Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

16 stycznia 2023 r.
10:33

Stężyca chce odzyskać prawa miejskie. Dziś ostatni dzień konsultacji

0 A A
Mieszkańcy gminy Stężyca podczas jednego z popularnych "festiwali kolorów" organizowano na terenie największej lokalnej atrakcji turystycznej - kompleksu Wyspa Wisła
Mieszkańcy gminy Stężyca podczas jednego z popularnych "festiwali kolorów" organizowano na terenie największej lokalnej atrakcji turystycznej - kompleksu Wyspa Wisła (fot. rs/archiwum)

W powiecie ryckim obecnie są dwa miasta: Dęblin i Ryki, ale w przyszłym roku dołączyć może do nich kolejne. Utracone w 1869 roku miejskie prawa chce odzyskać Stężyca. W gminie kończą konsultacje społeczne, których termin przedłużono do poniedziałku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stężyca to trzecia największa miejscowość powiatu ryckiego, która obecnie liczy ok. 1850 mieszkańców. W przeszłości, a dokładniej w latach 1330-1869, czyli przez blisko 540 lat, była miastem królewskim. Dzięki nadwiślańskiemu położeniu stała się istotnym ośrodkiem handlowym. W XIX wieku, po serii powodzi i pożarow, zaczęła tracić na znaczeniu, a budowa drogi z Warszawy do Lublina przez Garwolin pogłębiła jej upadek, co ostatecznie zakończyło się degradacją Stężycy do roli osady.

Pod koniec zeszłego roku władze gminy oraz radni, przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Stężycy, postanowili zainicjować procedurę zmierzającą do odzyskania utraconych praw miejskich. Rozpoczęte 2 listopada konsultacje, miały zakończyć się w połowie grudnia. Okazało się jednak, że zainteresowanie nimi jest bardzo niskie. Termin ten został więc przedłużony do poniedziałku, 16 stycznia. Opinię dorosłych mieszkańców gminy urzędnicy chcą poznać dzięki ankiecie, w której obywatele mogą wypowiedzieć się za, przeciw lub wstrzymać od głosu.

W gminie nie zwołano przy tym żadnych zebrań poświęconych opisywanej inicjatywie. Nie zdecydowano się także na kampanię promującą pomysł odzyskania praw. Sołtysi otrzymali po prostu pewną pulą ankiet, którą wrzucili do skrzynek na listy swoich sąsiadów. W Nowej Rokitni z 50 ankiet do sołtyski wróciło zaledwie 16.

– Większość z nich oddały osoby, które wstrzymały się od głosu. Ja sama nie wzięłam udziału w konsultacjach. Nie mam w tej sprawie zdania – przyznaje Monika Konopka, sołtys Nowej Rokitni. – Uważam, że mieszkańcy wioski również nie wiedzieli, co zaznaczyć, bo nie zdążyli wyrobić sobie opinii. Na dobrą sprawę nie wiemy, jakie byłyby plusy i minusy takiej zmiany. Sądzę, że stąd tak wysoka liczba niezdecydowanych – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Każdy dorosły mieszkaniec gminy mógł również samodzielnie wydrukować taką ankietę ze strony internetowej, wypełnić, a następnie zanieść lub wysłać ją do Urzędu Gminy. Wszystkie kartki trafiają do zapieczętowanej urny, która zostanie otwarta po 16 stycznia.

– Temat praw miejskich przewijał się w naszej gminie przez ostatnie lata, więc podjęliśmy próbę ich odzyskania. Oczywiście najważniejszy będzie dla nas głos mieszkańców. Jeśli okaże się, że większość jest "za" będziemy kontynuować procedurę i złożymy odpowiedni wniosek do MSWiA. W przeciwnym razie proces ten zostanie przerwany – mówi Zbigniew Chlaściak, wójt Stężycy.

– Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że opinie dzielą się mniej więcej pół na pół. Ja osobiście chciałbym, żeby Stężyca te prawa odzyskała. Moglibyśmy wtedy korzystać z dotacji na rozwój terenów miejskich. Wiem, że niektórzy obawiają się wzrostu wysokości poszczególnych opłat, ale ja to dementuję. Podatki zależą od decyzji rady, a nie od tego, czy będziemy nazywali się miastem, czy wioską – zapewnia wójt.

Ostateczne wyniki konsultacji powinniśmy poznać jeszcze w tym miesiącu. Jeśli, nawet mimo niskiej frekwencji, większość opowie się za miastem, Stężyca będzie zakończyc formalności do 30 marca, co w przypadku akceptacji władz centralnych, pozwoliłoby na odzyskanie praw już od stycznia 2024 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium