środa, 21 marca 2018 r.

Rolnictwo

Wypadki w rolnictwie: W tym roku już ponad 800 osób rannych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2011, 16:59

Ze statystyk KRUS wynika, że w ubiegłym roku przyczyną ponad połowy wypadków był upadek. (Karol Zien
Ze statystyk KRUS wynika, że w ubiegłym roku przyczyną ponad połowy wypadków był upadek. (Karol Zien

Wypadkom w rolnictwie ulegają najczęściej osoby w wieku 40-59 lat – wynika z danych KRUS. Najczęstsza przyczyną tych zdarzeń jest upadek, zarówno z wysokości jak też chociażby na śliskiej nawierzchni.

W województwie lubelskim w pierwszym kwartale bieżącego roku doszło do 817 wypadków. To o 62 zdarzenia więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do części z nich doszło w wyniku rażącego niedbalstwa ze strony poszkodowanej osoby.

Jeden z takich wypadków miał miejsce w styczniu. – 25-letni rolnik ciął gałęzie olszyny piłą tarczową – relacjonuje Maria Bogusz, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie. – Podczas pracy zadzwonił telefon komórkowy, który mężczyzna miał w kieszeni spodni. 25-latek sięgnął lewą ręką po aparat telefoniczny, a prawą wciąż trzymał przecinaną gałąź.

– Mężczyzna stracił palec – dodaje Patrycja Józefowicz z lubelskiego KRUS-u. – Rolnik nie zachował wystarczającej ostrożności. Powinien wyłączyć piłę i kontynuować pracę dopiero jak skończy rozmawiać.

Ze statystyk KRUS wynika, że w ubiegłym roku przyczyną ponad połowy wypadków był upadek. – Rolnicy idą na przykład do obrządku po oblodzonej drodze – dodaje Józefowicz. – Zdarzają się również upadki z wozu, na którym jest przewożone siano, czy z drabiny.

Prace polowe już się rozpoczęły. Pracownicy KRUS apelują o ostrożność i rozwagę. – Ludzie często ignorują niebezpieczeństwo i sami narażają się na urazy. Rolnicy też nierzadko sami przyczyniają się do wypadku, pracując chociażby pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
rolmik
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rolmik
rolmik (7 czerwca 2011 o 06:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Praca w rolnictwie jest coraz cięższa. Wieś się starzeje - ze względu na małą opłacalność pracy w rolnictwie (małe gospodarstwa) młodzież wyemigrowała do miasta lub stoczyła się pod miejscowym sklepem. Każdy tnąć koszty próbuje zarobić i dochodzi do wypadków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!