wtorek, 20 marca 2018 r.

Rolnictwo

Wieś się zmienia. Dzięki dotacjom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lipca 2013, 16:39
Autor: (aa)

Od lewej: Andrzej Gross, prezes ARiMR i Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. (Dorota
Od lewej: Andrzej Gross, prezes ARiMR i Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. (Dorota

Mamy coraz więcej młodych rolników i grup producentów, a rolnicy nie boją się inwestować w swoje gospodarstwa. We wtorek w podlubelskiej Elizówce prezes ARiMR wstępnie podsumował Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

– Polski rolnik chce inwestować, chce się rozwijać. Chce też powiększać swoje gospodarstwo, wymieniać sprzęt i unowocześniać technologię – wylicza Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR.

Jego zdaniem dzięki takim programom jak "Ułatwianie startu młodym rolnikom” wieś młodnieje. Podkreślał też, że rośnie liczba grup producentów owoców i warzyw. W Lubelskiem sporym zainteresowaniem cieszyły się też programy inwestycyjne m.in. "Modernizacja gospodarstw rolnych”.

– Z PROW-u inwestycyjnego skorzystało w naszym województwie ok. 30 tys. osób – informuje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR.

Jednak nie wszystko na polskiej wsi wygląda tak różowo. Jednym z problemów jest tworzenie na terenach wiejskich nowych miejsc pracy – Firmę założyć jest łatwo. Trudniej jest doprowadzić do tego, aby jej działalność była rentowna – mówi prezes Gross.

Pod względem wykorzystania środków unijnych województwo lubelskie znajduje się w krajowej czołówce (3 miejsce). A pod względem liczby wypłacanych płatności obszarowych nasz region jest na pierwszym miejscu. Chodzi m.in. o dopłaty do uprawy chmielu, tytoniu, owoców miękkich czy hodowli krów.

Prezes ARiMR zapowiedział również, że w latach 2014-2020 więcej pieniędzy na wsi będzie przeznaczanych na ochronę środowiska i ekologię.

– Po raz pierwszy mówi się również o małych gospodarstwach, które także mają być brane pod uwagę w unijnych programach – zaznacza Gross.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Piotr
Josef
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piotr
Piotr (17 lipca 2013 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bez żartów. Większa część tych dotacji jest przepuszczana w galeriach handlowych, w komisach samochodowych, w Egipcie, no i u miastowych developerów.

Rozwiń
Josef
Josef (17 lipca 2013 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oszem wieś się już zmieniła tylko na gorsze.Dzieki istnieniu PSL-u rolnictwo polskie zanika.Zginęła produkcja przy zagrodowa -najzdrowsza opart6a na naturze.Tworzy się gospodarstwa wielko obszarowo i włącza do mechanizmu zachodniego-handlowego!Stanowimy tylko dodatek do wyżywienia naszego narodu.Gro produkcji pochodzi z zewnątrz,a ceny systematycznie rosną,bo zachód je dyktuje.Dopłaty to zamydlanie ludziom oczu.Niedoinwestowany polski rolnik bierze 50% tego co dostaje rolnik niemiecki.Jaki sens jest dawać dopłaty na zalesianie np.III i IV klasy gruntów ornych?Otóz UE zaplanowała zalesienie ściany wschodniej i wyludnienie jej.Nasi zdrajcy im w tym pomagają.Za ten stan rzeczy odpowiedzialny jest faryzejski PSL.Niech Bieńko wydzieli jedą ubojnię i ubija rytualnie Żydom! Na te fałszywą propagandę człowiek dostaje obrzydzenia.Gorzej bo do rządzących także!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!