środa, 21 marca 2018 r.

Rolnictwo

Wypuszczą na wolność 360 zajęcy

Dodano: 13 listopada 2017, 12:15
Autor: aa

360 zajęcy trafiło do dziewięciu wolier adaptacyjnych w naszym regionie w ramach tegorocznej edycji „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim”. Szaraki zostaną wyposzczone na wolność na przełomie stycznia i lutego.

"Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim" to projekt Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Trwa od 2010 roku. Polega na corocznym zakupie partii zajęcy, które następnie trafiają na zimowe miesiące do wolier zarządzanych przez leśników i myśliwych – partnerów „Programu”. W wolierach, po uprzednim zaszczepieniu, zwierzęta są dokarmiane oraz nadzorowane przez lekarza weterynarii, aż do ich wypuszczenia do środowiska naturalnego na przełomie stycznia i lutego każdego roku.

– Od początku realizacji "Programu" wypuściliśmy już prawie 2000 zajęcy i obserwujemy pozytywne efekty - mówi Tomasz Makowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Od kilku lat, oczywiście na obszarach wdrażania naszego projektu, obserwujemy 3-4-krotny wzrost populacji zajęcy, także dlatego, że obowiązuje tam zakaz polowań na szaraki, a myśliwi realizują skuteczny odstrzał drapieżników.

„Program” finansują po połowie Urząd Marszałkowski w Lublinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

W 2017 roku kwota przeznaczona na zakup zwierząt, materiałów do budowy wolier oraz paszy i środków weterynaryjnych wynosi blisko 140 tys. zł.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 listopada 2017 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szokują mnie zdjęcia zadowolonych mężczyzn trzymających za uszy biedne zwierzaki. I to w imię dobra. Ludzie, przecież to ich boli, uszy są wrażliwe.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to się lisy i bezpańskie psy ucieszą.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 14:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie do czego strzelać! Pif paf!!
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ludzie jaki ekosystem !!!!!!!!!!! ekosystemu już nie ma !!! człowiek go zaburzył !
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W naszej strefie klimatycznej na przełomie stycznia i lutego dzień jeszcze jest krótki, mróz może być jeszcze duży, pokrywa śnieżna może być zleżała i twarda - jest to okres szczególnie ciężki dla zwierząt roślinożernych. W tym czasie drapieżniki zbierają największe żniwo. Czy jest to najlepszy okres na wypuszczenie zwierząt, które już przyzwyczaiły się do "cieplarnianych" warunków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!