piątek, 19 stycznia 2018 r.

Rozrywka

Proces o majtki Dody: Piosenkarka musi przeprosić Super Express

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 grudnia 2011, 11:44
Autor: (PAP)

Doda (Jacek Świerczyński)
Doda (Jacek Świerczyński)

Dorota Rabczewska i jej b. menedżerka mają przeprosić wydawcę "Super Expressu" za sugestię, że tabloid komputerowo przerobił zdjęcia Dody tak, by pokazywały, że nie ma na sobie bielizny - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sąd uwzględnił w środę apelację wydawcy od kwietniowego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał, że Doda i Maja Sablewska nie muszą przepraszać. Adwokaci pozwanych nie wykluczają kasacji do Sądu Najwyższego, ale wyrok jest już do wykonania.

Sprawa była pokłosiem innego procesu, jaki Doda wytoczyła "SE" za podanie nieprawdy, jakoby w 2008 r. pojawiła się na jednej z branżowych imprez bez majtek. Gazeta pisała, że zdjęcie piosenkarki w sukni z długim rozcięciem pokazuje, iż celebrytka nie ma na sobie bielizny. W 2009 r. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga nakazał wydawcy tabloidu przeproszenie piosenkarki oraz wypłatę 25 tys. zł zadośćuczynienia (żądała 100 tys. zł). SA podtrzymał nakaz tych przeprosin, lecz oddalił żądanie zadośćuczynienia.

Z kolei w 2010 r. wydawca "SE" pozwał Dodę i jej b. menedżerkę za ich komentarze o całej sprawie. Tabloid chciał przeprosin na stronach internetowych Dody, w "SE" i w "Fakcie" oraz wpłaty 50 tys. zł na cel społeczny za "niezgodne z prawdą oskarżenie o przerobienie za pomocą fotomontażu jej wizerunku". Rabczewska w trakcie poprzedniego procesu z "SE" twierdziła, że miała majtki (przedstawiła też inne zdjęcia z tej samej imprezy, na których widać, że ma bieliznę), ale "wycięto" je ze zdjęcia komputerowo. Redakcja replikowała, że agencja fotograficzna, od której kupiono zdjęcia, zapewniała, iż obróbki nie było.

SO oddalił pozew, bo "pozwane mogły przypuszczać, że zdjęcie zostało zmanipulowane", choć nie wykazały, iż zdjęcie zmanipulowano. Od wyroku odwołał się wydawca "SE".

Pełnomocnik Super Expressu mec. Artur Wdowczyk argumentował w sądzie, że pozwane "swoimi pomówieniami i epitetami ewidentnie naruszyły dobra redakcji". "Czy pomawianie kogoś o oszustwo jest w tym kraju bezkarne?" - pytał. Adwokaci pozwanych wnieśli o utrzymanie wyroku. Podkreślali, że "SE" swą nieprawdziwą informacją o braku bielizny Dody sprowokował ją do "uprawnionej reakcji".

Sąd uznał, że apelacja jest zasadna w części nakazu przeprosin. Teraz Doda i jej b. menedżerka mają na 14. stronie "SE" zamieścić w ramce o wymiarach 16 cm na 14 cm przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych wydawcy "SE" przez "niezgodne z prawdą oskarżenie o przerobienie zdjęcia".

Sędzia SA Marek Podogrodzki powiedział, że w poprzednim procesie z powództwa Dody sąd przyjął, że nie ma dowodów na manipulację zdjęciem, a w obecnym procesie pozwane nie wykazały, by do niej doszło (do czego były zobowiązane, aby nie przegrać procesu). "Te przeprosiny nie dotyczą majtek, ale tego czy była techniczna obróbka zdjęcia" - dodał sędzia.

Naczelny "SE" Sławomir Jastrzębowski powiedział PAP, że wyrok potwierdza, iż zdjęcie było prawdziwe.

Doda jest oskarżona przez prokuraturę o obrazę uczuć religijnych za określenie autorów Biblii mianem "naprutych winem i palących jakieś zioła". W styczniu 2012 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów ma kontynuować ten proces, w którym piosenkarce grozi nawet do 2 lat więzienia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!