Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

13 listopada 2017 r.
12:15

Wypuszczą na wolność 360 zajęcy

Autor: Zdjęcie autora aa
41 15 A A

360 zajęcy trafiło do dziewięciu wolier adaptacyjnych w naszym regionie w ramach tegorocznej edycji „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim”. Szaraki zostaną wyposzczone na wolność na przełomie stycznia i lutego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim" to projekt Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Trwa od 2010 roku. Polega na corocznym zakupie partii zajęcy, które następnie trafiają na zimowe miesiące do wolier zarządzanych przez leśników i myśliwych – partnerów „Programu”. W wolierach, po uprzednim zaszczepieniu, zwierzęta są dokarmiane oraz nadzorowane przez lekarza weterynarii, aż do ich wypuszczenia do środowiska naturalnego na przełomie stycznia i lutego każdego roku.

– Od początku realizacji "Programu" wypuściliśmy już prawie 2000 zajęcy i obserwujemy pozytywne efekty - mówi Tomasz Makowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Od kilku lat, oczywiście na obszarach wdrażania naszego projektu, obserwujemy 3-4-krotny wzrost populacji zajęcy, także dlatego, że obowiązuje tam zakaz polowań na szaraki, a myśliwi realizują skuteczny odstrzał drapieżników.

„Program” finansują po połowie Urząd Marszałkowski w Lublinie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

W 2017 roku kwota przeznaczona na zakup zwierząt, materiałów do budowy wolier oraz paszy i środków weterynaryjnych wynosi blisko 140 tys. zł.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 19:57
Szokują mnie zdjęcia zadowolonych mężczyzn trzymających za uszy biedne zwierzaki. I to w imię dobra. Ludzie, przecież to ich boli, uszy są wrażliwe.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 16:24
A to się lisy i bezpańskie psy ucieszą.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:53
Będzie do czego strzelać! Pif paf!!
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:35
ludzie jaki ekosystem !!!!!!!!!!! ekosystemu już nie ma !!! człowiek go zaburzył !
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:33
W naszej strefie klimatycznej na przełomie stycznia i lutego dzień jeszcze jest krótki, mróz może być jeszcze duży, pokrywa śnieżna może być zleżała i twarda - jest to okres szczególnie ciężki dla zwierząt roślinożernych. W tym czasie drapieżniki zbierają największe żniwo. Czy jest to najlepszy okres na wypuszczenie zwierząt, które już przyzwyczaiły się do "cieplarnianych" warunków.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:52
No to fajny jelop z ciebie skoro piszesz królik przez U
Avatar
ja / 13 listopada 2017 o 13:51
undefined napisał:
Najwięcej szkód powodują drapieżniki,które nie wiedzieć dlaczego są pod ochroną,a biedne zające,bażanty,kuropatwy niestety nie.Sarny są atakowane przez bezpańskie psy,rozszarpywane i zjadane.Tego okrucieństwa nie dostrzegają niestety obrońcy zwierząt.To mało dochodowy interes.Lepiej forsować durne ustawy o tzw.ochronie zwierząt.
 Zdrowy ekosystem mierzy się kondycją drapieżników. One nie żywią się trawą. Jak mają na co polować to się rozmnażają jak nie to giną. Drapieżniki są konkurencją dla człowieka dlatego ludzie nie lubią wilków, podrzucają zatrutą przynętę dla orłów, myszołowów. Drapieżnik jest organizmem szczytowym, jego rozwój zależy od organizmów leżących niżej w piramidzie troficznej.
 Zdrowy ekosystem mierzy się kondycją drapieżników. One nie żywią się trawą. Jak mają na co polować to się rozmnażają jak nie to giną. Drapieżniki są konkurencją dla człowieka dlatego ludzie nie lubią wilków, podrzucają zatrutą przynętę dla orłów, myszołowów. Drapieżnik jest organizmem szczytowym, jego rozwój zależy od organizmów leżących niżej w piramidzie troficznej. rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:33
Fajnie. Moje psy się ucieszą bo bardzo lubieją łapać różne zające, kruliki itp.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:31
kiedyś na mojej działce w okolicach Krasnegostawu widziałam jak jastrząb złapał jednego małego zajączka poniósł do lasu by wrócić po 2-3 godzinach i załapał kolejnego maluszka
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:27
kuropatwy już dawno zostały wyjedzone przez lisy i jastrzębie
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 19:57
Szokują mnie zdjęcia zadowolonych mężczyzn trzymających za uszy biedne zwierzaki. I to w imię dobra. Ludzie, przecież to ich boli, uszy są wrażliwe.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 16:24
A to się lisy i bezpańskie psy ucieszą.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:53
Będzie do czego strzelać! Pif paf!!
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:35
ludzie jaki ekosystem !!!!!!!!!!! ekosystemu już nie ma !!! człowiek go zaburzył !
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 14:33
W naszej strefie klimatycznej na przełomie stycznia i lutego dzień jeszcze jest krótki, mróz może być jeszcze duży, pokrywa śnieżna może być zleżała i twarda - jest to okres szczególnie ciężki dla zwierząt roślinożernych. W tym czasie drapieżniki zbierają największe żniwo. Czy jest to najlepszy okres na wypuszczenie zwierząt, które już przyzwyczaiły się do "cieplarnianych" warunków.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:52
No to fajny jelop z ciebie skoro piszesz królik przez U
Avatar
ja / 13 listopada 2017 o 13:51
undefined napisał:
Najwięcej szkód powodują drapieżniki,które nie wiedzieć dlaczego są pod ochroną,a biedne zające,bażanty,kuropatwy niestety nie.Sarny są atakowane przez bezpańskie psy,rozszarpywane i zjadane.Tego okrucieństwa nie dostrzegają niestety obrońcy zwierząt.To mało dochodowy interes.Lepiej forsować durne ustawy o tzw.ochronie zwierząt.
 Zdrowy ekosystem mierzy się kondycją drapieżników. One nie żywią się trawą. Jak mają na co polować to się rozmnażają jak nie to giną. Drapieżniki są konkurencją dla człowieka dlatego ludzie nie lubią wilków, podrzucają zatrutą przynętę dla orłów, myszołowów. Drapieżnik jest organizmem szczytowym, jego rozwój zależy od organizmów leżących niżej w piramidzie troficznej.
 Zdrowy ekosystem mierzy się kondycją drapieżników. One nie żywią się trawą. Jak mają na co polować to się rozmnażają jak nie to giną. Drapieżniki są konkurencją dla człowieka dlatego ludzie nie lubią wilków, podrzucają zatrutą przynętę dla orłów, myszołowów. Drapieżnik jest organizmem szczytowym, jego rozwój zależy od organizmów leżących niżej w piramidzie troficznej. rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:33
Fajnie. Moje psy się ucieszą bo bardzo lubieją łapać różne zające, kruliki itp.
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 13:31
kiedyś na mojej działce w okolicach Krasnegostawu widziałam jak jastrząb złapał jednego małego zajączka poniósł do lasu by wrócić po 2-3 godzinach i załapał kolejnego maluszka
Avatar