŁOSZENIA ROLNICZE[/url]
[img]http://www.rolnicy.net/media/images/1285787162.png[/img]
Rozwiń
Rolnicy
Rolnicy (27 października 2010 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://rolnicy.NET"]Społecznościowy portal rolniczy[/url]
[url="http://rolnicy.net/join.php"]Zarejestruj się![/url]
[url="http://rolnicy.net/ads"]OGŁOSZENIA ROLNICZE[/url]
Rozwiń
mvp
mvp (27 października 2010 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bogaty rolnik to gatunek podobnie liczny jak bogaty student
Rozwiń
mm
mm (26 października 2010 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bogaci niech płacą, ciekawe ilu się takich znajdzie. Myślę, że lepjej jest dopłacić do ubezpieczenia niewielkiemu rolnikowi i pozwolić mu pracować niż go deprawować poprzez opiekę socjalną. Kto raz skorzystał z tej formy pomocy już rzadko z niej wychodzi np.: byłe PGR, trwałe bezrobocie, mniejszości narodowe.
Rozwiń
LIKWIDATOR KRUS
LIKWIDATOR KRUS (26 października 2010 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wzystko pic na wodę.Chłop to też przedsiębiorca bez względu na to czy jest bogaty czy nie.A skoro tak to powinien opłacać składki jak inni.JAK KOGOŚ NIE JEST STAĆ NA PROWADZENIE TAKIEJ CZY INNEJ FIRMY,TO NIECH BIERZE DUPĘ W TROKI I REJESTRUJE SIĘ JAKO BEZROBOTNY.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!