środa, 21 marca 2018 r.

Styl życia - Zdrowie i uroda

Dla nich jesteś chodzącą spiżarnią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 maja 2013, 19:44

Komar
Komar

Kto i dlaczego żywi się naszą krwią. I co z tego wynika

Od tysięcy lat komary i meszki żerowały na innych ssakach. Czworonożnych i dwunożnych. My, ludzie, jesteśmy dla tych owadów towarem delikatesowym. Mamy cienką skórę, bez sierści, jesteśmy łatwo dostępni. To, co nas gryzie, potrzebuje naszej krwi – bogatej w elementy odżywcze żeby wydać na świat swoje potomstwo.

Uwaga na kleszcze

Najwięcej kleszczy jest wtedy, kiedy powietrze jest wilgotne i ciepłe – stają się bardziej aktywne. Najczęściej są tam, gdzie lasy mieszane i dużo wilgoci – nad Zalewem Zemborzyckim, na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, Roztoczu. Ale kleszcz może mieć siedlisko na działkach, szczególnie, jeśli są nad akwenem, a teraz nawet na miejskich trawnikach.

Kleszcze pobierają krew w czasie żerowania. Wprowadzają wtedy wydzielinę z gruczołu ślinowego, a z nią drobnoustroje – bakterie, wirusy, pierwotniaki chorobotwórcze. U osób dorosłych mogą przyczepić się na całym ciele, ale preferują nogi, pośladki, genitalia, pachwiny i brzuch. U dzieci najczęściej wybierają głowę, miejsca za uszami, granice włosów i szyi.

Pijące potwory

Komary nie gryzą, a kłują. Jeśli kłujka trafi w nerw na skórze, to czujemy tylko wkłucie, bo są w niej dwa kanaliki – jeden wstrzykuje ślinę ze "środkiem” znieczulającym i hamującym krzepnięcie krwi, drugim krew jest pobierana. Jeśli nie zareagujemy na wkłucie i nie zabijemy komara, to może się napić do woli i wcale tego nie czujemy.

Pije tylko samica komara, samce spijają nektar z kwiatów. Komarzyca potrzebuje pożywnego pokarmu dla potomstwa. Jajka jakie zniesie muszą być dobrze zaopatrzone w potrzebne składniki. I to krew ssaków jest dla nich spiżarnią.

Najczęściej atakują o zmierzchu, bo są wrażliwe na wysuszenie i zmniejszają aktywność w południe, unikają wiatru ponieważ ten je znosi. Na dym są dość wrażliwe, ale człowieka też on gryzie w oczy.

Maleńkie wampiry

Meszki już atakują. Mają ulubione miejsca, w których żyją i żerują. Tereny, które opanowują są najczęściej nad wodami bieżącymi, bo ich larwy w przeciwieństwie do komarów, rozwijają się w wodach płynących – rzekach, strumieniach. Masowo występują od początku maja do lipca.

Ukąszenie meszek odczuwamy boleśniej niż ukąszenie komarów. Ich ślina zawiera bardzo dużą ilość toksyn, a mniej środka znieczulającego. Inaczej zbudowany jest aparat gębowy – kłujkę mają uzbrojoną w ząbki, którymi rozszarpują skórę. Powodują mikrowylewy z których pobierają krew. Nie wybierają miejsc do ukłucia jak komary – atakują każdą część odkrytej skóry.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje