piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Rolnictwo

Wsparcie po powodzi. Wkrótce nabór wniosków

Autor: (aa)

W połowie października ruszy nabór wniosków w sprawie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w
W połowie października ruszy nabór wniosków w sprawie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w

W połowie października ruszy nabór wniosków w sprawie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać tego typu wsparcie już po raz piąty.

– W dotychczas przeprowadzonych naborach, w 2010 r. i w 2011 r. z pomocy na wznowienie produkcji rolnej skorzystało około 4 tys. gospodarstw – wyjaśniają pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Warunki ubiegania się o pomoc w tegorocznym naborze nie zmieniły się w porównaniu z tymi obowiązującymi w poprzednich latach.

Na pomoc mogą liczyć rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku m.in. powodzi, obsunięcia się ziemi, wiosennych przymrozków jak też w sytuacji, kiedy ich uprawy zostały zniszczone w wyniku niskich temperatur czy suszy. Aby otrzymać pomoc, straty poniesione przez rolnika muszą wynosić co najmniej 10 tys. zł w majątku trwałym np. maszynach, budynkach produkcyjnych, sadach czy plantacjach wieloletnich. Jednocześnie klęska żywiołowa, która go dotyczy spowodowała w jego gospodarnie powyżej 30 procent strat w rolniczych uprawach, hodowli zwierząt czy ryb. Wszystko musi być udokumentowane.

Do wniosku do ARiMR powinien być dołączony protokół z oszacowania zakresu i wysokości strat, który sporządza komisja powołana przez wojewodę. Potrzebna jest również opinia wojewody w sprawie zakresu i wysokości start powstałych w gospodarstwie rolnika.

Do podziału jest około 200 mln zł. Wnioski można składać do 26 listopada tego roku. Do tej pory w ramach pomocy dla poszkodowanych rolników sfinansowano zakup prawie 10 tys. maszyn i urządzeń, odtworzono też 780 ha sadów i plantacji.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!