poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Rozrywka

Stawiają na hip-hop i wygrywają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2010, 14:58
Autor: ANNA HERETA

Nie da się ukryć, że taniec to dziś rzecz modna. "You can dance” i "Taniec z gwiazdami” zrobiły swoje, a korzystają na tym szkoły tańca.

Takie jak szkoła tańca nowoczesnego pod nazwą Underground Dance Studio – w skrócie Studio Tańca UDS – Lublinie. Założyła ją Anna Łukasiak, która jako instruktor i choreograf ma na koncie całą kolekcję zwycięstw, włącznie z dwoma tytułami Mistrza Świata, tytułem Mistrza i Wicemistrza Europy oraz ponad 30-ma tytułami Mistrza Polski.

Z Siedlec do Lublina

– Pochodzę z Siedlec i tam, w grupie "Luz” rozpoczęłam moją przygodę z tańcem, a później w jednym z pobliskich ośrodków kultury założyłam Formację Tańca Nowoczesnego Fatum, która po kilku latach okazała się najlepszą polską grupą taneczną w kategorii hip-hop – mówi Anna Łukasiak, założycielka UDS. Tańcem zajmuje się 19 lat, a od 2001 roku jest także instruktorką i choreografem. – Za namową jednej z tancerek, która dojeżdżała z Lublina na moje zajęcia postanowiłam tutaj założyć studio. Siedlce to zagłębie tańca nowoczesnego, chciałam to przenieść na grunt lubelski, gdzie brakowało szkoły wyspecjalizowanej w tańcu nowoczesnym – tłumaczy. – Zaryzykowałam, wynajęłam na Jana Pawła II lokal i teraz uczniowie nie muszą na zajęcia ze mną dojeżdżać 150 km – śmieje się instruktorka.

Wykłady z hip hopu

Najmłodszą grupą w UDS są dzieci w wieku 5 lat. Są to zajęcia z tańca nowoczesnego z elementami baletu. – Dzieci w zajęciach mogą uczestniczyć z mamą lub tatą – tłumaczy Ania Łukasiak. – Jeszcze nie spotkałam osoby, której nie dałoby się nauczyć tańczyć. Wystarczy dobry instruktor, który swoją pracę odbiera jako pasję. I tylko tacy właśnie ludzie pracują w Studiu Tańca UDS.

Oprócz zajęć w studio Anna Łukasiak prowadzi zajęcia z tańca na Uniwersytecie Rzeszowskim. – Wykładam… hip-hop teoretycznie i praktycznie – śmieje się. Wykłady odbywają się na podyplomowych studiach na specjalizacji "Prowadzenie zespołów tanecznych”. – Odbyło się już kilka naborów na ten kierunek i chętnych na takie studia nie brakowało.

Założycielka UDS jest także członkiem Polskiej Federacji Tańca i International Dance Organization oraz sędzią PFT z najwyższą krajową klasą sędziowską, powoływaną w skład jury na najbardziej prestiżowe imprezy taneczne w Polsce – Teraz swoją pasją staram się zarazić moją 5 letnią córeczkę Laurę.

Instruktorka z You Can Dance

Jedną z instruktorek w UDS jest uczennica Anny Łukasiak i tancerka Formacji Tańca Nowoczesnego "Fatum” z Sokołowa Podlaskiego.

– Przeniosłam się do Lublina za moją instruktorką, żeby nadal pod jej opieką kontynuować moją pasję i zarazić nią lubelskich tancerzy – mówi Barbara Kuchta, instruktor i choreograf tańca. Basia tańczy od 9 lat i jako tancerka na swoim koncie ma spore osiągnięcia taneczne. M.in. jest Mistrzynią Europy, Wicemistrzynią Europy, oraz wielokrotną Mistrzynią Polski.

Próbowała swoich sił także w programie YCD. – Dostałam się do etapu telewizyjnego – tłumaczy Basia. – Agustin Egurrola był na tak, tak samo Michał Piróg, jednak mój taniec nie spodobał się Weronice...

Lublin lubi tańczyć

Od 2 lat Studio Tańca UDS reprezentuje Lublin na prestiżowych imprezach tanecznych. Co roku ponad 70 osobowa grupa taneczna Lublina jest przygotowana do konkursów krajowych i międzynarodowych. Dwukrotnie reprezentowała Lublin na Mistrzostwach Świata w Bremen w Niemczech oraz w Kaliszu. Tancerze mają na swoim koncie m.in. 6 tytułów Mistrza Polski, zdobyte 2 Złote Aplauzy w Koninie, brązowy medal Mistrzostw Świata 2009. W tym roku tancerze Studia Tańca UDS również przygotowują się do udziału w Mistrzostwach Polski, Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Koninie, Mistrzostwach Okręgu Lubelskiego itp.

Prawdziwy talent można szybko dostrzec już u malucha. – Ostatnio, na Mistrzostwa Okręgu Lubelskiego, zabraliśmy 6 letnią Maję. Ta mała iskierka, która startowała w turnieju tańca po raz pierwszy w życiu, w swojej kategorii wiekowej zajęła pierwsze miejsce – mówi Łukasiak.

Lepsze niż dyskoteka

W marcu w nowej siedzibie szkoły w Galerii Olimp odbyły się UDS Open Days, zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży. Na zajęciach utytułowani lubelscy instruktorzy pokazali wszystkim zainteresowanym tajniki jazzu, modern-jazzu, hip-hopu, baletu, break dance.

– Przyszłam żeby nauczyć się tańczyć tak, jak to robią w "You can dance” – mówi Karolina Kotlińska, 15 letnia uczennica z Lublina. – Bardzo mi się spodobało, atmosfera jest super i instruktorzy dają z siebie wszystko żeby nas nauczyć. Taka nauka tańca jest zdecydowanie lepsza niż podrygiwanie w dyskotece.

Zatańczą z idolami

14 marca w UDS warsztaty taneczne z modern i lirycal jazzu poprowadzi Natalia Madejczyk, znana jako "Ruda” jedna z finalistek programu "You Can Dance”. A niedługo potem 28 marca specjalne szkolenie z hip-hop new age w UDSie poprowadzi jeden z najzdolniejszych polskich tancerzy, doceniany przez choreografów w Los Angeles: Mariusz "Maniek” Kotarski.

– Kilka razy w roku na specjalne szkolenia staram się zapraszać do Lublina tancerzy i choreografów o ogólnopolskiej lub międzynarodowej sławie – tłumaczy Łukasiak. W Lublinie gościł już Marcin Mroziński "Mrozek”, Scooby z Holandii oraz Sabina z Czech i wielu innych.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ev
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ev
ev (28 kwietnia 2010 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MISTRZOWIE POLSKI 2010 Brawo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!