sobota, 24 marca 2018 r.

Rolnictwo

Ubój tylko kontrolowany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2011, 18:31
Autor: AA

Ubój tylko kontrolowany (sxc.hu)
Ubój tylko kontrolowany (sxc.hu)

Przed planowanym ubojem świń, kóz czy owiec na użytek własny rolnicy muszą powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii. Nie zawsze jednak wywiązują się z tego. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary od 100 zł do nawet 2 tys. zł.

Pod koniec ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące tzw. uboju gospodarczego. Chodzi o bydło (do 6 miesiąca), owce, kozy i świnie.

– Rolnik, który chce dokonać uboju na użytek własny, ma obowiązek zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii – tłumaczy Jerzy Zarzeczny, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – Musi też przebadać mięso na obecność włośni. Jeśli tego nie zrobi, to je to mięso na własną odpowiedzialność.

Rolnicy o uboju zwierząt informują Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stamtąd dane również trafiają do powiatowych lekarzy weterynarii. – Nie zawsze zgadzają się one z naszymi informacjami – dodaje Zarzeczny. – Różnice są spore.

Rolnicy, którzy nie przestrzegają przepisów, muszą liczyć się z karami pieniężnymi.

– Wydaliśmy cztery decyzje dotyczące kar za nieprzestrzeganie przepisów w sprawie uboju na użytek własny. Były to kary w wysokości 100 i 200 zł – informuje Magdalena Świątkowska z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. – Mamy też trzynaście rozpoczętych dochodzeń administracyjnych w tej sprawie.

Aby sytuację zmienić, lekarze weterynarii przeprowadzili akcję propagandową.

– Poprzez m.in. wójtów informowaliśmy rolników o tym, że zmieniły się przepisy. Włączyliśmy w akcję również Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Jeździliśmy też na sesje rad gmin – wylicza Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej. – Odnotowywaliśmy wiele nieprawidłowości w tym zakresie. Dotyczyło to zwłaszcza uboju świń. (aa)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!