piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Rolnictwo

Ubój tylko kontrolowany

Dodano: 5 grudnia 2011, 18:31
Autor: AA

Ubój tylko kontrolowany (sxc.hu)
Ubój tylko kontrolowany (sxc.hu)

Przed planowanym ubojem świń, kóz czy owiec na użytek własny rolnicy muszą powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii. Nie zawsze jednak wywiązują się z tego. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary od 100 zł do nawet 2 tys. zł.

Pod koniec ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące tzw. uboju gospodarczego. Chodzi o bydło (do 6 miesiąca), owce, kozy i świnie.

– Rolnik, który chce dokonać uboju na użytek własny, ma obowiązek zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii – tłumaczy Jerzy Zarzeczny, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – Musi też przebadać mięso na obecność włośni. Jeśli tego nie zrobi, to je to mięso na własną odpowiedzialność.

Rolnicy o uboju zwierząt informują Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stamtąd dane również trafiają do powiatowych lekarzy weterynarii. – Nie zawsze zgadzają się one z naszymi informacjami – dodaje Zarzeczny. – Różnice są spore.

Rolnicy, którzy nie przestrzegają przepisów, muszą liczyć się z karami pieniężnymi.

– Wydaliśmy cztery decyzje dotyczące kar za nieprzestrzeganie przepisów w sprawie uboju na użytek własny. Były to kary w wysokości 100 i 200 zł – informuje Magdalena Świątkowska z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. – Mamy też trzynaście rozpoczętych dochodzeń administracyjnych w tej sprawie.

Aby sytuację zmienić, lekarze weterynarii przeprowadzili akcję propagandową.

– Poprzez m.in. wójtów informowaliśmy rolników o tym, że zmieniły się przepisy. Włączyliśmy w akcję również Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Jeździliśmy też na sesje rad gmin – wylicza Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej. – Odnotowywaliśmy wiele nieprawidłowości w tym zakresie. Dotyczyło to zwłaszcza uboju świń. (aa)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!