sobota, 24 marca 2018 r.

Rolnictwo

Wsparcie po powodzi. Wkrótce nabór wniosków

  Edytuj ten wpis
Autor: (aa)

W połowie października ruszy nabór wniosków w sprawie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w
W połowie października ruszy nabór wniosków w sprawie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w

W połowie października ruszy nabór wniosków w sprawie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać tego typu wsparcie już po raz piąty.

– W dotychczas przeprowadzonych naborach, w 2010 r. i w 2011 r. z pomocy na wznowienie produkcji rolnej skorzystało około 4 tys. gospodarstw – wyjaśniają pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Warunki ubiegania się o pomoc w tegorocznym naborze nie zmieniły się w porównaniu z tymi obowiązującymi w poprzednich latach.

Na pomoc mogą liczyć rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku m.in. powodzi, obsunięcia się ziemi, wiosennych przymrozków jak też w sytuacji, kiedy ich uprawy zostały zniszczone w wyniku niskich temperatur czy suszy. Aby otrzymać pomoc, straty poniesione przez rolnika muszą wynosić co najmniej 10 tys. zł w majątku trwałym np. maszynach, budynkach produkcyjnych, sadach czy plantacjach wieloletnich. Jednocześnie klęska żywiołowa, która go dotyczy spowodowała w jego gospodarnie powyżej 30 procent strat w rolniczych uprawach, hodowli zwierząt czy ryb. Wszystko musi być udokumentowane.

Do wniosku do ARiMR powinien być dołączony protokół z oszacowania zakresu i wysokości strat, który sporządza komisja powołana przez wojewodę. Potrzebna jest również opinia wojewody w sprawie zakresu i wysokości start powstałych w gospodarstwie rolnika.

Do podziału jest około 200 mln zł. Wnioski można składać do 26 listopada tego roku. Do tej pory w ramach pomocy dla poszkodowanych rolników sfinansowano zakup prawie 10 tys. maszyn i urządzeń, odtworzono też 780 ha sadów i plantacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!